Životopisy >> The Viceroys jak je nejspíš neznáte

The Viceroys jak je nejspíš neznáte

Vydáno dne 05. 10. 2014 (5901 přečtení)
Všechno to v podstatě začalo tím, že se rodina Wesleyho Tinglina přestěhovala na Devátou ulici v Trenchtownu. Nedaleko nich bydleli i Alton Ellis, Joe Higgs nebo Theophilus Beckford a jak známo tito pánové byli velice kreativní. Wesleyho však daleko více zajímaly kapely The Wailers a The Maytals.


The ViceroysTou dobou už měl Wesley napsáno pár vlastních textů a tak spojil své síly s přáteli z Trenchtownu, Danielem BernardemBunnym Gaylem, a založili kapelu The Viceroys. V roce 1967 pak měli štěstí a setkali se s Clementem Coxsone Doddem a ten souhlasil, že si poslechne jejich skladby "Lose and Gain", "Fat Fish" a "Maga Down". Stalo se. Kapela Dodda zaujala natolik, že s nimi rovnou domluvil nahrávání.

První nahranou skladbou byla "Lose and Gain", druhou pak "Fat Fish". Ani jedna z těchto skladeb však posluchače nijak zvlášť nezaujala. To se však změnilo druhým nahráváním, jehož výsledkem byly nahrávky skladeb "Ya Ho" a "Last Night", přičemž u obou byly jak v Anglii tak na Jamajce jako autoři/kapela uvedeni Voice Roys.

V roce 1968 započalo tříleté období, kdy kapela spolupracovala s Derrickem Morganem a na jeho labelu pak vydala několik skvělých singlů. Zmínit bychom měli skladby "Rebel Nyah", "Chariot Coming" nebo "Lips and Tongue". Kapela však nahrávala také pro Lloyda Daleyho a z této spolupráce vznikly další zajímavé skladby jako "I'm Righteous", "Take Your Hands From Me Neck" nebo "Promises".

Kapela se dostala díky výše uvedeným skladbám do povědomí více lidí a tak měli velice brzy možnost nahrávat například s Lee "Scratch" Perrym (vznikl ak například mistrovský kousek "Fancy Clothes") nebo pro Randy's Demon label a další.
 
Brzy poté však kapelu opustil Bunny Gayle a Wesley Tinglin pak delší dobu hledal náhradu. Našel jí v Nevillu Ingramovi. Tou dobou kapela chvíli působila pod názvem The Interns, jelikož se prý Wesleymu nezdálo používání jména The Viceroys, které bylo snadno zaměnitelné za původní jméno Voice Roys. Nicméně, jako The Interns nahráli pro label Winstona Rileyho (Techniques label) několik skvělých singlů jako "Getting to Know" či "Nothing is Impossible" a následně jako backing-band ještě s Maxem Romeem skladbu "Gun Court".

Během spolupráce s dalšími lidmi se ale i Wesley sám pokoušel o "vlastnoruční" produkci a z jeho pokusů vzešly skladby "Consider Yourself" a "Children Children". Následoval návrat do Studia One a vznik singlů "Slogan on the Wall" a "The Struggle".
 
Roku 1980 opustil skupinu další z původních členů, Daniel Bernard. Nahradil jej mladý nadaný zpěvák z Orange Street, který se již dostal do povědomí díky spolupráci s Augustem Pablem (skladby "Give Jah Praise" nebo "Entrance of Jah World"). Byl jím Norris Reid.

Nedlouho poté nahráli The Viceroys tři skvělá alba; "We Must Unite", "Chancery Lane" a "Brethren and Sistren". Dále pak Tinglin s Ingramem a dalším člověkem (jméno není známo) nahráli pro Phila Pratta a jeho Channan Jah label album "Consider Yourself" ovšem opět ne jako The Viceroys ale The Interns (album "Consider Yourself" bylo o cca šest let později vydáno pod názvem "Ya Ho" ale jako jméno kapely zde již figurovalo The Viceroys - a aby v tom nebyl zmatek, totéž album vyšlo také pod názvem "Do We Have to Fight"). 
 
Ve stejném období vyšlo také několik zajímavých singlů, ovšem posluchače nejvíce zaujal "Heart Made of Stone" z produkce jamajského rytmického dua Sly & Robbie.

Záhy však došlo k rozpadu kapely. Norris Reid se vydal na sólovou dráhu a nedlouho poté zemřel (některé zdroje uvádějí rok 1989, některé 1992). Od jeho odchodu z kapely nebylo o Wesleym ani Nevillu slyšet. Údajně začali nahrávat nějaká nová alba, nicméně ani jedno z nich nebylo dokončeno a vydáno. Následovalo období ticha. 
 
V roce 2004 vyšlo album "Love is All" a dle všech informací k nimž jsem se při hledání dostal, šlo o album sestavené ze skladeb, nahraných během osmdesátých let ve Studiu One (některé doposud nevydané).

Dva roky nato Wesley Tinglin oznámil návrat kapely a spolu s Neville Ingramem a novým členem Michaelem Gabbidonem nahráli v "Yardu" Earla Chinny Smithe album ze série Inna de Yard pro francouzský Makasound.
 
 
Zajímavost: Věděli jste, že se tato kapela během svého působení na scéně v podstatě pětkrát přejmenovala? Zmínky o ní můžete najít pod názvy Voice Roys, The Viceroys, The Interns, The Inturns, The Brothers a The Hot Tops.Zdroje dat: Reggae Beat (magazín, 1985), Reggae & Carribean Music (kniha, 2002), sběratelé, wikipedia

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 2x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera