Reggae a Ska >> Bob Marley - co se událo v září 1980

Bob Marley - co se událo v září 1980

Vydáno dne 18. 02. 2013 (4185 přečtení)
Pokud sledujete mé stránky, asi vítě čemu se věnuji. Hledám raritní audio/video záznamy, rozhovory a fotografie ze života Boba Marleyho a snažím se je časově zařadit.  Objevuje se však stále mnoho fotografií, které nemám kam zařadit. příkladem za všechny mohou být fotky z fotbalu v Miami (shlédněte zde ). Je možné, že jsou ze začátku září 1980, kdy měl Bob relativně klid a relaxoval...  


Na internetu je také hodně rozšířený videoklip skladby "Redemption Song" (zatím však není v plné délce), kde Boba doprovází Wya. V podstatě téměř všude je nesprávně pojmenován. Lidé si myslí, že je z Jamajky. Je to hloupost. Tento záznam sice přenášela jamajská televize, ale vznikl v Miami na počátku září 1980. Pak tu je záznam stejné skladby, jež je dnes komerční záležitostí, najdete jej totiž na DVD a VHS Legend, klasické kompilaci a záznam samotný je taktéž z Miami, konkrétně z Criteria Studia. Je pro mně těžké určit, jestli je z tohoto období, nebo již z počátku roku 1980. Důvod, proč Bob trávil v Miami tolik času je více než prostý, jeho matka zde měla dům. 
 
link: http://www.youtube.com/watch?v=52_XGOWh_zM

V září 1980 s Bobem vzniklo také dnes notoricky známé interview s Gil Nobblem. Nikdo však nezná přesné datum ani místo jeho vzniku. 
 
Všem vám doporučuji poslechnout si všechna interview z tohoto období, jsou velice zajímavá . Boba se zde většinou dotazují na mládí, na život v ghettu nebo na to jak vznikaly jeho skladby. Například v rozhovoru pro WRUV FM rádio z Burlingtonu (rozhovor byl veden přez telefon) je vidět, že to byli lidé kteří se o reggae velice zajímali a spíše než takové ty klasické otázky kolem marihuonany a Rastafari zde pátrají po různých zajímavostech. Tento záznam je sice pouze audio, ale je zřejmé že Boba zastihli v dobrém rozpoložení a tak neodpovídá jen z donucení. Není to žádná rutina, Bob je veselý, do telefonního sluchátka dokonce zpívá (např. skladbu "Nice Time")  a je zkrátka rád, že nemusí zodpovídat stále dokola omílané otázky. Právě proto má třeba toto interview nejen pro mně obrovskou hodnotu a pouštím si ho rád. 

Bob Marley a Felipe Luciano
Bob Marley a Felipe Luciano v Madison Square Garden (autor: Lindsay Donald)

Pak je tu ještě interview o kterém jsem už kdysi psal, ale s radostí to zopakuji. 14.9. v Miamském rádiu (bohužel ze záznamu není zřejmé v jakém) proběhl pořad, kde mimo Stevieho Gilberta seděl i Bob Marley (ještě tam byl někdo další ale jméno nevím). Bob měl odpovídat na telefonáty lidí. Někdy je to až směšné když do rádia volá 15 letá dívka s dotazem, jestli skladba "I Shot the Sheriff" vykresluje romantickou situaci na Jamajce nebo je to nějaké snění. Nato Bob vyprskne smíchy, ale i přesto se snaží seriózně odpovědět. Proběhne pár telefonátů a opět volá nějaký člověk s otázkou k té stejné skladbě, kterou před 20 minutami rozebíral. Mimojiné zde hovoří o skladbě "Could You Be Loved". Dokonce volá nějaký posluchač, který začne Bobovi dělat kázání o tom jak je marihuana škodlivá a že by ji neměl propagovat. A pokračuje v tom až dokud jej sami nestopnou. Bob se opět snaží na onoho posluchače zareagovat. Volají i místní lidé s dotazy, zda tam někdy hodlá Bob koncertovat, on odpoví, že v prosinci téhož roku. Podobný dotaz se týkal i Trinidadu a Tobaga a Bob odpovídá „někdy příští rok“. Volala také spousta fanoušků z USA nebo Bahamských ostrovů. Pro ně to musel být neskutečný zážitek a pro mně je to dnes radost poslouchat. Tomuto záznamu dávám 10 hvězdiček a doporučuji!!!!

O dva dny později byli Bob s Tyronem pozváni do studia televizní stanice Channel 5. Nevím, jestli je dochovaný záznam kompletní, ani jestli byl součástí nějakého pořadu nebo šlo jen o nějakou krátkou vsuvku. Abych řekl pravdu, Bobovi zde špatně rozumím, musel by mi s tím někdo pomoci. Záznam zde nechávám k shlédnutí. 
 
link: http://www.youtube.com/watch?v=kyqW6w3UoEk

Nedávno jsem také našel fotku, o které si myslím, že je ze zákulisí koncertu v Madison Square Garden v New Yorku. Fotka mě zarazila tím, že interview byla přítomná kamera. Je tak možné, že se záznam třeba časem odněkud vynoří. pokud byste měli nějaké dotazy, napište mi na naší www stránce „Robert Nesta Marley – Archív“ a nebo na Facebooku do stejnojmenné skupiny.


 
váš Eboko

  Související články:


[Aktuální známka: 1,25 / Hodnoceno: 4x ]Autor: Eboko | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera