Životopisy >> Josey Wales začínal u SturGav soundu

Josey Wales začínal u SturGav soundu

Vydáno dne 13. 10. 2011 (4844 přečtení)
   Není tomu zase tak dávno co jsem vydal článek věnovaný jednomu z reggae veteránů, U-Royovi. Dnes bych rád na tento článek lehce navázal, neboť i Josey Wales je s U-Royem a jeho Stur Gav Sound spojen.


Josey Wales   Josey, vlastním jménem Joseph Winston Sterling, se narodil v Kingstonu na Jamajce. Jeho DJským debutem bylo vystoupení se sound systémem Roots Unlimited v roce 1977. Tou dobou si ho všiml i U-Roy, který se zakrátko stal jeho učitelem a rádcem. Josey pak tři a půl roku spolupracoval s U-Royovým King SturGav soundem a mnoha lidmi, kteří se kolem něj pohybovali. Zmínit bych mohl například Charlieho Chaplina či Inspectora Willieho a Brigadiera Jerryho. A právě v těch letech si SturGav Sound vydobil svou pozici nejrespektovanějšího soundu Jamajky. Po těch více jak třech letech se Josey rozhodl změnit působiště a přesunul se k Junjově Volcanu. A právě tady vydal v roce 1983 svůj první velký hit "Leggo Mi Hand".

   V roce 1983, po výše zmiňovaném hitu, vydává Josey své první album pojmenované The Outlaw. Název alba byl prý odvozen od westernové role Clinta Eastwooda a právě od této role byl prý odvozen i jeho pseudonym. Jednalo se o film Psanec Josey Wales (The Outlaw Josey Wales). Produkci měl na starosti Junjo, stejně jako mnoho skladeb jež následovaly toto album, například skladbu "Bobo Dread" jež můžete najít na LP Two Giants Clash.

   Rok nato pak Josey vydal album No Way Better Than Yard (1984).

   V roce 1985 pak Josey opustil Volcano label a přestěhoval se k labelu King Jammyho. Z hitů které vznikly z jejich spolupráce bychom mohli zmínit například "Na Lef Jamaica", "Ha Fi Say So" či "Right Moves". Necelý rok po odchodu z Volcana spatřilo světlo světa další Joseyho album pojmenované Ruling (1986).

   Někteří tvrdí, že v osmdesátých letech jako by přišel o něco z jakési jemu vlastní ostrosti a stylu. Jenže pak v roce 1989 vydal ve spolupráci s George Phangem album Undercover Lover. Tímto albem začalo jeho nové a opravdu plodné období. Tři roky nato vydal společně s U-Royem album Teacher Meets the Student (1992). Rok následující byl pro Joseyho ve znamení šlágru "Hey Girl", který natočil spolu s Beres Hammondem. Během tohoto roku pracoval na dalším albu, tentokrát ve spolupráci s Charlie Chaplinem. Album vyšlo v roce 1994 a neslo název King of the Dancehall. A ani to nebyl konec. Josey pokračoval v práci a ještě týž rok vydal u Jammyho své sólové album Cowboy style. I během toho všeho stihl ještě spolupracovat s dalšími producenty a muzikanty, jmenovat bychom mohli třeba Gussie Clarka, Tappa Zukieho či Bobby Digitala.

   V roce 1997 byl Josey v baru okraden a postřelen. Rychle se zotavil a v brzku vydal hity "Bush Wacked" a "Who Shot the Colonel". Následující rok se znovu připojil ke Sturgav HiFi a od té doby až doposud s ním a s U-Royem spoolupracuje.


   Ne každý rád mluví či poslouchá o smrti a smrtelnosti, ačkoliv je to jedna z přirozených věcí našeho života. Jednou prostě přijde den, kdy náš život skončí. Možná je to trochu podivínské, ale Josey se k tomuto tématu postavil doslova čelem a již má vyrobenou rakev (v barvách trikolory). Svou smrtelnost si prý uvědomil ve chvíli kdy na svou poslední cestu odešel Sugar Minott, jeho dlouholetý přítel.


Diskografie:


1983
The Outlaw

1984
No Way Better Than Yard
Two Giants Clash (Yellowman vs. Josey Wales)

1985
Undercover Lover

1986
Ruling

Kromě výše zmíněných alb pak najdete mnoho jeho skladeb na různých kompilacích.


   Zajímavost na závěr: Víte jak vznikl název U-Royova soundsystému King Sturgav Sound? Tedy hlavně to prostřední slovo? Jde o kombinaci jmen U-Roye a jeho synů, tedy St jako Stewart, UR jako U-Roy a Gav jako Gavin.




 

  Související články:


[Aktuální známka: 2,00 / Hodnoceno: 1x ]



Autor: mr3ska | Vytisknout článek



Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera