Rastafari >> Ostatní >> Lalibelský kříž - ceněné dědictví

Lalibelský kříž - ceněné dědictví

Vydáno dne 19. 03. 2013 (4313 přečtení)
Evropští misionáři přinesli v době kolonialismu křesťanství do mnoha částí Afriky. To však nebyl případ Etiopie. Etiopie, tehdejší Habeš byla po Arménii pravděpodobně druhou říší, jež přijala křesťanskou víru a to skrze učení Svatého Frumentia z Tyru během 4.století. Existují důkazy o tom, že se křesťanství v zemi velice dařilo.


Kněz s Lalibelským křížemEtiopské nebo též Habešské kříže mají velice propracovaný design. Ten má odrážet duševní bohatství etiopského lidu. Tyto kříže mají velice komplikovaný vzhled. V případě křížů "ručních" je jejich základnou více či méně zdobený čtverec, představující Archu Úmluvy a z něho pak "vyrůstající" samotný kříž s více či méně komplikovaným geometricky souměrným vzorem. 

Ona geometrická souměrnost, případně opakování určitého motivu jsou v Etiopském umění naprosto běžné. Mají symbolizovat určitý řád avšak jejich zdánlivě nesmyslné vzájemné proplétání zas naopak skryté významy věcí a událostí, které bychom se měli snažit pochopit či objevit. Vše, co bylo zmíněno, má však především představovat věčný život a podstatu samotné Etiopské církve.

Etiopská ortodoxní církev uznává, oproti například římskokatolické církvi, uznávající lidskou i božskou podstatu Krista, jen jeho božskou podstatu. Ale zpět k samotným křížům...

Prapůvodní koptské kříže byly v podstatě obdobami křesťanských křížů pouze s drobnými odchylkami. Postupem času se však ti, kteří kříže vyráběli, zdokonalovali ve svém umění a nechávali se více ovlivnit svým okolím a kulturou. Podoba křížů se tak stále měnila, zdokonalovala a symboly na křížích se stávaly složitějšími a složitějšími. Zřejmě i proto existuje v samotné Etiopii takové množství variací tohoto symbolu.

Za nejkrásnější z nich bývá označován takzvaný "Lalibelský kříž" (také "Afro Ayigeba") což je velký zdobený procesní kříž.  Tenhle kříž je považován za největší a nejcennější etiopské náboženské a historické dědictví. Prapůvod samotného kříže je datován až do doby vzniku Lalibelských skalních kostelů, tedy do dvanáctého až třináctého století.

Označení "lalibelský kříž" se všeobecně vžilo pro všechny kříže podobného typu. Konkrétně v samotné Lalibele jich je kromě toho nejcennějšího ještě několik. Jsou vyrobeny buď ze zlata nebo bronzu, na výšku měří až šedesát centimetrů a mohou vážit i sedm kilogramů. Spodní část kříže je prodloužená, na konci lehce rozšířená pro jednodušší úchop a je bohatě zdobená. Stejně jako mnohé další etiopské procesní kříže jsou i ty lalibelské v místě přechodu kříže v rukojeť jakoby podepřeny symbolem, svým významem vyjadřujícím Adamovy ruce. Vzhledem k tomu, že jsou procesní kříže  určeny pouze pro sváteční chvíle, uvidíte je zpravidla nějakým způsobem omotány pestrobarevnými látkami.

Byl symbol kříže ať už v jakékoliv podobě Habeši vlastní již před příchodem svatého Frumentia ve čtvrtém století? Na toto téma se vedou nekončící diskuse. Zdá se však, že do Frumentiova příchodu místní lidé žádný podobný symbol skutečně neznali a neužívali.
 
 
 Zajímají i Vás důvody, proč někteří rastafariáni nosí etiopské kříže? Nejčastějšími důvody jsou tyto:
 
1) Dávají tak najevo své sympatie či spojení s Etiopií a Tewahedo církví.
 
2) Věří, že je chrání před duchy na Jamajce označovanými jako "duppies" (v Etiopii jako "buda").
 
3) Připomínají si tak svou cestu a to, že na ní mají setrvat.
 
Výše uvedené důvody jsou opravdu jen ty nejčastěji zmiňované. Zpravidla je to, tak jak je tomu v rastafariánství se spoustou dalších věcí, "co nositel, to jiný důvod". A většina těch, kteří takový křížek někde u sebe nosí, Vám velice ráda objasní své důvody...
 

Fotografie: Valentin Lavrinenko
Zdroje dat: Ethiopian symbols, Imperialethiopia, Tewahedo church
 




Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera