Reggae a Ska >> Bob Marley a dvanáct kmenů

Bob Marley a dvanáct kmenů

Vydáno dne 28. 07. 2009 (5114 přečtení)
   V 70. Letech Bob přijal rastafariánství jako svou cestu životem. Dlouhé chvíle trávil s Mortimem Plannem na jamajském venkově, poslouchal moudrosti starších.


Bob Marley a Judy Mowatt   Planno byl jednou z vůdčích osobností nejstaršího rastafariánského řádu Nyahbinghi. Bob se však jeho členem nestal ačkoliv byl pro něj tento řád velkou inspiraci.

   Koncem roku 1975 se připojil k jinému jamajskému rastafariánskému řádu. Tím byl řád 12 kmenů Izraelských, ve kterém je mimo jiných věcí dělení členů do skupin podle horoskopu se jmény synů Izraelských. Bob se narodil v únoru, tudíž pocházel z pokolení Josefa.  Mnoho rastamanů bylo členy tohoto hnutí, nakonec i většina reggae hudebníků. Z Bobových přátel do tohoto hnutí vstoupil i Alan „Skill“ Cole a Judy Mowatt.

   Judy Mowatt (na fotografii vedle Boba při One Love Peace koncertu) byla zpěvačkou pro jejíž zpěv měl Bob obrovskou slabost. Její album "Black Woman" bylo proto prvním albem vydaném v Tuff Gong studiu. Na tomto albu naleznete mimo jiné i skladbu "Joseph". Judy o ní říkala, že je to taková malá osobní pocta Bobovi.

   Po Bobově smrti řekla: "Moc přátel ke 12 kmenům izraelským nevstoupilo, kromě Boba, jež byl z pokolení Josefa. Všichni víme že Josefa zradili jeho vlastní bratři. Byl silně motivovaným vizionářem jež zemřel velmi mladý. Myslím si, že Bob byl převtělený Josef. Měli spoustu společného."

   K poslechu jsem Vám vložil zhudebněný projev Haile Selassieho I. "War" z onoho Mírového koncertu. Zhudebnit tento projev byl velmi povedený nápad Carltona Barretta. Právě proto je uváděn na desce Rastaman Vibration (kde skladba vyšla) jako „spoluautor“ této skladby.


Váš Eboko.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,25 / Hodnoceno: 12x ]Autor: Eboko | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera