Životopisy >> Jah Lude je novou vlnou etiopského reggae

Jah Lude je novou vlnou etiopského reggae

Vydáno dne 28. 01. 2013 (5367 přečtení)
Jah Lude Awol se narodil a vyrostl v Addis Abebě. Je mu 36 let a živí se jako reggae zpěvák a skladatel. Jeho hudba a texty jsou ovlivněny mnoha kulturními prvky, na které místní mladá generace zapomíná.


Jah LudeLude vydal své první album a okamžitě se stal středem zájmu. Nedlouho po vydání se prodalo přes 15 tisíc kopií tohoto alba. Jak Lude říká, některé ze šestnácti skladeb měl složené téměř okamžitě, jiné skládal i několik měsíců.


Co znamená "Jah Lude"?
 
Nedokážu vysvětlit, co přesně to znamená. To jméno má vždy různé významy v závislosti na situacích, v kterých se nacházím. Nicméně rodiče mi to jméno dali podle Koránu. A dle mých známých, kteří se zajímají o historii je "Lude" označení, které používali bojovníci.
 
 
Kdy jsi začal s hudbou?
 
Myslim, že jsem muzikant, že to mám v sobě. První písničku jsem napsal v osmi letech.


Co bylo tvou inspirací na muzikantské cestě?
 
Vždycky jsem poslouchal zvuky a rytmy, které byly kolem. AŤ už se jednalo o zvuky přírody nebo života kolem. Tyhle rytmy byly tím, co mě inspirovalo k muzikantské cestě. Ale existuje jeden člověk, kterému vděčím za asi největší inspiraci a tím člověkem je Bob Marley. Byl velkou inspirací, mým velkým vzorem, a částečně i on může za to, co teď dělám co se týká hudby. Díky němu jsem si zamiloval reggae a stále má tenhle velký člověk v mém srdci své místo.


Je to i důvod proč jsi měl dready?
 
Ne tak docela. Trávím hodně času prací na své hudbě. Vždycky jsem si myl vlasy, ale nikdy jsem se přitom nepodíval do zrcadla. V podstatě jsem neviděl jak mé vlasy vypadají až do chvíle, kdy jsem se fotil na přebal svého alba. Podíval jsem se pak na své vlasy blíž a zjistil, že část jich je jiš spletena do dreadů a část ne. Byl jsem trochu znepokojen svým vzhledem, ale jednoduše jsem dal přednost tomu, trávit čas sám se svým vnitřním já, než bych se snažil rozčesávat vlasy. Přestal jsem se zajímat o svůj vzhled a o to víc času jsem pak věnoval svojí tvorbě. Později jsem si vlasy a i vousy začal stříhat.


Jak dlouho ti trvaly práce na albu?
 
No, trvalo mi to deset let. Ale chtěl jsem to od doby, kdy jsem napsal první písničku a tak jsem se tomu ve volném čase věnoval.


Jedna z tvých písní, Fayamo, je směsí reggae s Oromiffa dialektem. Jak Tě napadlo tyhle dvě věci spojit v jeden celek?
 
Lidé v mém okolí, v místě kde jsem vyrůstal, tak mluví. I má rodina tak mluví, já to už bohužel neovládám. Nicméně, zpěvák Tadele Gemechu, který tímto dialektem zpívá se mě jednou zeptal jestli to taky nechci zkusit a já tak učinil. I když jsem se musel učit přízvuk a v podstatě i jazyk jako takový. 


Většina z tvých písní připomíná lidem kulturu a historii mnohými dávno zapomenuté. Ale jsou tam i písně oslavující Etiopii a její lid. Co Tě k tomu vedlo?
 
Nejsem si úplně jistý. Některá díla vyjadřují mé pocity a jsou to povedené kousky. Ale mám i řadu věcí, které nevyjadřují čistě mé pocity a aby lidem dávaly smysl, musí je nejprve pochopit, což někdy není snadné. Na album jsem však vybral věci snadno pochopitelné a i proto je asi tak oblíbené. Při práci na albu mi s výběrem pomáhali hudebníci jako Ephrem Tamiru a Tadele Robba. Bavilo nás to, když se nám něco povedlo, poslouchali jsme to znovu a znovu.


Kolik peněz jsi utratil za přípravu a vydání alba?
 
Jediné co jsem "utratil" byly mé znalosti a má práce. Mým cílem bylo umělecké dílo. Nicméně byl to Tadele Robba kdo album produkoval a je také tím, kdo ví, kolik peněz bylo potřeba. Nemám o tom přehled.


Kolik peněz jsi utratil za přípravu a vydání alba?
 
Jediné co jsem "utratil" byly mé znalosti a má práce. Mým cílem bylo umělecké dílo. Nicméně byl to Tadele Robba kdo album produkoval a je také tím, kdo ví, kolik peněz bylo potřeba. Nemám o tom přehled.
 
 
Kterou skladbu máš z tohoto alba nejraději?
 
Nevím, čemu dát přednost a čemu ne. Každá skladba má něco do sebe. Líbí se mi třeba "Asha bel Yaho". Je to píseň o svobodě a myslím, že může směle reprezentovat všechny písně na tom albu.


Na tvých plakátech stojí psáno "Jsem venkovan". Mnoho lidí se snaží svůj puvod skrýt. Proč jsi to tam nechal dát?
 
Všichni pocházíme z předků, kteří se zabývali zemědělstvím. Ještě tak před 100 lety byla Addis Ababa spiše jen obchodním centrem. A proč to tam nedat, když jsem hrdý na to, odkud pocházím?
 
 
Tvá hudba se teď hraje všude kolem. Na Tebe míří záře reflektorů. Jsi připraven na obdiv i kritiku?
 
Tím, že jsem to album dokončil, jsem dosáhl vnitřního klidu. A nemyslím si, že bude album čelit nějaké přílišné kritice. Vím, že jsem dělal svou práci dobře. Nabídl jsem lidem hudbu, kterou jsem měl rád a uměl udělat.


Kde všude v zahraničí jsi trávil čas předtím, než jsi se rozhodl vrátit?
 
Je to téměř pet let co jsem se vrátil. Snažil jsem se zde usadit už dřív, ale země nebyla politicky stabilní a o míru se opravdu mluvit nedalo. A protože jsem v takovém prostředí nemohl žít ani tvořit, vrátil jsem se zpět do Djibouti. Prostě není možné pracovat v neklidném prostředí. Písně na mém albu vznikly v klidném prostředí. A mnohé z nich káží jednotu a sounáležitost. I proto jsem si jist, že se ty písně budou zpívat pět, šest nebo i sedm let.
 
 
Ačkoliv to není doslova uvedeno v textu, jedna z tvých písní pojmenovaná "Yachin Neger" je asi o užívání kondomů, že? Proč to není i v názvu? Co tě k tomu vedlo?
 
Když mi bylo osm let chtěl jsem napsat text o lásce. První věc, která mi však vždy přišla na mysl byla, že první kdo bude číst text je můj otec. Tak jsem nakonec změnil témata o nichž jsem psal na otázky týkající se naší vlasti. Kdykoliv jsem psal nějaký text, držel jsem se svých pocitů. Pokud mám psát text, chci se cítit dobře a necítit žádné negativní pocity a vlivy. Když jsem pak jednou dal dohromady zmiňovanou skladbu, moji rodiče, kterých si velice vážím, ji poslouchali a měli ji rádi.  Text připomíná lidem, že není špatné být zdrženlivý. Není-li tomu tak, pak by stejně měl sex proběhnout až po svatbě. Pokud však lidé zjistí, že to nejsou schopni vydržet, je výhodnější použít kondom. Použil jsem taková slova, aby se lidé i při poslechu cítili dobře a nebáli se ta slova vyslechnout.


Co Tě přimělo o tom problému napsat?
 
Vyšlo to ze mě. Cítil jsem to a tak jsem to tak napsal.
 
 
Lidé, kteří si Tvé album už poslechli říkají, že tvůj hlas se spolu s nepříliš hlasitou hudbou dobře poslouchá, Prostě, že tvé skladby jsou velice příjemnou záležitostí. Co na to říkáš?
 
Asi mají pravdu. Přesně toho jsem chtěl docílit. Propojit slova, která plynou z úst spolu s rytmem. Nic víc.


Jaký význam má hudba pro Tebe?
 
Nemyslím, že jsem schopen zcela zodpovědět tuhle otázku, podobně jako nemohu přesně definovat své jméno. Pokud já Vás požádám, abyste mi definoval lásku, nemyslím, že budete schopen. Hudba je pro mě prostě to samé, je to nedefinovatelné...
 
 
Jaký je pocit pracovat s Kamuzu Kassou, s člověkem, který pomáhal s přípravou tvého alba a mixem skladeb?
 
Upřímně? Kamuzu je zvláštní člověk. Vždycky mi rozumí, v tu chvíli kdy cítím své pouto k hudbě. Pracoval se mnou na mých skladbách, cítíme věci podobně. Obdivuji jeho talent a oceňuji jeho pochopení pro mne jakožto zpěváka...

Poznámka autora: Tomuhle zpěvákovi mnozí předpovídají velkou budoucnost a mnozí jej při poslechu jeho hudby přirovnávají k Alpha Blondymu. Jedno je jisté. Jde o další zajímavý hlas z Afriky.


Zdroje: EthiopianReporter, DireTube

  Související články:


[Aktuální známka: 1,22 / Hodnoceno: 9x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera