Reggae a Ska >> Vztah Boba Marleyho k Abuna Yesehaqovi

Vztah Boba Marleyho k Abuna Yesehaqovi

Vydáno dne 22. 11. 2012 (4274 přečtení)
Necelý rok před svou smrtí byl Abuna Yesehaq, predstavený Etiopské ortodoxní církve požádán o rozhovor na téma Boba Marleyho a jeho víry. Souhlasil a pro mnohé nejspíše budou informace jím poskytnuté překvapením. 

Bob Marley with Abuna Yesehaq in New YorkPředstavený potvrdil, že jej na Jamajku poslal v roce 1970 sám Haile Selassie, aby zde ustavil Etiopskou Ortodoxní církev (dále jen EOC). Počátkem této církve bylo přijetí téměř tisíce rastafariánů. A přicházeli další. Do roku 1978 prý bylo pokřtěno asi dvacet tisíc osob. Mnozí však byli zklamáni, když zjistili, že církev nesdílí jejich ideologii, tedy, že Haile Selassie pro ni není Bohem... Abuna řekl, že to pro něj bylo velice těžké období. Byl by rád, kdyby navštěvovali jeho kostel, a prý rozhodně neměl v úmyslu vyvracet jim jejich víru, protože každý člověk může svobodně věřit a uctívat co sám chce.

Když se pak Abuny zeptali na pohled církve na Haile Selassieho, řekl: "Pro Etiopany a EOC není Selassie Bohem. Vždyť on sám je členem a zároveň obráncem této církve."
 
Mnoho rastafariánů, kteří do církve vstoupili, brzy odešlo a vstoupilo do jiných organizací, které měly "více pochopení" pro jejich pohled na osobu Haile Selassieho. Bob však zůstával Abunovi nablízku a velice často se stýkali. Měli prý spolu až do jeho smrti velice dobrý vztah. A to i přesto, že mu Yesehaq připomínal vztah EOC k monogamii. 

Bob také prý v jeho přítomnosti nikdy neoznačil Selassieho za Boha. A navzájem se k době chovali velice diplomaticky a jejich přátelství bylo založeno ponejvíce na vzájemném respektu. Například když se Bob Abuny zeptal, kdo je to Kristus, Abuna mu prý odpověděl jen "Kristus je ten, který byl ukřižován"
 
Abuna uvedl: "Pokřtil jsem Boba v jeho pokoji v New Yorském hotelu; pokřtil jsem ho v přítomnosti jeho manželky a dětí, nikdo jiný tam s námi nebyl. Bob nechtěl, aby se toho účastnil kdokoliv mimo jeho rodiny, protože by to pro něj prý bylo příliš těžké."

"Když jsem jej pokřtil, skoro půl hodiny plakal. Pokřtil jsem ho necelý rok před jeho skonem na rakovinu ačkoliv jsme se velice dobře znali a často se stýkali již dlouho předtím. Již několikrát chtěl být pokřtěn, ale vždy to z nějakých důvodů nevyšlo, byl časově poměrně vytížený."
 
Že toto tvrzení není smyšlené potvrzuje i jeden rozhovor se zpěvačkou Judy Mowatt. Judy v rozhovoru prozradila, že když Bob zemřel, zavolala jí Rita a sdělila, že mezi posledními Bobovými slovy bylo "Jesus take me" (volně přeloženo "Ježíš si mě bere k sobě")...
 
Vztah Boba Marleyho k Abuna Yesehaqovi dokládá i pár společných fotografií na kterých byli zachyceni. Jde právě o fotografie v tomto článku.
 
Bob Marley with Abuna Yesehaq and children

 
Děkuji Tanatikovi z Bob-Marley.es za inspiraci
k napsání tohoto článku. 
 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,67 / Hodnoceno: 9x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera