Reggae a Ska >> Bob Marley - Viva Zimbabwe

Bob Marley - Viva Zimbabwe

Vydáno dne 13. 02. 2010 (5303 přečtení)
   Už je to dlouho co je spuštěn můj web (robertnestamarley.wbs.cz), ale ještě ani jednou jsem se nezmínil o dění dne 18.dubna 1980 v Zimbabwe. A proto musím nyní vše napravit.


Viva Zimbabwe   Na tento den byla připravena oslava nového státu na Africkém kontinentu, který se místo koloniálního názvu Rhodesie přejmenoval na Zimbabwe. Robert Mugabe se tohoto dne stal oficiální hlavou státu (je jím dodnes) prostřednictvím svobodných voleb (dnes je jedním z nejhorších afrických diktátorů) a na večer tohoto dne pozval do země na oslavu speciálního hosta. A tím nebyl nikdo jiný než bojovník za svobodu Bob Marley, viz foto níže z prezidentského paláce. Navečer tohoto dne vše nasvědčovalo fantastické atmosféře a oslavě. Kapela the Wailers začala hrát své "Intro"  (najdete zde) a na jeviště přišel i Bob a ve velmi dobré náladě pronesl mimo běžného poděkování Rastafarimu i bojovné zvolání "Viva Zimbabwe". Koncert mohl začít (viz. fotografie dole výše) .

   Koncert odstartovala skladba "Positive Vibration" za ní následovaly "Them Belly Full" a "Roots Rock Reggae", čtvrtou skladbou v pořadí "I Shot The Sheriff" však koncert, stejně rychle jako začal, skončil.

   Dá se říci že policie a ani organizátoři, neměli vše dokonale zorganizované, protože již během začátku vystoupení vniklo na Hararský Národní stadion velké množství lidí. Následkem toho byl hrozný zmatek v hledišti, který již nemohla mít místní policie pod kontrolou a proto vypustila mezi lidi značné množství slzného plynu, který se nakonec rozšířil po celém areálu a i na podium a koncert byl proto v půli čtvrté skladby ukončen.

Viva Zimbabwe

   Sám Bob byl celým tímto cirkusem viditelně dosti sklamán a proto druhé vystoupení, naplánované na druhý den, už nezahrál v takovém zápalu. Je to velmi zřetelné, vystoupení je totiž archivováno v plné délce. Donedávna se mezi sběrateli tradovalo, že i první Zimbabwskou show natáčela místní televize. Tento záznam jsem již také objevil a posléze ho našel na Youtube. Je na něm zachycen poslední okamžik koncertu a také zmatek co následoval. Toto video však postrádá zvuk, proto Vám nabízím celý záznam poslední skladby "I Shot The Sheriff" k poslechu zde. O záznamu který pochází ze dne 19.dubna 1980 napíši někdy příště.


Váš Eboko

  Související články:


[Aktuální známka: 1,33 / Hodnoceno: 6x ]Autor: Eboko | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera