Reggae a Ska >> Rollandblow - Deset let na scéně

Rollandblow - Deset let na scéně

Vydáno dne 23. 09. 2012 (3541 přečtení)
Již zanedlouho tomu bude deset let, co se na naší české scéně objevil můj přítel a skvělý člověk Selecta Rollandblow. Právě proto jsem se rozhodl, že ho pro Vás trochu vyzpovídám a tím Vás s ním i blíže seznámím. Rozhodně tedy čtěte dále.

RollandblowKdy a jak jsi se vlastně dostal k reggae?
 
Hah :] to by bylo na dlouhé povídání, protože jsem se narodil v roce 1982 a to rozkvétala éra Rub-A-Dubu a Raggamuffin. Ikdyž jsem o tom moc v tu dobu nevěděl, určitě to bylo kolem mne ;]. První kazety, pravé MixTapy, jsem dostal od kamaráda, který hodně cestoval, někdy v roce 1996.
 
Jako začátek své hudební cesty považuji konec října 2002 (wow, letos tomu bude 10 let). Tehdy jsem si koupil první desky ve Školské 26 (TSP Records).  Hned ten večer jsem s nima zavítal do žižkovského Zionu, kde se v tu dobu scházeli téměř všichni lidé, kteří bylí na Pražské scéně zainteresovaní v Reggae, např. Aphrikaa Sound System, Admirál Kolíbal, Roccaflex, B.Rocker, Dr.Kary, Suppafly, Otaku Sound System a mnoho dalších. Haha, snad uplně všichni. Tímto bych jim chtěl poděkovat, protože v tu dobu jsem si uvědomil, že tato muzika je mezi námi, ale je jí potřeba víc .


Co tě na něm tak zaujalo, že ses rozhodl jít tímhle směrem?
 
Jako snad každého, mne nejdřív dostala energie a melodičnost Dancehallu, protože mne to rozhýbalo v jakémkoliv stavu a při jakékoliv příležitosti :D. Postupem času jsem ale pochopil, že Reggae muzika má celkově o mnoho větší poselství, začal jsem překládat texty a zjistil jsem, že čistota a síla jejích myšlenek je to nejdůležitější a chci jí šířit taky. Pozitivního myšlení je do tohoto světa potřeba a myslím si, že není správné jen tak přihlížet... Muzika byla a je prostředkem kterým jsem chtěl a taky chci přispět pro zlepšení aktuální situace na světě. Nebo alespoň dostat lidi z jejich každodenních stereotypů, pracovního stresu a dalších negativ v našem babylonském světě.
 

Pamatuješ, co byl ten impuls k tomu, jít "dělat" hudbu?
 
Fíha. Impuls asi nebyl potřeba. Už ve čtyřech letech jsem hrál na klavír. Máma byla zpěvačka v ženském sboru a táta hrál v kapele jako kytarista. Takže jsem měl muziku od narození stále kolem sebe a všechny moje aktivity se k ní vážou :]


Kdo nebo co ti v začátcích nejvíc pomohl/o?
 
V začátcích jsem to měl hodně těžký. Po euforii, kterou jsem dostal po prvních nákupech desek v TSP jsem se vrátil domů s chutí to všem předvést, ale nikde nebyly gramofony, ani pořádné DJ’ské vybavení, takže mě to hned uzemnilo :D. Kromě občasných techno akcí (max. 3 ročně), kde jsem mohl hrát. Zpočátku jsem hrál jen na domácím gramofonu pro kamarády plus občas na malých soukromých akcích, takže myslím, že mi na úplném začátku nejvíce pomohlo vnitřní přesvědčení, že to chci opravdu dělat :D. V září roku 2004 jsem ale dorazil do Jablonce, kde mi podali pomocnou ruku. Potkal jsem DR.X a Zaggu a netrvalo to dlouho, vytvořili jsme bratrství Emergency JBC OneLove Station a už to jelo. Začal jsem organizovat pravidelné akce s názvem Reggae Bashment, dostávalo se mi podpory snad ze všech možných stran.
 
