Reggae a Ska >> Bob Marley - Rotterdamské interview

Bob Marley - Rotterdamské interview

Vydáno dne 26. 08. 2012 (4454 přečtení)
Krátce před prvním vystoupením v Ahoy Hallen v Rotterdamu, které proběhlo 7. Července 1978, poskytl Bob Marley interview jednomu z Holandských novinářů Theo Stokkinkovi, pro jeho rádiovou show „The Theo Stokkink Show“. Při tomto rozhovoru, který netrval více než 5 minut, byl Marley podle svého hlasu očividně podrážděn, bylo to kvůli Holandskému novináři a jeho otázkám, možná byl i nervózní před svým vystoupením.


Bob Marley - RotterdamStokkink měl zase problémy porozumět některým Marleyho výrazům jeho řeči Patwa, a zdál se být poněkud zastrašený podrážděným Marleym. Toto interview je přímým příkladem toho jak těžce se člověk ze Západu domluví s Jamajským zpěvákem. Některé fráze byly poupraveny pro čtenáře tak, aby byly lépe pochopitelné, úpravy se ale nijak neodtrhly od původního kontextu, takže smysl Marleyho odpovědí zůstal stejný. První otázka byla směřována na zpěvákovo náboženské přesvědčení.
 
Marley: Lidé z každého koutu světa vědí, že bůh existuje… I když, nevím jestli zrovna třeba například Britové mají co dočinění s bohem, když vyslovují slovo Bůh, třeba to je pro ně opravdu jen slovo… Nevím jestli je slovo Bůh něco, co naplňuje mysl bílých lidí.. Ale v co já věřím je, že Rastafari je slovo, které znamená bůh, to je realita, opravdu to znamená bůh, víte jak to myslím? Neovlivňujete svoji mysl bláboly, ale máte co dočinění s pravdou.

Stokkink: Nejsem si jistý, jestli na koncert přijdou zrovna lidé z každého koutu světa, jak říkáte…
 
Marley: Všichni lidé z celé zeměkoule, se taky neangažují. Pro nás je Rastafari všemocný bůh a na to neexistuje žádný argument.
 
Stokkink: Ale vy o tom budete muset říci hodně lidem, aby se vaše ideologie rozšířily.
 
Marley: Nemusím o tom říkat nikomu nic. Spousty lidí to vnímají. Pokud to ve vás není, není možné to pochopit. Musí to ve vás být.
 
Stokkink: Opravdu si myslíte, že lidé chápou texty Rastafariánů: Díky jejich slangovým výrazům?
 
Marley: Lidi, ty masy lidí, ti co trpí každý den, lidi co musí trpět, ti vědí o co jde.

Stokkink: Jo..
 
Marley: Jo, takže, lidi vědí, protože právě trpí. A ten kdo trpí, má potřebu žít správně. A dobrá vůle mu říká, že Rastafari je to pravé a správné.
 
Stokkink: Je to kvůli zvláštnímu zvuku reggae?
 
Marley: Cože?
 
Stokkink: Kvůli tomu zvláštnímu beatu v reagge? Proto?
 
Marley: Reggae, reggae je muzika země, muzika pravdy, muzika lidí, rozumíte? Je to muzika, kterou se snaží najít uplně každý. Právě v těchto časech je to vítězná muzika, muzika Afrických kořenů. Rastafari je realita, bůh všemohoucí, Řím musí padnout, Afrika povstát. Zeptejte se jich v Římě, proč vždycky vtrhnou do Etiopie a útočí tam na lidi? Velký křesťan jako Papež vtrhne do Etiopie a začne tam útočit na neviné černochy. Útočí na ně tím způsoběm, že se z nich snaží  vypudit určitou věc a tou je správné chápání boha, protože já teď mohu povstat a hrdě říct „Rastafari“ a vím, že je to pravda.

Stokknik: Nemyslím si ale, že všichni lidé na světě vědí co znamená Rastafari…
 
Marley: Mnoho lidí význam nechápe, ale když jim o tom řeknete, jejich srdce to cítí. Je to vibrace, je to slovo… Všichni to vědí, všichni… Ale když jednou lidi uslyší slovo „Rastafari“, budou chtít vědět co znamená. Vy se ptáte na lidi, kteří nevědí a ani nechtějí vědět co to znamená. Haile Selassie je všemohoucí, tak to je. A jak dlouho bude? Zatraceně dlouho, protože on je Alfa i Omega, začátek i konec, chápete?
 
Stokkink: Jo
 
Marley: Dobrá (smích)...
 
 
Závěrem: Tento text je úryvkem a zároveň seznámením s knihou "Babylon by Bus, Bob Marley & The Wailers in the Netherlands" (autorem je Martijn Huisman). Kniha, jak ostatně již její název napovídá, přináší informace o návštěvách a koncertech Boba Marleyho v Nizozemí v letech 1975 - 1980. Pokud byste měli o tuto publikaci zájem, nakoukněte na issuu.com.
 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,13 / Hodnoceno: 8x ]Autor: Pete | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera