Reggae a Ska >> Vzpomínka na Carltona Barretta

Vzpomínka na Carltona Barretta

Vydáno dne 19. 04. 2010 (4888 přečtení)
   Předevčírem uběhlo přesně 23 let od nešťastného úmrtí jednoho z vůbec nejlepších reggae bubeníků, kdo ví jestli nebyl vůbec nejlepší. Řeč je o Carltonu Barettovi.


Aston, Bob a Carlton   Carly, jak mu v The Wailers všichni přezdívali se narodil 17.prosince 1950 na Jamajce. Už jako mladý chtěl být bubeníkem, velkou inspirací pro něj byl Lloyd Knibb , vynikající bubeník The Skatalites. Později po roce 1960 hrál na „session“ i se svým bratrem Astonem (známým skvělým baskytaristou) a spolu vytvořili skutečně silné duo, které do roku 1968 hrálo prakticky s každým kdo něco znamenal. Zmíním třeba slavnou skladbu "Liquidator" pro Harry J. nebo "Return Of Django" pro Lee Perryho, u kterého v roce 1969 oba bratři zapustili své kořeny a začali si říkat The Upsetters. Právě u Perryho ve studiu vznikly dnes již klasické instrumentálky jako: "Clint Eastwood", "Cold Sweat", "Night Doctor" a třeba taky "Live Injection". Bylo to právě v době kdy s Perrym pracovali The Wailers (Bob , Peter a Bunny) . Po seznámení s Bobem Marleym se bratři Barettovi rozhodli přesídlit k The Wailers natrvalo.

   V letech 1969 a 1970 zaznamenali s The Wailers své první singly jako: "My Cup", "Duppy Conquerer", "Soul Rebel" nebo "Small Axe". Tyto skladby se stali součástí dnes také již klasických desek Soul Rebels a Soul Revolution, které vyšly opět v v režii Black Ark studia Lee Perryho.

   Ačkoliv po roce 1973 The Wailers opustili Bunny Wailer a Peter Tosh, Carlton i Aston u kapely zůstali a pokračovali s nahráváním právě připravovaného alba Natty Dread. A Carly jeautorem dvou songů z tohoto alba: "Talking Blues" a "Them Belly Full".

   Carly zůstal u The Wailers ve studiu až do smrti Boba Marleyho v roce 1981. Jeho specifický "One Drop" rukopis lze najít na každé nahrávce The Wailers od roku 1969.

   Bohužel, dne 17.dubna 1987 Carlyho někdo dvakrát střelil do hlavy poblíž jeho domu v Kingstonu. Nikdo dodnes neví, kdo to byl a co bylo příčinou. Zemřel při převozu do nemocnice ve věku 36 let. Jamajský hudební průmysl tak dostal další silnou ránu, odešel hudebník který mohl jamajské hudbě ještě mnohé dát.

Carlton Barrett

   Na poslech vkládám klasický záznam skladby "I Shot The Sheriff" z Londýnského Rainbow Theatre (zde), kde Carly opravdu vyniká. Taktéž Vám vkládám k poslechu skladbu "Midnight Ravers" (zde), tedy několik verzí, protože Bob byl při této zkoušce v Hollywoodském Capitol Studiu (24.10.1973) stále s něčím nespokojený, existuje i videozáznam celého rehealsals ale pro danou skladbu jsem záznam nikde na shlédnutí nenašel.

Váš Eboko

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 3x ]Autor: Eboko | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera