Informační >> Stručně o Humanistickém Hnutí

Stručně o Humanistickém Hnutí

Vydáno dne 11. 08. 2005 (4348 přečtení)
  Hnutí je společenství nejrůznějších lidí po celém světě, kteří směřují ke společnému cíli: osobní a společenské změně ke světu založenému na uznání rovnocennosti při respektování rozdílů mezi lidmi, ke světu, kde člověk bude nejvyšší hodnotou.

   Skutečná moc není v institucích, ve státě, ve stranách nebo v penězích, ale v lidech samých - ve spojení velkého množství lidí za stejným cílem.

   Hnutí vzniklo na konci šedesátých let v Argentině ze studijních skupinek, které se vytvářely kolem spisů Maria Rodrigueze Cobose (Sila). V současné době se jej aktivně účastní cca 1 500 000 lidí ve více než 130 zemích světa. Humanistické hnutí má velmi otevřenou a volnou formu organizace, založenou na úplné dobrovolnosti, nezávislosti a samofinancování. Schůzky i všechny aktivity jsou otevřené všem. Humanisté se organizují ve skupinkách, které jsou koordinovány tím, kdo skupinku založil. Každá skupinka rozvíjí aktivity podle svého vlastního výběru a koordinuje svou činnost s ostatními na celém světě.

   Zasahují do všech sfér života - osobní, společenské, kulturní, politické, ekologické. Prevenci rasismu a xenofobie a rozšiřování poznání, tolerance a spolupráce mezi různými národy slouží kulturní aktivity (Centra kultur, výstavy, festivaly atd.), pro rozvoj společenských vztahů na místní úrovni slouží komunikační centra ve čtvrtích a místní noviny. V politické rovině klademe důraz na kvalitu života (zdraví, výchovu a vzdělání, ekologii), přímou demokracii a decentralizaci moci. Humanisté se aktivně staví proti násilí jakéhokoliv druhu. Základní návrhy lze stručně shrnout do pravidla: "Chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se chovali oni k tobě".

   V České republice Humanistické hnutí působí od roku 1994. V současnosti se v ČR a Guineji nejvíce rozvíjejí aktivity, na principu autoorganizace a reciprocity, v rámci Kampaně lidské podpory (Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku, projekty alfabetizace, lékařské osvěty, kurzy pro dobrovolníky, atd.), dále politické hnutí Humanistická Aliance a Komunikační centrum Nová realita (Kolbenova 34, Praha 9). Z dalších projektů je možno jmenovat: již tradiční Ples Afrika v pražské Lucerně, Kampaň Uměním za nenásilí, humanistické studentské noviny Zejména, projekt pro handicapované děti "Zajíček na koni", a mnoho dalších jednotlivých aktivit.

  Související články:


[Aktuální známka: 0 / Hodnoceno: 0x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článek | Zdroj: www.novyhumanismus.czVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera