Reggae a Ska >> Hvězdy letošního Realbeatu

Hvězdy letošního Realbeatu

Vydáno dne 27. 03. 2010 (3632 přečtení)
   Největší český reggae festival proběhne klasicky první prázdninový víkend v Žízníkově u České Lípy. Prvním zveřejněným headlinerem je legendární jamajská skupina Toots & The Maytals, která stojí u kořenů reggae i ska.


Toots Hibbert   Zpěvák této kapely Toots Hibbert je přezdíván jako "jamajský James Brown" a ve své hudbě nadčasově promíchal gospel, ska, reggae i rock. Toots je také autorem hitu "Do the reggay", který dal v revolučním roce 1968 název celému novému žánru! Ten následně ve světě proslavil hlavně Bob Marley, jehož  vzorem byla právě skupina Toots & The Maytals.

   Mezi dalšími muzikanty, které tato kapela zásadně ovlivnila se počítají třeba i Eric Clapton nebo Rolling Stones, kteří ve svých začátcích jezdili za inspirací právě na Jamajku. Toots Hibbert je i ve svých 63 letech stále plný sil, a i v novém miléniu tvoří nové skladby a má ve své kolekci mj. Grammy za nejlepší reggae album roku 2006, na kterém hostují třeba právě Eric Clapton, Jeff Beck nebo No Doubt. Toots přijede do České republiky poprvé v rámci velkého turné po celé Evropě a právem se řadí mezi největší hvězdy letošní festivalové sezóny!

Sin Sospechas   Dalším tahákem bude Venezuelská posádka Sin Sospechas, která řídí svůj oranžový ska vlak od roku 1991. Svá kola pohánějí křiklavými kytarami, našlapanou dechovou sekcí a chytlavými songy. Jejich cílem je být mezinárodní kapelou a svou muzikou dobít svět. "Česká republiko, máme tě rádi!" vzkazoval zpěvák Gilberto po loňské rychtě na Mighty Sounds.

   "Lidé z České Republiky jsou jedno z nejnáročnějších publik, ale na druhou stranu, je to také publikum se kterým si užíváme nejvíc srandy. Cítíme tu prostě speciální pouto.. Zjistili jsme, že se potřebujeme vracet každý rok do České republiky, abychom tady sdíleli naše písničky s místními lidmi. Máme prostě rádi vřelost Čechů, krásný holky a lásku ke ska. Rád vzpomínám na naše pražské koncerty v klubu 007. Sedmička nás zasáhla skvělou energií a publikem, které se nechalo unášet ska a jamajskými rytmy." dodává.

Mungo's Hi-Fi   Dalším tahákem by měli být Mungo´s Hi-Fi, což je jeden z "top a di top" soundů ve Velké Británii známý svou vlastní studiovou produkcí a vlastním velmi výkoným hi-fi soundsystémem. Je nám ctí, že Dub Station budou mít letos v Žizníkově pod kontrolou celý víkend právě oni a že přijedou se svým vlastním zvukem! Mungo´s HiFi mají základnu ve Skotsku a specializují na dub, dancehall i dubstep v tradičním roots pojetí. Hlavní trio se jmenuje Tom Tattersall, Douglas Paine a Craig Macleod. Jejich první společná produkce "Wickedess" vyšla v roce 2001 na londýnském labelu Dubhead s týpkem jménem Brother Culture u mikrofonu. Track hrál i Jah Shaka nebo Iration Steppas, takže start se povedl s vyznamenáním. Následovali průzkumy v dubstepovém vesmíru, spolupráce s lidma jako jsou Mr Scruff, Andy Weatherall nebo John Peel. Mungo´s Hi-Fi patří mezi britské top champion sounds a tracky na jejich riddimy zpívají i pánové jako Ranking Joe, Top Cat, Tippa Irie nebo Kenny Knots, který je stabilní součástí tohoto soundu.

   Co dodat? No snad jen to, že se máme opravdu na co těšit. Koukněte na www.realbeat.net

  Související články:


[Aktuální známka: 1,33 / Hodnoceno: 3x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera