Životopisy >> Beshara - 18 let kariéry a žádné album

Beshara - 18 let kariéry a žádné album

Vydáno dne 09. 02. 2014 (3523 přečtení)
Když jsem si hledal nějaké informace o kapele Black Roots, úplnou náhodou jsem narazil na kapelu Beshara, jejíž jméno mi absolutně nic neříkalo. Přitom fungovala poměrně dlouho, konkrétně v letech 1976-1992 a poté ještě 1998-2000. Kapelu založili v Birminghamu roku 1976 Elias Phaorah (baskytara) spolu s Rayem Wattsem (kytara), kteří následně přizvali Errola Nantona (zpěv), Dixie Pinnocka (bicí) a Michaela Nantona (klávesy). V této sestavě vznikla kapela, která si říkala Cool Dimension, později The Kushites a teprve někdy ke konci roku 1979 se přejmenovala na Beshara a toto jméno jí již zůstalo.


kapela Beshara (1983)V průběhu let se sestava kapely lehce měnila ovšem jádro kapely v podobě sestavy Ray WattsDixie Pinnock, Michael Nanton a Tony Garfield, zůstávala stejná i když se semtam měnily jejich role v sestavě. V roce 1980 se pak kapele dostalo díky Johnu Peelovi a jeho rozhlasovému vysílání na BBC Radiu 1 možnosti, být poprvé v éteru. V rádiu zazněl jejch 2tone song "When You're Wrong" (John Peel mimojiné spolupracoval i se Steel Pulse, Capital Letters či Laurel Aitkenem se kterými nahrál některé ze svých Peel Sessions). 

Po pár koncertech a zmíněnému rozhlasovému vysílání se kapele začalo poměrně dařit. Koncertovala napříč Velkou Británií převážně na vysokých školách, univerzitách a často také klubech, které se v té době čím dál více zaměřovali na multikulturní publikum. Mladí členové Musical Youth je dokonce zmiňovali jako jeden ze svých hudebních vzorů. 

Ačkoliv kapela fungovala opravdu dlouhou dobu (s přestávkou celkem 18 let), nikdy nevydala žádné plnohodnotné album i přesto, že jedno nahrála. Ovšem o to víc vydala singlů a o to víc si prý členové kapely vychutnávali úspěchy skladeb jako "Glory Glory", "Men Cry Too" (6.místo v britské reggae hitparádě), případně "Shadow of Love" (10.místo v britské reggae hitparádě).

Na konci osmdesátých let dostali členové kapely díky nabídce iJahman Leviho možnost vystupovat i za hranicemi. iJahman si je totiž vybral jako kapelu pro své turné po Evropě a Africe. Největších úspěchů však kapela dosáhla díky svým koncertům s UB40, Abyssinians, Beres Hammondem, Bim Shermanem, Dennisem Brownem, Johnny Clarkem a dalšími hvězdami  reggae.

Nakonec, tak jako Black Roots, měli možnost vystoupit v pořadu Rockers Roadshow. Po tomto vystoupení si kapela dokonce zahrála gospelovou kapelu ve filmu Marjorie and the Preacher Man z produkce BBC v němž hrál mimojiné herec John Rhys-Davies. Další úspěch kapely přišel, když se BBC rozhodla použít jejich skladbu "United" jako titulní skladbu svého dokumentu Handsworth Boxing. Tahle skladba byla později Pato Bantonem přezpívána a a přejmenována na "United We Stand".

Rok 1992 znamenal pro kapelu mnohé, kromě vystoupení v Handsworthu (Birmingham), který se vysílal na BBC WM také na šest let ukončení činnosti. Členové kapely měli své soukromé projekty a tak se dohodli, že si dají pauzu do roku 1998. V roce následujícím, tedy 1999 pak začali nahrávat své debutové album. V tomtéž roce pak Beshara vystupovala na pódiu společně s Altonem Ellisem.

Kapela však na scéně nezůstala dlouho. V roce 2000 zemřel jeden ze členů Ray Watts a ostatní členové se shodli na tom, že bez něho pokračovat nebudou. Rok 2001 byl pak ve znamení vzpomínkového koncertu věnovaného zesnulému Wattsovi. Tahle akce konaná v Irish Centre v Birminghamu byla ve znamení spolupráce mnoha místních umělců. Na pódiu se zde objevili například Steel Pulse, Reggae Revolution, Jeremiah, Birry The Poet a mnoho dalších. Akce zakončila kariéru kapely Beshara.

O čtyři roky později došlo naposledy ke vzkříšení kapely, byť o jednoho člena chudší, aby vystoupila v Londýně na akci nazvané 32 Years of Lovers Rock. Dva z původních členů kapely se poté stali součástí již výše jmenovaného uskupení Reggae Revolution a vystupovali po celém světě například s Pato Bantonem, Gregory Isaacsem či Musical Youth. Taktéž mají své zásluhy na albech "Rage & Fury" a "African Holocaust" od Steel Pulse, která byla nominována na Grammy.


Zajímavost: Proč si členové kapely nakonec zvolil název Beshara? Co to vlastně znamená? Údajně jde o slovo, jež v arabštině znamená "překvapení" a ve svahilštině "mystický". Že by tedy šlo o "mystické překvapení"?
 
Autor fotografie: Celmaw Records

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 3x ]



Autor: mr3ska | Vytisknout článek



Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera