Životopisy >> Seznamte se s The Melodians

Seznamte se s The Melodians

Vydáno dne 05. 07. 2009 (5186 přečtení)
   The Melodians jsou jednou z neslavnějších Jamajských Rocksteady kapel. Ke konci šedesátých a na počátku sedmdesátých let přišli s několika hity, které jsou dnes považovány za klasiku. Mezi tyto hity patří například "Rivers of Babylon" nebo "Sweet Sensation".


The Melodians   V éře Ska rytmů se spousta kapel přeorientovalo právě na rychlejší Ska a možná i díky tomu se The Melodians stali hvězdami, jim vyhovujícího, pomalejšího rocksteady.

   Skupina vznikla v Greenwich Town v roce 1965 a založili ji Tonny Brewett (bratr Lloyda Brewetta, basisty ze Skatalites), Brent Dowe a Trevor McNaughton. A jejich blízký přítel, Renford Cogle, pomáhal s psaním textů a vůbec přípravou materiálů. Roku 1966 nahráli The Melodians s Clementem "Coxsone"Doddem písně "Lay It On", "Meet Me", "I Should Have Made It Up" a "Let's Join Hands (Together)". Počátkem roku 1967 se kapela přesunula do Reidova Treasure Isle a nahrála zde hity jako "You Have Caught Me", "Expo 67", "I'll Get Along Without You", "You Don't Need Me" a "Come On Little Girl". Tyhle písně utvrdily jejich pozici jedné z nejlepších Rocksteady kapel. V roce 1968, po určitých rozporech s Reidem ohledně peněz opustili The Melodians Treasure Isle, spojili své síly se Soniou Pöttingerovou a vydali další dva hity "Little Nut Tree" a "Swing and Dine".

   Nicméně všichni chtěli mít určitou kontrolu nad svým osudem, proto se spojili s několika kolegy z branže, jmenovitě s The Gaylads, Delroy Wilsonem a Kenem Boothem, a tak prý vznikl Links label.

   Ke konci roku 1968 se tohle trio spojilo s novým "Tramp" labelem Winstona Lowea a vytvořili další zajímavé skladby jako "When There Is You", "Ring Of Gold", "You've Got It" a "Personally Speaking".

   Roku 1969 začali The Melodians spolupracovat s Leslie Kongem. Z této spolupráce vznikly mimojiné hity jako "Sweet Sensation" a "Rivers of Babylon". "Rivers of Babylon" je písní jejíž text vychází ze žalmů a také poukazuje na jisté rastafariánské "povědomí" členů kapely v jehož duchu prý vznikl následně i song "Black Man Kingdom Come". Tuto píseň zpívali i Boney M a díky nim si získala světový věhlas a stala se nejprodávanějším singlem v Británii v roce 1978.

   Ze spolupráce s Kongem vznikly také hity jako "It's My Delight", "A Day Seems So Long", "Say Darling Say" a "It Took A Miracle". Bohužel Leslie Kong zemřel roku 1971 na infarkt a tak Jamajský hudební průmysl přišel o jeden ze svých "pilířů".

   Když se vzpamatovali z této tragédie začali opět tvořit. Tentokrát však spolupracovali s několika místními producenty. O něco později navázali na dřívější práci s Pöttingerovou a vytvořili mimo jiné nové verze svých starých hitů "The Sensational Melodians" a "The Mighty Melodians".

   Na konci roku 1972 se tohle trio vrátilo k Reidovi a zde vytvořili hity "Passion Love" a "Love Makes The World Go Around". Rok nato z kapely odchází Brent Dowe na solovou dráhu. Po něm odchází i Tonny Brewett a kapela je takzvaně "rozpuštěna". Ale jen proto, aby se nakonec dala znovu dohromady.

   Stalo se tak roku 1990. Z tohoto "staronového" spojení vznikl v roce 1992 "Song of Love". Kapela znovu vstupovala na světová pódia a hrála lidem své největší hity.

   V odpoledních hodinách 28.ledna roku 2006 po přípravách na další vystoupení však umírá, ve svých 59 letech, Brent Dowe. Příčinou smrti je, stejně jako u Konga, infarkt. Zbývající členové kapely, Tony Brewett a Trevor McNaughton, dokončili započaté Evropské turné. Dokončení tohoto turné mělo být jakousi poctou pro Dowea.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 1x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera