Informační >> Irie Up magazin k dostání v Crossu

Irie Up magazin k dostání v Crossu

Vydáno dne 05. 11. 2011 (3402 přečtení)
   Co si tak představit, když se řekne „Reggae and Rasta News“? Tak se totiž podtitulem prezentuje anglicky psaný časopis IRIE UP a nutno dodat, že trefně. U nás vešel časopis ve známost asi především v souvislosti s článkem o reggae v Praze a rozhovorem s předním českým soundsystémem Roots’N’Future, a někteří jste ho tak jistě už viděli, nebo ho i máte.


Irie Up magazine   A proč jej tu připomínáme? Protože by byla škoda, kdyby se o něm zvídavý a do reggae zapálený čtenář nedozvěděl. Nově je totiž k dostání také v kamenném obchůdku s vinyly Grandma’s Records v pražském klubu Cross (více viz Grandma's Records na FB), kde si jej také můžete předplatit.

   Irie Up je nezávislý časopis psaný a vydávaný lidmi z různých koutů světa, kteří se pohybují a aktivně angažují na reggae scéně. Najdete v něm profily zpěváků, soundsystémů, producentů i osobností historie rastafariánského hnutí, rozhovory s umělci, recenze nových desek a aktuálních represů, zajímavé eseje, atd. - to vše ve velmi povedeném grafickém provedení. Za zmínku stojí určitě i pravidelná rubrika „Reggaetown“, ve které najdeme reportáže z jednotlivých světových měst zaměřené na historii a vývoj reggae hudby a rozhovory s aktivními osobnostmi místních soundsystémových komunit. Dočíst se tak můžeme o přístupu a motivacích protagonististů soundystémové scény v Paříži, Amsterdamu, ale i třeba v Tel Avivu nebo Tokiu.

   Časopis vychází šestkrát ročně a tvoří ho mezinárodní kolektiv soustředěný kolem Ronana Lynche, historika a oceněného publicisty původem z Dublinu, který v Berlínu provozuje také Irieland Soundsystem a stejnojmenný label. V současnosti Irie Up Team cestuje se svou putovní výstavou tematických grafik s názvem „The Reggae Movement Sound System: From Jamaica to Europe 1950-1995". Tématům výstavy je věnováno také aktuální jedenácté číslo časopisu, které na bezmála čtyřiceti stránkách mapuje historii somundsystémové kultury od jejích počátků na Jamaice, přes její další vývoj a rozšíření do Anglie, odkud se pak v devadesátých letech - společně s hutným zvukem basů a silnými poselstvími dále šíří světem. Jednotlivé kapitoly jsou pak bohatě ilustrované originálníi grafikami osobností historie reggae hudby vytvořené jamajským umělcem jménem Freestyle. Irie Up tak podle mě plně dostojí i svému vlastnímu názvu a patří k těm mála časopisům, který si na dlouho necháte.

Viz: www.irieup.com
O výstavě: www.thereggaemovement.com

  Související články:


[Aktuální známka: 0 / Hodnoceno: 0x ]Autor: [redakce] | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera