Rastafari >> Haile Selassie I >> Nelson Mandela o Haile Selassiem

Nelson Mandela o Haile Selassiem

Vydáno dne 20. 10. 2012 (3957 přečtení)
Co mají Nelson Mandela a Haile Selassie společného? Oba jsou v Africe považování za prominentní politiky, které lidé  považovali za inspirativní a mnohdy kultovní postavy tohoto věku. Jeden byl symbolem královské a feudální moci, oproti tomu ten druhý revolucionářem s marxistickými sklony. Oba však během svého funkčního období prokázali velké politické schopnosti a vychytralost. Oba si prošli koloniálním útlakem a oba svůj národ z moci utlačovatelů vyvedli...

V jednom z rozhovorů, které Nelson Mandela poskytl se jej novinář zeptal, co si myslí o Haile Selassiem. Nelson Mandela  odpověděl následovně:

Selassie byl opravdu působivý člověk, velice působivý. Poprvé když jsem jej spatřil, cítil jsem i z jeho chůze jakousi  obřadnost, obřadný pohyb. Přišel v uniformě, došel až k nám a uklonil se. Byl napjatý jako luk, avšak nebyl jako luk, stál v pozoru... pak se posadil a oslovil nás. Mluvil Amharsky. Na konci konference jsem cítil, že mé počáteční pocity sdílí všichni kolem. A Oliver Tambo z naší delegace mne požádal, abych se Selassiem promluvil jménem celé delegace. Abych mu vysvětlil co se děje v Jižní Africe... On seděl na židli a poslouchal mne. Celou dobu. Seděl jako socha a vnímal vše co jsem řekl.

Podruhé jsem se s ním setkal na vojenské přehlídce. Bylo to působivé, impozantní. Po přehlídce předával ocenění, vojákům,  kteří absolvovali vojenskou školu. Byl to velice jemný a důstojný člověk. Všude kolem bylo mnoho vojenských poradců z různých zemí včetně Ameriky. I těm dal ocenění. Bylo velice zajímavé vidět ty bělochy jak se klaní před černým panovníkem, před Jeho Císařskou Výsostí.


Zajímavost: Věděli jste, že Nelson Mandela v roce 1962 tajně odcestoval z Jižní Afriky do Etiopie, kde strávil mnoho času tím, že se učil od Selassieho a jeho důstojníků vojenské a politické obratnosti? Selassie osobně pověřil své důstojníky, aby Mandelovi věnovali co nejvíce svého času a zkušeností. Sám císař pak Mandelu učil právě politikaření. Když Mandela odjížděl zpět do vlasti bojovat proti apartheidu, Selassie mu věnoval poloautomatickou pistoli Makarov.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 10x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera