Životopisy >> Životopis Lee "Scratch" Perryho

Životopis Lee "Scratch" Perryho

Vydáno dne 21. 05. 2005 (7007 přečtení)
Lee "Scratch" Perry roztáčel desky jako selector u Downbeat Sound System, nejmocnější diskotéky na Jamajce, už počátkem šedesátých let. Svůj první hit "Chicken Scratch", podle kterého si nakonec vysloužil přezdívku, nahrál v roce 1965.

Lee PerryPak spolupracoval s legendou Kingem Tubbym a z reggae se vyvinul zcela nový sound, nazvaný "dub", stojící především na využití studiových efektů. Počátkem sedmdesátých let nabídl spolupráci Bobu Marleymu a skupině Wailers, která tou dobou docela stagnovala.

Pomohl jim s produkcí několika velmi úspěšných singlů a alb. V roce 1974 si vybudoval svoje vlastní nahrávací studio Black Ark, ve kterém nahrával a produkoval alba významným jamajským zpěvákům a kapelám.

O pět let později v záchvatu šílenství studio podpálil a srovnal se zemí. V osmdesátých letech vydal jen několik nevýrazných alb, vypadalo to, že upadne v zapomnění. Přišla však spolupráce s Adrianem Sherwoodem a Dub Syndicate, po společných albech "Time boom X de devil dead" a "My secret laboratory" se opět dostal do popředí zájmu.

Počátkem devatých let se dal dohromady s Neilem Fraserem neboli Mad Professorem, se kterým vydali několik ceněných alb, v nichž se reggae a dub mísí s elektronickými experimenty. Poslední Perryho album Jamaican E.T. získalo loni v kategorii reggae cenu Grammy.

  Související články:


[Aktuální známka: 2,50 / Hodnoceno: 4x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera