Životopisy >> Odešel Uziah Sticky Thompson

Odešel Uziah Sticky Thompson

Vydáno dne 29. 08. 2014 (5332 přečtení)
Uziah se narodil jako třetí z pěti dětí 1.srpna 1936 v Mannings Mountain na Jamajce do chudé rodiny a neměl tak možnost vzdělání, respektive dokončit školu. Ve svých patnácti letech se přestěhoval do Kingstonu a zde hledal práci.

Uziah Sticky ThompsonNakonec jej zaměstnal Clement "Coxsone" Dodd, kterému Uziah pomáhal s provozem a stěhováním jeho sound systému. Později se však i sám Uziah stal DJem tohoto soundu a lidé ho znali pod přezdívkou "Cool Sticky". Už jako DJ nahrával se Skatalites a zaslechnout jej můžete ve skladbách "Ball of Fire", "El Pussy Cat Ska", "Guns of Navarone" a několika dalších.

Během doby, kdy pracoval pro Dodda se mimojiné spřátelil s Lee Perrym a později nahrával kromě Perryho i Joe Gibbsem (konec 60'). Příkladem za všechny může být skladba "Train to Soulsville".

Během několika let se Sticky zdokonalil ve hře na mnoho hudebních nástrojů a záhy se stal jedním z nejvyhledávanějších jamajských muzikantů. Napomohla tomu nejspíše i jeho práce s Lee Perrym a The Wailers. Jakožto muzikant fungoval v několika studiích a také byl členem Gibbsovy kapely The Revolutionaries, která se objevila během sedmdesátých a osmdesátých let na nahrávkách Big Youth, Dennise Browna, The Congos, Culture ("Two Sevens Clash"), Yabby You, Burning Speara či The Wailing Souls. Fungoval však i jako součást kapely Jimmy Cliffa nebo Black Uhuru.

Pravidelně nahrával s Bunny Wailerem, Gregory Isaacsem nebo Ziggy Marleym. Se Stephenem Marleym pak nahrál například jeho "Mind Control".

Na Zion se Sticky vydal dne 25.srpna 2014 ve věku požehnaných 78 let. Za svého života se svou troškou podílel na vzniku zhruba 270 alb (když nepočítáme různé "výběry" typu "Tribute to Reggae music" a podobně). Jak se o něm vyjádřili někteří, s nimiž pracoval čtěte níže."Se Stickym jsme si užili spoustu skvělých session ve studiu. Nebude nikdy
zapomenut."
  Mikey Chung

"Modlím se za svého bratra Stickyho, aby jeho cesta na Zion byla příjemná.
Byl jedním nejlepších z jamajských bubeníků".
  Carlton Daviszdroje dat: internet, knihy (This is Reggae Music, Reggae & Caribbean Music)
fotografie: Abby Ross (web)


  Související články:


[Aktuální známka: 1,33 / Hodnoceno: 3x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera