Životopisy >> Mikey Ras Starr, přítel Petera Toshe

Mikey Ras Starr, přítel Petera Toshe

Vydáno dne 03. 10. 2013 (4616 přečtení)
Michael G. Ashley (známý také jako Mikey Ras Starr, Haile Maskel či Mango Moonlight Lover) byl členem rastafariány často odmítané kapely The Light of Saba (původně The Divine Light); kapely, která vznikla roku 1974 v podstatě odchodem jednoho z původních členů Count Ossie & The Mystic Revelation of Rastafari, saxmana Cedric IM Brookse


Mikey Ras Starr aka Haile MaskelJeště týž rok kapela nahrála pro the Institute of Jamaica kolekci nazvanou "From Mento to Reggae to Third World Music". Šlo o album názorně předvádějící posluchačům vývoj a historii jamajské hudby včetně zmiňovaného menta, junkanoo, ska, rocksteady a i reggae.

Kapela nahrála ještě další dvě reggae alba jež nesla jasné známky vlivu jazzové hudby. Byly to "The Light of Saba" a "The Light of Saba in Reggae". Poté se Cedric vydal psát svůj díl historie jamajské hudby s kapelou the Skatalites. Mikey si dal chvíli pauzu a díky svému příteli, Peteru Toshovi se seznámil s Bobem a The Wailers. Původně člen několika kapel pak ve spolupráci s Bobem vydal v roce 1975 svůj debut pojmenovaný "Got to Say Love" (produkce Bob Marley) na němž mimojiné spolupracoval s Carltonem Barrettem, Tyronem Downeym, Robbie Shakespearem, Shakamanem a dalšími. Singl vyšel na sedmipalci u Tommy Cowan's Top Ranking labelu.

Starr pokračoval v kariéře "studiového" muzikanta, basáka, až do konce sedmdesátých let a podílel se na mnoha zásadních průkopnických skladbách jakými byly například "the Same Song" (1978) od Israel Vibration či "Graduation in Zion" (1978) od Kidduse. Kromě toho se i nadále věnoval vlastní tvorbě, nikdy však svá díla nevydával pod vlastním jménem. V roce 1981 se přestěhoval do USA a zde založil kapelu The Rastafarians, která však vydala jen jedno jediné album nazvané "Orthodox". Jeho další tvorba poté vycházela opět pod pseudonymem a nikoliv vlastním jménem. Konkrétně bylo tím pseudonymem Haile Maskel.

V roce 2008 pak vydal Makasound album "Fire & Rain", jež bylo seskládáno dohromady z jeho tvorby z let 1975-1984.
 
Jakožto muzikant se podílel na vzniku minimálně 8 alb zahrnujících výše zmíněná "Graduation in Zion" (Kiddus I) a "The Same Song" (Israel Vibration). Spolupracoval na Fatman Riddimu (1979) a také na pár skladbách Jacoba Millera. V několika rozhovorech se Mikey rozpovídal o různých věcech a lidech. Například o svém prvním nahrávání, o nahrávání na která nejraději vzpomíná či o některých lidech, s nimiž měl šanci spolupracovat. Část jeho slov najdete níže.


O prvním nahrávání:
 
"Bylo to něco neskutečnýho. Padesát rastů zpívalo "Run Come Rally Rally Round" od Ras Michaela. Byli tam i lidi jako Bob, the Wailers, the Gaylords, Jacob Miller, Kiddus a mnoho dalších. Padesát lidí jako tihle a všichni společně zpívali tu skladbu. Bylo to v Randyho studiu a on sám se divil jak je možný, že dostal do studia všechny tyhle lidi najednou. Ras Michael mu na to jen odpověděl něco jako, že je to proto, že všichni maj v těle ten beat, Nyahbinghi; a tohle je tak trochu jako jejich hymna. Bylo to skvělý, tolik lidí a všichni do tý skladby vložili svůj hlas. Chlápek co tenkrát seděl u mixáku říkal, že to celý zní jako jeden hodně silnej hlas. Pak si někdo z nich všiml mýho hlasu, mám pocit že to byl zrovna Jacob Miller, řekl mi že mám vynikající hlas. Skvělá zkušenost."

Na co nejraději vzpomíná:
 
"Když jsme nahrávali s Israel Vibration jejich "Same Song", napadlo mě vyzkoušet něco novýho. Udělat tu basovou linku trochu jinak. Připadalo mi to zajímavě a tak jsem to vyzkoušel. Pak za mnou přišli a hrozně je zajímalo, jak mě to napadlo. Těžko to člověk může vysvětlit. Znělo to trochu jakoby na pozadí hrál buben. Pak mi začali říkat "Conga Bass Player". Nějak se o tom dozvěděl i Sting a chtěl se se mnou během svojí cesty sejít. Já ale v tu dobu byl v horách, kde jsme zpívali, modlili se a zkoušeli nějaký nový věci. Takže jsem setkání s ním prošvihnul. Když jsem se pak vrátil do města, lidi říkali "víš kdo se tu po Tobě ptal? Byl tu Sting s the Police. Hledali Tě snad všude." Asi to byla jedna z příležitostí, který jsem prostě propás."

O Peteru Toshovi:
 
"Každý ráno jsme pracovali venku, popíjeli čaj z byliny a jedli dušenou rybu. Byli jsme si blízký, trochu jako bráchové. Jo, známe se opravdu dlouho a spoustu jeho songů umím zazpívat skoro jako on sám."Diskografie:
 
1981
Orthodox (s vlastním projektem, kapelou The Rastafarians)
 
1985
Let's Make It (pod pseudonymem Haile Maskel)
 
2008
Fire & Rain (Makasound, pod jménem Mikey Ras Starr)

 
 
Část materiálů použita s laskavým svolením autora
 webu www.midnightraverblog.com
 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 3x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera