Životopisy >> Matisyahu spojil více světů

Matisyahu spojil více světů

Vydáno dne 14. 12. 2007 (8845 přečtení)
  Matthew Miller se narodil ve West Chesteru, v Pennsylvánii 30.června 1979, což je podle židovského kalendáře 5.Tamuz 5740. Krátce po jeho narození se rodina přestěhovala do Berkeley. Nakonec se však usídlila ve White Plains (NY). Rodiče jej zapsali na Hebrejskou školu.

Matisyahu   Ve čtrnácti letech změnil svůj zevnějšek. Přizpůsobil jej životnímu stylu známých hippies. Nakonec začal nosit dready. S dready na hlavě vydržel prý jen jednu zimu. Doma v kuchyni hrál na svá bonga, v zadní lavici si během vyučování cvičil beatbox. V době, kdy na škole vyhořela učebna chemie si uvědomil, že musí něco udělat. Cítil, že má nějaké poslání. A během své návštěvy Rocky Mountains, inspirován jejich scenérií, si uvědomil, že "právě zde je Bůh".

   Po návratu z Rocky Mountains se rozhodl pro návštěvu Izraele. A právě zde jak sám tvrdí, mělo dojít k prvnímu setkání s Bohem, kterého objevil v Rocky Mountains. Izrael byl místem, které změnilo jeho život. Čas který zde strávil věnoval Matis Yahu modlitbám, vzdělání a také tanci. Na povrch se prodrala jeho židovská identita.

   Když se vrátil z Izraele, cítil se zmaten. Dokonce byl vyhozen z vysoké školy. Vydal se na cesty. Během cestování MatisYahu přemýšlel o svém dosavadním životě, o hudbě a judaismu.

   Za několik měsíců se znovu objevil doma ve White Plains. Opět se přihlásil na studia. Tentokrát však v Bendu v Oregonu. A začal se více věnovat beatboxu, reggae a hip-hopu.

   Po dvou letech v Oregonu, se devatenáctiletý "změněný" Matisyahu vrátil do New Yorku. Přestěhoval se do města, blíže ke škole, kde zdokonaloval své hudební vzdělání a um. Stal se velice oblíbeným a to právě díky svému stylu, podobnému hippies. Dokonce během studia stihl napsat hru "Echad". hra vypráví příběh o chlapci, který potká chasidského rabbiho ve Washington Square parku a díky němu začne věřit. Rok nato se opravdu setkal s rabbim a o něco později změnil své jméno Matthew na Matisyahu.

   Matisyahu se pokusil skombinovat styl Boba Marleyho se stylem Shlomo Carlebacha. Vznikl tak skutečný originál, hudba kde se mísí reggae s prvky židovské víry a kultury. O něco později přidal Matisyahu i prvky beatboxu a hip-hopu.

   V den, kdy Matisyahu vydal své debutové album jménem "Shake Off the Dust...Arise" (2004), objevil svět něco nového. Světu se představil žid, oblečený celý v černém, s plnovousem, jarmulkou, který se věnuje toastingu, šíří poselství judaismu skrze rytmy reggae a dancehallu. Mnozí to nejprve vzali jako pouhý vtip. Brzy však pochopili, že o žádný vtip nejde ba naopak. Matisyahu to myslí opravdu vážně. A poznáte to hlavně na jeho koncertech.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,14 / Hodnoceno: 14x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera