Vydáno dne 16. 11. 2011 (5590 přečtení)
Termín Nyahbinghi byl poprvé užit jako označení pro kult v oblasti Jižní Ugandy a Severní Rwandy někdy kolem roku 1700. První misionáři a antropologové tyto Ugandské/Rwandské kulty takto pojmenovali údajně proto, že byly založeny na uctívání bohyně či ducha jménem Nyabinghi. K uctívání sloužil tanec stejně dobře jako náboženské seance.
Existuje mnoho příběhů, jež vysvětlují jak se stala Nyabinghi ctěnou bohyní. Jedna z nich praví, že existovaly dva kmeny obývající oblasti Ugandy / Rwandy jménem Shambo a Bgeishekitwa a vládla jim Královna Kitami. Tato královna prý vlastnila posvátný buben neskutečného zvuku. Když zemřela, stala se pro své skutky za života bohyní a přijala jméno Nyahbingi. Další z ústně předávaných tradic tvrdí, že Královna Nyabingi vládla na severozápadě Tanzánie království Karagwe. Za muže pojala vládce Mporora, který ovládal severozápadní území Ugandy. Ten však královně záviděl její moc a nechal ji zabít. To prý nakonec přineslo do jeho království mnoho hrůz a pohrom. Královna se tak vlastně stala jakousi mučednicí a i po smrti byla uctívána.
Existují ještě dvě další legendy, které znění té výše zmíněné ani tak nemění jako spíše rozšiřují. Jedna z nich praví, že ony klany Shambo a Bgeishekatwa začaly bojovat mezi sebou. Shambo nakonec zvítězili a i přes porážku Bgeishekatwů přijali jejich Nyahbinghi rituály. Vláda zvítezivšího klanu však netrvala příliš dlouho. Po necelém jednom století je napadl a porazil klan Kiga. Je s podivem, že i Kiga údajně převzali Nyahbinghi tradice, byť poněkud přeneseně. Nicméně jejich vláda bývá často označována vládou Nyahbinghi kněžek.
Vybraným ženám tohoto klanu se prý dostalo požehnání stát se Nyahbinghi kněžkami a byly označovány jako bagirwas. Tyto bagirwas nakonec kromě duchovního vedení lidu získaly i moc politickou a staly se guvernérkami spravujícími svěřenou část území klanu. Bagirwas vládly území až zhruba do roku 1930 kdy lid Kiga podlehl Britským, Německým a Belgickým vojskům (koloniálním zájmům) proti nimž bránil své území údajně téměř dvacet let.
Toto tvrdí příběhy, které se o Nyahbingi vypráví. A nejspíše proto Nyahbinghi inspirovali rastafariány.
Zajímavost: Věděli jste, že pro basový buben, známý jako Thunder, mají rastafariáni ještě jedno zajímavější pojmenování? Tedy vlastně dvě. Říkají mu "Pope Smasher" nebo "Vatican Basher", což má symbolizovat vztah rastafariánů ke Katolicismu a Babylonu.