Vydáno dne 09. 06. 2009 (8254 přečtení)
V patois slovníku jamajských rastafariánů, slovo "ital" znamená něco jako čistý, přirodní, nebo neupravený. A právě tato slova, dá se říci, vystihují hudbu a takzvanou "message" téhle kapely.
The Itals jsou jednou z nejlepších vokálních skupin, jež se objevily během sedmdesátých let. Existují bok po boku s takovými velikány jako Heptones, The Meditations, Mighty Diamonds, Culture, Wailing Souls, The Gladiators nebo Israel Vibrations. Kapela pochází z Westmorelandské farnosti na Jamajce. Keith Porter, frontman kapely, říká:
"no, nemáme rádi život ve městě. Máme rádi život na venkově. A do města jdeme jen za prací, tu uděláme a vracíme se opět na venkov. Na venkově mimo jiné seženete čerstvé potraviny".
Kapela se poprvé předvedla v roce 1975, kdy předělali hit "Won't You Come Home", jež vyšel právě ve zmíněném roce. Ukázali co v nich vězí. A rok nato se nová verze skladby, pojmenovaná "In A Dis A Time", stala hitem. A v podstatě také první nahrávkou kapely. Po úspěchu této skladby je producent
Lloyd Campbell narychlo přejmenoval na
"The Itals" a tohle jméno jim už zůstalo.
Úspěch "In A Dis A Time" způsobil, že se kapela znovu vrátila do studia a za pomoci
Lloyda Rickettse nazpívali sérii nahrávek pro
SpiderMan label. Skladby jako "Don't Wake The Lion", "Brutal", "Temptation", které vyšly na Jamajce a v New Yorku na "pětačtyřicítkách" v letech 1977 a 1978 zajistily kapele místo mezi nejlepšími Jamajskými zpěváky a textaři.
The Itals se také v letech 1981 a 1982 stali finalisty
"Jamaica Festival Song Competition". Jejich skladba "Jamaican Style", která vyšla roku 1981 jim zajistila možnost vystoupit na prkna, která v reggae znamenají svět a sice na festivalu
Reggae Sunsplash. V roce 1981 začali The Itals spolupracovat s
Nighthawk records. Jejich prvním počinem u Nighthawk byla jedna skladba, "Wiser Dread", která vyšla na LP spolu s písněmi mnoha dalších zpěváků a kapel. Rok nato vydalo Nighthawk records jejich první album "Brutal Out Deh". Tohle album se dostalo k uším Newyorského hudebního kritika Roberta Palmera a ten jej označil za naprostou senzaci.
První turné uspořádali The Itals dalo by se říci napříč Kanadou a Spojenými Státy v roce 1983, a to za podpory kapely
Roots Radics. Rok poté vyšlo jejich druhé album "Give Me Power". I toto album hlasy kritiků vychvalovaly a kromě toho se umístilo na prvním místě v
CMJ's Reggae Route chart.
V roce 1987 vyhrálo třetí album The Itals, "Rasta Philosophy", cenu
Grammy jako nejlepší reggae album. A i následující album "Cool and Dread", vydané roku 1989, kvality téhle kapely potvrdilo.
Za dobu své existence vystupovali The Itals ve více jak patnácti zemích světa na zhruba jednom stu koncertů či festivalů a to na místech jako
Fillmore (San Francisco),
Apollo Theatre (New York), nebo Monstrealský
Jazz Festival. Mnozí hudební kritici označují The Itals za kapelu, jejíž živá vystoupení jsou stejně brilantní jako jejich nahrávky.
V roce 1995 se však z kapely stává duo. To proto, že jeden ze zakládajících členů,
Ronnie Davis, odešel, aby založil novou skupinu. Netrvalo však dlouho a z The Itals se opět stalo trio. Bylo to roku 1997, kdy se ke kapele přidala Keithova dcera,
Susan Porterová.
A tak jsou i dnes The Itals jednou z nejlepších kapel, jejichž nestárnoucí texty a příjemné melodie i dnes přitahují posluchače všech věkových kategorií.
Zdroje dat: nghthwk.com, google.com