Se začátkem zpěvu mi nejvíc pomohl a inspiroval bráška Zagga. Teprve v roce 2009 jsem se sebral, poprvé nesměle chytil mikrofon a začal toastovat ke své selekci.


RollandblowTím jsi mi tak trochu “vyfouknul” další otázky, jelikož jsem se chtěl zeptat kdy a jak jste se se Zaggou dali dohromady a jak vznikly Vaše “bashmenty”. Když Vás vidím vystupovat, cítím, že Vás to hodně spojuje. A určitě nebudu sám, kdo to tak cítí. Fungujete spolu už poměrně dlouho, neměli jste někdy takovou tu “ponorkovou” nemoc?
 
Od roku 2004 se toho stalo hodně a jak já, tak i Zagga jsme měli období lehká a taky hodně těžká, buď to bylo kvůli lásce, nebo práci.. Prostě běžná story, která každý z nás musí znát. Nicméně i to byla pro nás spíš inspirace a následně větší chuť dělat na něčem společně ať na problém zapomeneme. Problém spíš byl a je, že na muziku není tolik čásku kolik bychom potřebovali. Takže pouto mezi náma je, ale ponorkova nemoc ne :D Nemáme na ní čas.


Vím, že jsi teď i díky práci v Praze, vracíš se někdy zpět do míst odkud “Rollandblow” v podstatě vzešel?
 
To víš že jo. Jak do Jablonce, tak i do rodného města Rožnavy mne to táhne stále.. Do Jablonce se vracím tak jednou měsíčně a do Rožnavy cca 3-4krát za rok. Podle toho kolik je volného času. A pokud jsi měl na mysli starý Žižkovský Zion nebo TSP records, tak tam už bohužel není možnost, jelikož ty místa už neexistujou.


Co si myslíš o naší domácí scéně? Viděl bys jí rád takříkajíc “jednotnější” nebo ti vyhovuje současný stav? Případně, pokud ti nevadí o tom mluvit, co konkrétně ti vadí?
 
Rozhodně bych chtěl vidět českou a taky slovenskou reggae scénu jednotnější! Myslim si, že jsme hodně malá krajina a je nás kvalitních hudebníků poměrně málo na to, abychom se rozdělovali a soupeřili spolu. Konkurence musí být, to je jasné, hlavně pro to abychom se zlepšovali, ale nejdřív potřebujeme lidem dát odkaz a rozšířit počet fanoušků… Máme před sebou ještě dlouhou cestu, abychom se mohli srovnávat nebo clashovat jak třeba na Jamajce, kde je pomalu každý třetí člověk hudebník.
 
Vadí mi snad jen to, že víc lidí zainteresovaných v muzice spíš kritizuje, místo toho aby aktivně podporovali rozvoj scény. “We have to build Sound, Not to Kill Sound!”


Máš nějaký svůj hudební vzor nebo oblíbence? A proč zrovna jeho/ji?
 
To je docela těžká otázka :] Moje aktuální sbírka desek je něco přes dva tisíce kusů a nekoupil bych snad žádnou z nich kdybych ji nechtěl mít. Ale když se ptáš tak z tzv. New Roots to jsou třeba Junior Kelly, Everton Blender, Lutan Fyah pro jejich čisté a pozitivní texty. Ze starších jsou to rozhodně Toots & Maytals, Jimmy Cliff či Slim Smith pro jejich muzikálnost. Z éry Rub-A-Dubu a Raggamuffin pak třeba Papa San, Yellowman, Josey Wales nebo i Super Cat kvůli jejich 
energii a lyrické flow. Rozhodně jich je ale o mnoho víc :]


Teď mě napadla jedna otázka. Sám víš jak to s lidmi je, slyší něco a dál už třeba ani nepátrají. Co bys ty osobně doporučil k poslechu člověku, který by se chtěl dozvědět víc o reggae a znal by třeba jen Boba Marleyho, jak to často bývá?
 
