Rastafari >> Ostatní >> Bobo Shanti a Vánoce

Bobo Shanti a Vánoce

Vydáno dne 02. 01. 2007 (5069 přečtení)
  7.leden je pro Etiopany velkým dnem, neboť je pro ně dnem Vánočním. Neslaví ho však jen oni, ale spolu s nimi také početná komunita žijící v Bull Bay (St.Andrew).

  Tuto komunitu Bobo Shanti tvoří kolem 100 členů, kteří žijí raději mimo takzvanou civilizaci. Členové komunity toto místo nazývají "Ten Miles".

  Slavnosti začínají bubnováním, které trvá celou noc po následnujících sedm dní. A následnující měsíc, 7.února, slaví rastafariáni řadící se k bobo Shanti nový rok.

  Věří v Juliánský kalendář a žijí podle něj. Kalendářní rok tu má 13 měsíců, přičemž každý měsíc má vždy jen 28 dní. Leden je tím třináctým měsícem a 7.leden je dnem zrození země.

  Oficiální název pro tento tábor Bobo Shanti je, ač ho někdy lidé nazývají také Zion Hill,  "Ethiopia Africa Black International Congress Church of Salvation". Heslo této komunity je "Svoboda, vykoupení a návrat zpět do vlasti".

  Jeden z jedenatřiceti jamajských rastafariánských "řádů", Bobo Shanti, vznikl původně na Spanish Town Road pod vedením osoby zvané "King Emmanuel", černý kristus.

  V těchto svátečních dnech odkládají členové Bobo Shanti nářadí a peníze stranou, uklízejí a vaří sváteční jídla. Oslavy začínají okolo třetí hodiny odpolední zpěvem a ctěním žalmů. Čtení žalmů většinou trvá něco kolem třech hodin a po něm následuje přestávka. Poté začínají oslavy.

  Stejně jako je tomu u Etiopské ortodoxní církve, sedí ženy vpravo a muži vlevo od oltáře. Všichni jsou oblečeni do bílého od hlavy k patě. Jak víme bílá je symbolem čistoty.

  Tři vedoucí duchovní, jež řídí obřad, s rukou zvednutou k noční obloze zazpívají před vlastními modlitbami "Almighty Jah, Rastafari....".

  Pokaždé se modlitba začíná i končí s obličejem směrem k východu. Tím směrem prý najdeme "Zion" jak říkají Bobo Shanti. Během každého svátečního dne musí tři vedoucí duchovní přečíst žalm 136.

  Kromě jiného se zde můžete také setkat se známějšími vánočními songy jako například "Joy to the world" a "The lord is come", avšak v netradičním podání rytmem nyahbinghi.

  V komunitě Bobo Shanti jsou vánoce také časem, kdy se s ostatními o vše dělí. A to nejen se sousedy, ale i s cizími návštěvníky.

  Zpěv, bubnování a oslavy vždy končí až k ránu. A skutečně trvají sedm dní. Duch Vánoc letí skrze zdejší kopce.


  Zdroj: Dreadlocks archive (adresa bohužel již neexistuje)

  Související články:


[Aktuální známka: 1,90 / Hodnoceno: 10x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera