Reggae a Ska >> Jamajská Alpha Boy's school - rodiště muzikantů

Jamajská Alpha Boy's school - rodiště muzikantů

Vydáno dne 16. 06. 2012 (4318 přečtení)
Jeden z Vás, pravidelných čtenářů, nám dal tip na článek. Rád by se prý dozvěděl něco bližšího o Alpha Boy's school, škole pro problémové chlapce, jejímiž branami prošla řada slavných jamajských zpěváků a muzikantů. Máme tu tedy pro Vás nějaké informace.

Alpha Boy's schoolŠkola Alpha Cottage school (známá nyní jako Alpha Boy's school) byla založena roku 1880 jako škola pro problémové chlapce. Zakladatelkou byla Justina Ripall, narozená v Kingstonu portugalskému otci a francouzské matce 18.července 1952 jako nejmladší z pěti dětí. Jessie, jak jí říkali, byla zbožnou ženou a aktivní členkou Ladies of Charity.

Se svými dvěma společníky se Jessie rozhodla založit na Jamajce sirotčinec. Ze společných úspor zakoupili třiačtyřicetiakrový pozemek "Alpha" na South Camp Road v Kingstonu. Na něm nakonec místo sirotčince vznikla škola.  Zasadili semeno, které nakonec vyrostlo ve světoznámou Alpha Boy's school. Nikdo neví přesně, kdy byla škola otevřena a kdy v ní byla zahájena výuka, tvrdí se však, že to bylo zhruba tři měsíce po koupi pozemku.

Škola je školou křesťanskou a vedou ji jeptišky. Ty se snaží vštěpovat svým žákům disciplínu a také jim dopřát hudebního "vzdělání" na opravdu vysoké úrovni. A nejen hudebního. Každá ze sester se zaměřovala na jiné činnosti a dovednosti, takže žáci měli opravdu široké možnosti. Na výběr byla zaměření jako zemědělství, zahradnictví, obuvnictví, krejčovství, zpracování dřeva, instalatérské práce včetně svařování, tiskařské řemeslo a třeba i knihovnictví.

Roku 1892 škola založila také vlastní kapelu, původně sestávající jen z bubnů a pikol a později, díky daru jamajského biskupa, rozšířenou o mnohé dechové nástroje.

A je to právě tahle škola a její učitelé, komu je nejspíše právem přisuzován obrovský vliv nejen na vývoj ska a reggae, ale jamajské hudby jako celku. Ptáte se proč? Učebnami téhle školy prošli například Desmond Dekker, čtyři členové Skatalites (Tommy McCook, Johnny "Dizzy" Moore, Lester Sterling a Don Drummond), dále Cedric Brooks, Theophilus Beckford, Rico Rodriguez, Yellowman, Vin Gordon, Headley "Deadly" Bennett, Leroy "Horsemouth" Wallace, trio Israel Vibration (Lascelle "Wiss" Bulgin, Albert "Apple Gabriel" Craig a Cecil "Skelly" Spence) stejně jako například Leroy Smart. Teď už asi chápete...

Alpha Boy's school

Studenti byli vděční za téměř rodinné vztahy se sestrami vedoucími školu. Už jen na jejich oslovování "můj synu" mnozí rádi vzpomínají. Najdou se však i tací, kteří ze školy odešli buď kvůli své víře nebo pocitům, kdy si zde připadali jako ve vězení. Jedním z nich je i Albert "Apple Gabriel" Craig. Ten v jednom rozhovoru řekl Rogeru Stepphensovi: "nejdřív mě dali do domova Armády Spásy a poté přemístili do Alpha Boy's school, kterou vedly jeptišky. Připadal jsem si jako ve vězení. Venku jsem vždy vyšplhal na strom a tam seděl a přemýšlel jak odtud utéct. Stalo se. Jednoho dne jsem poškodil plot a utekl. Od toho dne jsem volný."

Leroy "Horsemouth" Wallace se o škole zmínil v jednom rozhovoru takto: "Ano, hudebního vzdělání se mi dostalo v Alpha Boy's school, škole pro problémové chlapce. Moji rodiče neměli mnoho peněz a nemohli mi tak dopřát slušného vzdělání. Tak jsem skončil v Alpha. Kromě hudby jsem se tam naučil ještě tiskařské řemeslo. První práce, kterou jsem díky tomu získal po svém odchodu ze školy byla práce na úřadě, kde jsem tiskl cestovní pasy a mnohé další úřední listiny a doklady. Tehdy mne napadlo, založit si vlastní noviny, podobně jako Marcus Garvey, který mi byl vždy velkým příkladem. I proto si myslím, že hudba je velice důležitá pro šíření poselství, informuje lidi o tom, co se děje kolem. Umělci jako Bob Marley, Peter Tosh a Jacob Miller nám ukázali cestu a je na nás, abychom v jejich díle pokračovali. Ano, vděčím škole za hodně."


  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 7x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera