Životopisy >> Earl Chinna Smith žije hudbou

Earl Chinna Smith žije hudbou

Vydáno dne 29. 04. 2012 (4751 přečtení)
Chinna Smith se narodil 6. srpna 1955 a vyrůstal u rodinných přátel ve farnosti Greenwich v Kingstonu. Od útlého věku se pohyboval v hudebním prostředí, jeho otec i kmotr byli totiž oba majiteli sound systémů.


Chinna inna de yardMalý Earl se snažil napodobovat jejich sound system pomocí různých hraček, což později vedlo k jeho přezdívce "TUNER", která byla později zkomolená na "Chuner" a později "Chinna". Smith se začal zajímat o kytaru jako teenager a svoji vůbec první, si prý vyrobil on sám z plechovky od sardinek a vlasce (podobné historky kolují o spoustě muzikantských legend Jamajky, co je na nich pravdy nejspíš už nezjistíme).

Se svým přítelem Earlem Johnsonem (Earl Zero) a dalšími teenagery tvořili vokální skupinu a pravidělně chodili pozorovat zkoušky skupiny Soul Syndicate. Smith se učil základy hry na kytaru u kytaristy právě z této skupiny, Cleona Douglase. Díky tomu uměl zahrát jejich songů a po Douglasově emigraci do Spojených Států byl požádán, aby jej nahradil.

Ke konci šedesátých let a brzy na počátku let sedmdesátých byl Smith kytaristou v kapele Bunny Leeho, později známé jako The Aggrovators. "Chinna" si zahrál i v kapele Lee "Scratch" Perryho, The Upsetters. V roce 1976 spolupracoval s Bobem Marleym & The Wailers, později pak s jeho syny Ziggym a Stephenem, se kterými podnikl i mezinárodní turné k  albu "Conscious Party". Nahrál také několik skladeb pod pseudonymem Earl Flute  pro producenta Keitha Hudsona.

V roce 1980 si Smith otevřel svou vlastní nahrávací společnost High Times, vydával nahrávky Soul Syndicate, Prince Alla a Freddieho McGregora, také zprostředkoval High Times muzikanty coby doprovodnou kapelu Mutabarukovi. V roce 1983 se pak podílel na tvorbě Mutabarukova debutového alba "Check It!" (Dubová verze alba byla připsána na Smithův účet v roce 2004).

Po roce 2000 pracoval na řadě alb nahraných v jeho vlastním domě na dvoře v St. Andrew známé jako "Inna De Yard", kde můžete vidět řadu legendárních jamajských hudebníků a zpěváků včetně Cedrica Mytona, Linvala Thompsona, Juniora Murvina a Kidduse. Tahle "Inna De Yard" série, byla vydána pod Francouzským labelem Makasound (ten již bohužel zanikl).

V roce 2009 nahrál instrumentální verzi alba od The Heptones "Heptones on Top" jako poctu skupině, spolu s Lebertem "Gibbym" Morrisonem. Na albu pracovali více než 10 let.


Zajímavost: Víte jak vznikl projekt "Inna de Yard"? Jednou se o tom Chinna trochu rozmluvil. Hraní bylo pro něj každodenní záležitost a jak sám řekl, nebavilo ho neustále někam cestovat, včetně cesty do studia. Winston McAnuff, kterého bere jako bratra měl na věc stejný názor. Nicméně nebyl to prý ani Chinna ani Winston kdo přišel s tímhle projektem. Byl to Nicolas z Makasoundu, kdo přišel s tím, že by mohli něco z toho co každý den hrají nahrávat a vydat. Nicolas přišel, řekl jim o svém nápadu a odpovědí mu bylo souhlasné "Tak jo, pojďme na to". Chinna říká, že Nicolas chtěl aby kromě hry na kytaru i zpíval. Chinna souhlasil pod podmínkou, že nejen on, ale každý z nich zazpívá jednu nebo dvě skladby.


  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 5x ]Autor: Pete | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera