Životopisy >> Průkopník King Tubby

Průkopník King Tubby

Vydáno dne 15. 03. 2010 (5165 přečtení)
   King Tubby (vlastním jménem Osbourne Ruddock) se narodil 28.ledna 1941 na Jamajce. Už od mládí jej fascinovala elektronika a její možnosti. A tak se stalo, že svou "kariéru" započal v padesátých letech jako opravář radií a televizorů.


King Tubby   Spolu se vznikem a postupným rozšiřováním prvních sound systémů přišly i nové příležitosti pro zručné elektroniky a elektrotechniky jakým byl například "Tubby". Jednoho dne byl Tubby požádán o pomoc s opravami u jednoho takového sound systému a od toho dne už Tubby nedělal v podstatě nic jiného.

   Osbourne tak strávil několik let. Několik let pracoval na sound systémech jiných lidí, což se však změnilo v roce 1964 kdy se světu ukázal jeho vlastní sound system pojmenovaný Hometown Hi-Fi. Tubbyho systém se stal v brzku velice populárním a to nejen díky kvalitám jeho zvuku a exkluzivním novinkám jež mezi lidi přinášel, ale také díky Tubbyho jedinečným zvukovým efektům, jež byly v té době něčím novým a nevídaným.

   Tubbyho hudební cesta e začala ubírat jiným směrem ve chvíli, kdy dostal nabídku ke spolupráci od Duke Reida. Duke mu nabídl práci ve studiu Treasure Isle. Remixování skladeb bylo na Jamajce běžnou záležitostí, nicméně Tubby jej posunul na mnohem vyšší úroveň. Začal ze skladeb odebírat zpěvy a určité instrumentální části a vkládal je zpět na jiných místech, přidával nové efekty a zvuky a za použití fázování a například echo efektů z nich dělal něco dosud neznámého. Mnohé z těchto audio experimentů byly vylisovány a Tubby je pak používal v rámci produkce svého sound systému. A byly to právě tyto upravované stopy, které se staly nedílnou součástí zrodu DJ's. U-Roy, I-Roy a nebo Big Youth, to je jen pár jmen slavných, kteří spolupracovali s Tubbyho Hometown Hi-Fi.

   V roce 1971 udělal Tubby další krok vpřed tím, že si otevřel vlastní studio, ve kterém pokračoval ve svých hudebních experimentech a remixovaní různých skladeb. Jeho studio brzy přilákalo lidi jako Augustus Pablo, Lee Perry, Prince Tony Robinson, Bunny Lee či Glen Brown. I díky nim začal Tubby vydávat jednu skladbu za druhou. A z tohoto obdoví vzešlo album "Dub From The Roots",

   Na počátku sedmdesátých let se tak díky všem jmenovaným a jejich zaujetí v experimentování s hudbou a efekty vyvinul takzvaný "čistý Dub". Už nešlo o remixování původních skladeb. Ve studiích se nahrávaly jednotlivé části budoucí skladby a z těch se pak i s pomocí mnoha rozličných efektů skládaly vlastní skladby. Vznikla tak například "Stepping Razor" Roye Shirleyho.

   Ke konci sedmdesátých let však Tubby obrátil svou pozornost spíše než k hudbě samotné ke vzdělávání a výuce nové generace techniků a producentů. Z Tubbyho školy pak vyšli například Scientist, Prince Jammy, Prince Philip Smart a mnozí další. Tubby pak pokračoval ve své práci a hudební tvorbě, nicméně v poklidnějším tempu.

   Tubbyho osmdesátá léta byla pak spíše ve znamení produkce a vydávání singlů. Mezi lidmi s kterými v té době spolupracoval byli například Sugar Minott nebo Anthony Red Rose.

   6.února 1989 obletěla svět smutná zpráva, že byl Tubby, kterému pomalu táhlo na padesát let, kousek od svého domu zavražděn. Jeho vrah nebyl nikdy dopaden. Osbourne Ruddock, na Jamajce a ve světě známý jako "King Tubby" prožil na Jamajce celý svůj život.


   Závěrem: Mnohá z jeho děl se stala zakrátko po jeho smrti sběratelsky žádanými kousky a objevilo se i mnoho vzácných, do té doby neznámých  nahrávek z jeho dílny.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 6x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera