Informační >> Měsíc černošské historie v Praze a Plzni

Měsíc černošské historie v Praze a Plzni

Vydáno dne 25. 10. 2005 (5063 přečtení)
  Koná se pod záštitou Zmocněnce vlády ČR pro lidská práva, za podpory Ministersta kultury ČR, Nadace Český literární fond, Nadace pro kulturní aktivity města Plzně, Britské rady a agentury Renaissance One. Na akci se podílí sdružení pro kulturní a sociální projekty Johan a Cultura Africa z Plzně. Koho v rámci této akce můžete vidět zjistíte v článku......

   Senegalský hudebník Seyni Cissoko je potomek slavné rodiny griotů. Griotové byli věhlasní mistři slova a hudby, prostřednictvím popěvků za zvuku kory šířili dějiny svých národů, proto je v Evropě označení griot často interpretováno jako hudebník kronikář. Griotové stáli po boku vládce jako rádci a prostředníci při neshodách mezi rodinnými klany, byli mluvčími a hlavními postavami při ceremoniích kmene. Hudba griotů ovlivňuje i současný afro-pop. Seyni zpívá tradiční písně Senegalu, Mali, Gambie, které prokládá vlastním osobitým stylem.

   Dále vystoupí kapela Tschikuna složená z hudebníků z Konga, Gambie a České republiky hrající taneční etnickou pohodovou muziku. Zpěvák skupiny Elvis Kitiki (obrázek) zpívá v jazyce Langala a francouzsky. Vyrostl v konžské Kinshase, kde prošel mnoha úspěšnými kapelami hrajícími především masově rozšířený styl rumba. Rytmus kapele dodává bubeník Papis Nyass z Gambie, který svým uměním na různé druhy bubnů bonga, conga, djembe, darbuku, talking drum roztančí každé publikum. Kromě Tschikuny vystupoval také s kapelami Hypnotix, Tam-tam Orchestra, Batucca a dalšími.

   Nicholas Makoha báník a performer původem z Ugandy. V Británii, kde žije, se podílel na projektech The London Teenage Poetry Slam, Urban Myth a workshopech pro mladé lidi. Snaží se především o kreativní zapojení literatury ve školách, podporu tvořivosti a sebevyjádření. Letos vyšel jeho debutní titul pod názvem Ztracená sbírka neviditelného muže. (Ve spolupráci s Britskou radou v Praze a Renaissance One.)

   Fela Anikulapo Kuti je pro africkou hudbu, podobně jako Bob Marley pro reggae, velkým prorokem. Všechny současné formy černé muziky od funku přes elektronickou hudbu čerpají inspiraci z neodolatelného stylu označovaného Afrobeat, jehož je Fela tvůrcem. Během svého života, Fela neustále nahrával: výsledkem je více než 60 alb, všechny naprosto mytické. Fela navíc celý svůj život bojoval proti politické korupci ve své zemi, Nigérii, kde ho lidé milovali a s láskou nazývali "černým prezidentem".

  • Program pražských akcí 22.10. - 14.11.2005
  • Program plzeňských akcí 1.11. - 7.11.2005

  •   Související články:


    [Aktuální známka: 2,00 / Hodnoceno: 1x ]



    Autor: humanitas | Vytisknout článek



    Vyhledávání na webu

    rozšířené hledání
     

      Podporujeme




    Náhodný odkaz
    na partnera