Pokud by to byl člověk který reggae nezná vůbec, tak bych mu doporučil vizuální verzi poslechu :] Rockers a Made In Jamaica ať mu to dá širší rozhled kde vlastně reggae v této době  je a jaké byly jeho počátky. Jsou to filmy plné skvělé hudby. Rockers zasahuje do historie rastafariánství a je tam vlastně skoro všechno o počátku reggae, Made in Jamaica je moderní film ve kterém hraje mnoho aktuálních umělců. 

Dalším doporučením je číst :] Ať je to ve fyzické podobě knihy, nebo na internetu. Prostě se vzdělávat. Já pomalu ale jistě (cca půl roku) dočítám Harder they come (odkaz). Je to hodně zajímavá knížka. Také bych mu doporučil ať se staví u mně, nebo se zeptá. Četl jsem toho za ty léta hodně :]

 
Vím také, vzhledem k tomu, že jsme jak jsi sám říkal “hodně malej kraj”, žes dokonce dával rozhovor do nějakých krajských novin. Většinou se k tomu lidé u nás moc nemají. Jaký byl tvůj impuls k tomu, nechat se takhle “veřejně” vyzpovídat? 
 
Chci aby naše komunita byla větší a hlavně ať lidi vědí proč vlastně tuhle muziku děláme. Neni to “jen tak” že chci dělat muziku a nebaví mě jenom přihlížet tomu, jak se lidi trápí. Pozitivního myšlení je opravdu všude potřeba. Jsem rád když mě kdokoliv osloví a můžu lidem sdělit svůj názor. Některým se možná nebude líbit, ale další jej zas mohou ocenit a třeba jej i sdílet… Každopádně je ale jisté, že chceme mít jak se říká ”lepší zítřky”. Takže se o ně budu snažit pro svou rodinu a také své okolí. Bylo mi asi čtrnáct let když mi kamarád řekl: “Osud máme všichni napsaný, ale tužku a papír můžeme vzít do rukou také…” tak se snažím ten příběh trochu přepsat a nenechat se unést davem ve zkorumpovaném babylonu.


No, jít proti proudu je vždycky těžší než se svézt s davem. Někdo “bojuje” a někdo jiný sebou nechává vláčet v onom davu. To, co se Zaggou děláte, děláte dobře. Viděl jsem ti na Uprisingu, kdy když jste na Mungo's stagi spustili, přišlo tolik lidí, že zaplnili plácek před stagí. Tak mě napadlo, chystáte něco nového co bys mohl alespoň zčásti prozradit, aby se měli čtenáři na co těšit?

Samozřejmě, tenhle rok bychom rádi dokončili naší Selecta Rollandblow & Zaggamuffin Show, kterou jsme složili zhruba během půl roku a dávame jí od letošního února. Aktuálně se pomalu ale jistě připravujeme na rok příští, kdy bychom měli představit nový společný singl a nějaké nové písně od Zaggy. Já chystám zbrusu nový web na adrese www.rollandblow.org a samozřejmě koncem října ohlášení mého desátého roku na scéně formou Rub-A-Dub mixtapu kde uslyšíte např. Michigan & Smileyho, Josey Walese, Charlie Chaplina, Tenor Sawa…. A ještě přibude další mixtape s fúzí Reggae a Hip–Hopu. Stačí sledovat mé stránky nebo facebook :]


Moc díky za rozhovor, chtěl bys ještě lidem něco vzkázat?

 ... v první řadě bych chtěl poděkovat všem těm, kteří si to celé přečetli a také Tobě, že’s mne oslovil. Jestli Vás to opravdu zaujalo tak sledujte další dění a vyjádřete se k tomu, protože to děláme také pro Vás a doufám, že nás bude čím dál tím víc :] OneLove.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 16x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera