Životopisy >> Jah Cure a jeho hudba z vězení

Jah Cure a jeho hudba z vězení

Vydáno dne 15. 02. 2010 (6687 přečtení)
   Jah Cure, vlastním jménem Siccature Alcock, je Jamajský muzikant. Narodil se 11.října 1978 v Hanoveru, na Jamajce avšak vyrůstal v hlavním městě Kingstonu. Svůj pseudonym "Jah Cure" dostal od Capletona, když se potkali právě v hlavním městě Jamajky.


Jah Cure   Prvním zlomem v jeho životě byl singl "King of the Jungle". Byl to duet se Sizzlou. Jmenovaný singl vznikl v produkci Berese Hammonda, který se později stal Cureovým učitelem. Poté vydal Jah Cure několik singlů, z nichž mnohé uspěly nejen u posluchačů, ale i v očích kritiků.

   V listopadu 1998, během jízdy kolem Montego Bay byl Cure zajat policií a na základě obvinění z držení zbraní, znásilnění a loupeže i uvězněn. V dubnu 1999 byl shledán vinným a odsouzen k patnácti letům vězení. I přes zatčení a následné uvěznění trval Jah Cure stále na své nevině.

   I během pobytu ve vězení získal možnost nahrávat a tak během něj nahrál a vydal tři alba a několik singlů, z nichž mnohé výrazně zabodovaly v žebříčcích Jamajských hitparád. První album s názvem "Free Jah Cure" vyšlo roku 2000, následovala jej alba "Ghetto Life" o tři roky později a o další dva roky poté "Freedom Blues". Kromě zmiňovaných alb vydal Jah Cure také songy jako "Love Is", "Longing For", a "True Reflections", které jsou dobrým příkladem jeho vyjímečného talentu.

   Po osmi letech "za zdmi věznice" na Tower Street v Kingstonu přišel ten den po němž toužil ("Longing For" - česky toužit po něčem, nebo na něco čekat) - jeho propuštění.

   Během svého pobytu za mřížemi vytvářel Jah Cure dílo, díky kterému si po celém světě získal mnoho fanoušků. Mnozí z nich začali sepisovat petice za jeho propuštění. "Když byl Cure propuštěn, objevila se mezi jeho čekajícími fanoušky skupinka rastafariánů, nesoucích dýmku Chalice a jdoucích pozdravit svého "bratra"", uvedl později jeden z dozorců v rozhovoru pro Sunday Observer.

   "Jak říkám, mnohé dýmky se dnes po ránu rozhoří. Brzy po ránu vyjde ven rastafarián. Ten, o kterém se říká, že jej brzy propustí", řekl prý vrchní dozorce věznice. Šel ven jako Nelson Mandela a dokonce se prý i rozloučil s dozorci, kteří jej eskortovali. O jeho charakteru může svědčit i to, že mnozí z dozorců si jej oblíbili a na dotazy všudypřítomných novinářů o něm nepadlo jediné špatné slovo. Jeden z nich novinářům řekl "Ano, lidé ho prostě milují. Jeho samého a jeho hudbu".

   Dozorci z Tower Street také sdělili novinářům, že nepamatují nikoho, kdo by měl ve vězení tolik návštěv. Za Curem přý přicházeli lidé z různých koutů světa, nikoliv jen z Jamajky.

   První Cureho vystoupení od jeho propuštění 28.července 2007 zapůsobilo na Evropské posluchače. V neděli 12.srpna na Reggae Sundance v Holandsku předvedl dvacetitisícovému davu svůj talent. Nejen pro jeho fanoušky, ale i pro něho samotného to byl historický a dlouho očekávaný okamžik.

   Většina z lidí, kteří viděli jeho show nešetřila slovy chvály. Například Julian z Reggaephotos.de napsal: "Byla to neskutečná show. Nejlepší jako jsem kdy zažil. Jah Cure ukázal lidem co umí".

   V roce 2009 vyšlo Curemu také album "The Universal Cure" a je v podstatě prvním albem nahrávaným mimo věznici. Zajímavostí pro Vás může být, že na songu “Hot Long Time” Jah Cure spolupracoval s umělci jako Flo-Rida, Mavado a Jr. Reid. I další songy jmenovaného alba jsou ve znamení spolupráce s dalšími umělci a zdaleka se nejde jen o umělce z reggae scény. Na albu můžete pozorovat i určité ovlivnění hip-hopem nebo třeba R&B. Objevíte zde například i píseň "Mr.Jailer", kterou Jah Cure převzal od zpěvačky Ashy, o níž jsme Vám také přinesli nějaké informace.

   Závěrem: Tvorbu Jah Cureho výrazně ovlivnilo jeho zatčení a následné uvěznění. Čímpak nás asi tento nadaný zpěvák ještě překvapí?


Diskografie:

Free Jah's Cure (2000)
Ghetto Life (2003)
Freedom Blues (2005)
True Reflections... A New Beginning (2007)
The Universal Cure (2009)

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 6x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera