Rastafari >> Ostatní >> Konopí a náboženství

Konopí a náboženství

Vydáno dne 04. 04. 2013 (5853 přečtení)
Proč je v rastafariánství patrný tak silný vliv hinduismu oproti například africkým nebo čínským prvkům? Je to proto, že po zrušení otroctví v Británii a jejích koloniích na Jamajku připlulo na britských lodích mnoho přistěhovalců z Indie. Většinou šlo o dělníky, kteří začali pracovat na cukrových plantážích. A nepřivezli si s sebou jen své náboženství, ale také rostlinu konopí (slova "ganja" a "chillum" pocházejí právě z hindštiny).


Bob Marley a dýmka chaliceV podstatě na všech místech, kam Britové přivezli Indy, začalo růst konopí. Tahle rostlina dokáže vyrůst téměř všude v karibském podnebí se jí obzvláště dařilo. Místní lidé tuto rostlinu velice rychle přijali za vlastní a mimojiné se mnozí od přistěhovalců učili, jak ji lze využít.

Jak jistě víte, není to jen ganja, kterou má rastafariánství s hinduismem společné. Ale je to i jeden z vnějších znaků těchto forem víry. Jsou to dready. V Indii dready zdobí pouze hlavy svatých mužů, takzvaných Sádhuů, přičemž jejich délka je v podstatě jasným signálem toho, jak dlouho je již dotyčný na své svaté cestě. Sádhůové jsou velice vážení lidé, lidé kteří se vzdali tradičního způsobu života a vydali se duchovní cestou. Pokud jste slyšeli o eposu The Ramayana, pak jste možná slyšeli i o tom, že dvě postavy z eposu, Ram a Lakshman si nechávali celých 14 let kdy žili v džungli, růst své vlasy do dreadů; v Indii označovaných jako "Jata".

Svatí mužové v Indii tak často odcházejí do džungle či do hor meditovat. Někteří se pravděpodobně dostali spolu s dělníky do karibské oblasti a tak jak byli zvyklí, odešli žít a meditovat mimo civilizaci. Spolu se zrušením otroctví se pak do hor vypravili i někteří bývalí černí otroci a zde narazili na tyto muže. Od nich se dozvěděli něco o konopí, způsobech jeho využití a o spiritualitě jiné než té, kterou znali a předávali si mezi generacemi.

Když Marcus Garvey pronesl onu slavnou větu "Vzhlížejte na východ, k Africe, neboť zde bude korunován černý král", mnozí z těch, kteří dopřáli sluchu indickým svatým mužům na ní nahlíželi jako na reinkarnaci. Pro mnoho dalších byla Selassieho korunovace a vůbec osoba Selassieho předpovídaným druhým příchodem Krista na Zemi. Avšak zpět ke konopí.

O vztahu rastafariánů k přírodě jsem již kdysi přeložil celý článek. Nebudu tu tedy dlouze vypisovat, co již napsáno bylo. Rastafariáni často ganju označují za Strom života zmiňovaný v Genesis, první knize Bible. Mnozí z následovníků tohoto učení věří také, že jim tato rostlina pomáhá v uctívání Boha, studiu Bible a meditaci. Zdaleka ne všichni následovníci užívají konopí, ti kteří ano, často prohlašují, že jim pomáhá být v kontaktu s Nejvyšším. Mnozí také věří, že marihuana má moc takzvaně "vypálit" z lidských srdcí korupci, zlobu či zášť; zkrátka ty špatné lidské vlastnosti.

Výše uvedené však neznamená, že je marihuana užívána jen a pouze jako náplň dýmek, či vykuřovadlo i když je toto jednoduše součástí této víry. Mnoho z rastafariánů, nejen těch starších, zná dobře i její léčivé účinky a využívají ji tak místo tradičních léků , které zná naše západní "civilizace".


Na závěr bych rád uvedl pár slavnějších citátů o konopí:

“Herb is the healing of a nation, alcohol is the destruction.” 
― Bob Marley
 
“When you smoke the herb, it reveals you to yourself.” 
― Bob Marley
 
“‎Some of my finest hours have been spent on my back veranda, smoking hemp and observing as far as my eye can see.” 
― Thomas Jefferson
 
“Why is marijuana against the law? It grows naturally upon our planet. Doesn’t the idea of making nature against the law seem to you a bit . . . unnatural?” 
― Bill Hicks
 

Zdroje dat: kniha Rastafari livity, kniha Rites and Herbs, ReligionFacts
 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,59 / Hodnoceno: 17x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera