Životopisy >> Veteráni Twinkle Brothers

Veteráni Twinkle Brothers

Vydáno dne 22. 12. 2009 (5022 přečtení)
   The Twinkle Brothers pochází ze severního břehu Jamajky. Vyrostli v ghettech Falmouthu, ve farnosti Trelawny. Bratři Norman a Ralston Grantovi začali zpívat ve školním sboru, stejně jako mnozí další slavní zpěváci Jamajky. Již v útlém věku si také sami začali vyrábět kytary a bubínky z rozličných věcí. Nemohli si dovolit, koupit si je.


Twinkle Brothers   V době kdy Jamajka získala svou nezávislost, na počátku šedesátých let, začali Twinkle Brothers zkoušet své štěstí v různých soutěžích. V těchto dnech začala na Jamajce soutěž zvaná "Pop and Mento festival". Soutěž byla rozdělena na úrovně. Z místní jste mohli postoupit do regionální a odtud až do národního finále. A Twinkle Brothers byli po několik let místními šampiony, postoupili výše a i zde uspěli. Nicméně onu pomyslnou korunku vítězů si ani dva roky po sobě neodnesli. Mnozí lidé to považovali za podvod... Jak se říká "do třetice všeho dobrého" a tak Twinkle Brothers zkusili znovu své štěstí. Pokořili všechny překážky, regionální kolo soutěže probíhající v Montego Bay vyhráli a dostali se tak do finále v Kingstonu. A jak to dopadlo? Pro oba bratry to bylo vítězné tažení. Vyhráli v kategorii skupin a Norman obsadil navíc ještě první místo v kategorii jednotlivců. Následně pak několik let s přehledem vládli soutěži.

   Během šedesátých let se oba bratři ve Falmouthu přidali ke kapele The Cardinals. Všichni její členové byli místní. Většinou pocházeli ze středních vrstev. Jen Norman s Ralstonem byli takzvanými "chlapci ghetta". Začínali hrát po hotelích a nočních klubech po celém ostrově.

   S koncem let šedesátých se Twinkle Brothers rozhodli zkusit něco nahrát a tak odcestovali do Kingstonu. Zde se pokoušeli uspět u "značek" jakými byli Coxson, Prince Buster, Beversly's nebo Treasure Isle. A to nebyly ani zdaleka všechny. Měli štěstí a jejich první nahrávku, Normanovo sólo "Somebody Please Help Me", nahrál Leslie Kong v Beverly's. Rok nato už vyšel jejich první singl jakožto skupiny. Jmenoval se "Matthew and Mark" a nahráli ho u Duke Reida v Treasure Isle.

   V roce 1970 se Twinkle Brothers přihlásili do soutěže Jamaica Festival Song competition, kde skončili na třetím místě za Hopeton Lewisem a The Jamaicans. Tou dobou bratři spolupracovali s Bunnym Lee a jeho Jack Pot. Odtud se pak přesunuli dál. Nahrávali například pro Dynamic Sounds, Federal Records, Sun Shot a Upsetter labely. Později si založili vlastní Twinkle label. Doposud mají takříkajíc "na triku" něco přes šedesát alb a singlů, Sunsplash Live album a video, jeden živák z Polska a tři alba u Virgin Island. Několikrát koncertovali napříč Spojenými Státy a Evropou, párkrát v Africe a Skandinávii. Vystupovali na mnoha místních i mezinárodních festivalech. Jako příklad bychom mohli uvést the Essential Festival Brighton, Bob Marley Days, Reggae on the River, Sunsplash, Reggae in the Park, the Hemp Festival, Roots Mountain Festival, Monterey Bay Reggae Fest, Helsinki Reggae Festival, Holland's Reggae Eruption a mnohé další.

   Závěrem: Jednou zajímavostí pro Vás může být, že s bratry Grantovými začala vystupovat i Ralstonova žena, Della Grant. A někdy s nimi můžete vidět i pár rodinných přátel.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 5x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera