Reggae a Ska >> Alborosie - talentovaný sicilián

Alborosie - talentovaný sicilián

Vydáno dne 09. 03. 2009 (10048 přečtení)
   Alberto D'Ascola (alias Alborosie) se narodil na Sicílii a velice záhy byl lidmi označován za "mladý zázrak". Je vynikajícím hráčem na několik hudebních nástrojů včetně kytary, basy, bicích a piána. Ve svých "nácti" letech založil několik kapel a přestěhoval se do Milána, centra Italské hudební scény.


Alborosie   Jeho osud tak byl ovlivněn jeho jedinečným talentem. Při podrobnějším zkoumání bychom našli mnoho podobností mezi počátky jeho umělecké dráhy a počátky mnoha dalších velkých talentů a hudebních legend.

   V roce 1993, ve svých patnácti letech, zformoval kapelu "Reggae National Tickets", která byla ještě tentýž rok zapsána u BMG Records Italia. Rekordem kapely bylo 200 000 prodaných nosičů a to v roce 2000. Alborosie, ovlivněn kořeny a kulturou "černošské hudby" měl i se svou kapelou možnost vystupovat na Jamajce a to jak na Sunsplash '99 tak na Sumfest 2000, a zřejmě i díky tomu se Alborosie později zaměřil na mezinárodní projekty.

   Nedlouho poté se Alborosie setkal s Jonem Bakerem z Geejam Studios v Port Antoniu na Jamajce. Toto setkání vyústilo v partnerství a i díky tomu měl Alborosie možnost napsat několik písní pro pár dalších umělců jako například Mario, Angie Stone, Jimmy Cozier a mimo jiné i Manu Chao.

   Spolupracoval také na projektu skupiny Adelante's, která v roce 2002 prodala jen ve Francii 120 000 nosičů.

   Velice záhy se seznam umělců, s nimiž Alborosie spolupracoval, rozrostl o další velice zajímavá jména. Ve výčtu přibyli umělci jako Dean Fraser, Beenie Man. A díky své práci na "XXL Riddimu" pod záštitou GeeJam/Dienz Records spolupracoval například se Sizzlou, Wayne Marshallem, Voice Mail a také Tonym Fisherem, jež je vycházející hvězdou Jamajského hip hopu.

   Alborosie mimo jiné dokončil své první sólové album nesoucí název "Soul Pirate". I na tomto albu pokračoval na spolupráci s dalšími umělci. Na albu se mimo jiné angažovali Ky-Mani Marley, Jah Cure a Morgan Heritage. Album "Soul Pirate" je vlastně takovou reflexí na dnešní Jamajku.

   Singl "Herbalist" ze jmenovaného alba se stal mezinárodním hitem. Podle Dub Vendor v Londýně (nejvlivnější distributor reggae hudby v Británii) byl tento singl číslem jedna po mnoho týdnů. Ale na Jamajce neměla píseň až tak dobrý ohlas. Hlavně však u Jamaican Broadcast Commision. Také song "Call Up Jah" se stal neuvěřitelně oblíbeným. Díky této popularitě byl k němu natočen klip italskou MTV, a právě v Kingstonu na Jamajce. Předchůdce tohoto hitu, skladba "Kingston Town" se dokonce údajně stala hymnou léta 2007.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,31 / Hodnoceno: 13x ]Autor: mr3ska | Vytisknout článekVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera