Reggae a Ska >> Bob Marley - Je zákaz vycházení

Bob Marley - Je zákaz vycházení

Vydáno dne 23. 09. 2013 (3927 přečtení)
„Dneska ráno jsem se vzbudil a je zákaz vycházení, óó bože, vždyť já jsem tu uvězněnej“. Tak nějak začíná text skladby "Burnin and Lootin", skladby kterou mám rád a nutí mě pokaždé přemýšlet nad tím textem; ne se jen nechat unášet rytmy.


Spoustu let jsem si myslel, že je titulní skladbou alba Burnin z roku 1973, ale už jen podle obalu je to hloupost. „Vypalovat a rabovat jo!“. Dlouhou dobu jsem si lámal hlavu nad tím jak takhle skladba Boba napadla nebo kde bral inspiraci. Pro odpověď na tuhle otázku musíme zapátrat o 6 let zpět, v roce 1967, kdy se na Jamajce rabovalo a vypalovalo.V období před volbami. Situace byla nezvladatelná, a právě tahle šílená doba vedla Boba k napsání  textu (podle knihy Dějiny Reggae Helene Lee v níž se o této situaci píše). Otázkou zůstává, proč si skladbu Bob nechal pro sebe až do roku 1973, kdy byla vydána na zmíněné desce. Zkoušel jsem vypátrat jestli není nějaká starší verze, která ji alespoň trochu připomíná; bez úspěchu. Singl vyšel v Harry J Studiu také až v roce 1973, ovšem ne jako "Burnin and Lootin", ale pod názvem "Curfew".

Kdysi se Boba v jednom z rozhovorů ptali, co tím textem myslel. Řekl: „Může to být také obraz kapitalismus – Rabování a plenění může znamenat lidi (šéfy), kteří mají plné bankovní účty a stejně jim to není dost a tak odírají podřízené, protože 'všechno co máme jsme, zdá se, ztratili a teď musíme zaplatit škody' “.

Pokud je tato skladba nadčasová, a mě se zdá že ano, vykreslila situaci kolem roku 1976 a 1978; může však také poukázat 
na svět kapitalismu do kterého jsme se narodili my sami.
 
Bob skladbu hrál od roku 1973 a 1980 celkem často. V těchto letech hrál Bob tuto skladbu v takřka nezměněné formě, ačkoliv mnohé své skladby často upravoval a měnil. Myslím si, že na této skladbě jednoduše není co měnit. Jediné co Bob občas udělal bylo to, že ji na svých vystoupeních někdy spojoval se skladbou "Them Belly Full", oprávněně! 
 
Také máte někdy pocit že „není možné rozpoznat tváře lidí kolem nás, protože jsou všichni oblečeni v uniformách brutality“ ?? 
 
 
Váš Eboko


  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 5x ]Autor: Eboko | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera