Reggae a Ska >> To nejlepší z roots reggae 2012

To nejlepší z roots reggae 2012

Vydáno dne 25. 02. 2013 (4110 přečtení)
Aby mi zas někdo nevyčítal, že píši jen o albech rootsových či roots velmi blízkých, předem upozorňuji, že tomu tak je. Je to jednoduché, mám rád roots, mám k němu na rozdíl od většiny dancehallu vztah, proto o něm píši. K dancehallu, dubstepu a podobným vztah nemám, z toho důvodu o tom nemohu psát.


Jistě jste v průběhu loňského roku zaregistrovali poměrně dost zajímavých nových hudebních počinů a to jak od hudebních veteránů, nováčků, tak i od kapel, které se na reggae/roots reggae scéně poměrně dlouhou dobu neukazovaly. Minimálně my jsme již psali o EP "Sacred Fire" a poté o albu "Rebirth" od Jimmy Cliffa nebo například o dvojalbu duetů "Marcia Griffiths & Friends" u něhož již název napovídá, kdo jej má na svědomí. Tím nejlepším z roots reggae loňského roku jsou alespoň podle mého názoru následující alba...
 
Nejsou to však jediná alba z celého loňského hudebního roku. Jsou tu i další, která stojí zato zmínit. Například Professor ve spolupráci s několika jamajskými hudebníky (jmenovitě např. Leroy "Horsemouth" Wallace, Lloyd "Obeah" Denton, Dalton Browne či Errol "Flabba Holt" Carter) vydal v září album "Throw Down Your Arms", daddy U-Roy vydal své nové album "Pray fi di People" a po více jak patnácti letech znovuožila kapela Black Roots a vydala skvělé album "On the Ground".

Pro většinu z Vás určitě nebude novou informací to, že Jimmy Cliff s výše jmenovaným albem získal Grammy. A není to jeho první, tu získal již v roce 1986 se svým albem "Cliff Hanger" (CBS Records). Začnu tedy Jimmym...



Jimmy Cliff - Rebirth
Jimmy Cliff - Rebirth
(1 CD - 13 skladeb)
 
Když Jimmy Cliff vydal na konci loňského roku své EP pojmenované "Sacred Fire", mnohé překvapil. Je to sice už více jak 40 let, kdy vydal své první album, ale viditelně má tenhle "čtyřiašedesátník" stále dost energie.
 
Výše zmiňované EP bylo prvním studiovým albem po zhruba sedmi letech (od vydání alba "Black Magic") a stejně jako nové album "Rebirth" jej produkoval Tim Armstrong z Rancid. Ono totiž tohle EP je v podstatě takovou ochutnávkou k právě vydanému albu. Kromě skladeb, které jsou i na albu "Rebirth", na něm najdete ještě jednu zajímavou verzi, která se však na albu neobjevila. Je to skvělá verze "A Hard Rain’s a-Gonna Fall" původně od B.Dylana
 
Nebude nejspíš náhoda, že Jimmy na svém EP, ale i albu "Rebirth" má verze skladeb od punkových kapel. Jmenovitě jde o skladby "The Guns of Brixton" původně od The Clash a "Ruby Soho" právě od Rancid. Byl to právě Jimmy Cliff a film The Harder They Come, který ovlivnil spoustu muzikantů po celém světě. V textu první zmíněné skladby dokonce figuruje jméno Ivan, což bylo jméno hlavního hrdiny zmíněného filmu. A skutečně, když Paul Simonon psal skladbu "The Guns of Brixton", použil záměrně tohle jméno. 
 
Marcia Griffiths and FriendsMarcia Griffiths - Marcia Griffiths & Friends
(2 CD - 38 skladeb)
 
Dvojalbum, které vydala v loňském roce rozhodně stálo za těch sedm let čekání (od vydání posledního alba). Koneckonců nejde o nějakých dvanáct až patnáct skladeb jak tomu obvykle bývá, ale rovnou o pěknou nálož osmatřiceti skladeb ve spolupráci s mnoha dalšími skvělými hlasy nejen jamajské hudby. Říkám nejen, to proto, že se na albu po boku Marcii objeví například i Gentleman, který jak jistě víte, z Jamajky není.
 
Na dvojalbu najdete například tři skladby s Beres Hammondem, jednu s Johnem Holtem, pět s Buju Bantonem nebo tři další s Tony Rebelem. Ačkoliv je Marcia mnohými považována za jednu z nejlepších jamajských zpěvaček, její předchozí album "Shining Time" vydané v roce 2005 mě osobně nijak zvlášť neoslovilo. Je možné, že právě spolupráce s dalšími umělci je tím, čím si mě získalo právě tohle dvojalbum. Například skladbu "Sense of Purpose" jsem si musel pustit hned několikrát, jelikož spojení hlasu Marcii a Bunny Rugse (Third World) se opravdu krásně poslouchá. 
 



U-Roy - Pray fi di PeopleU-Roy - Pray fi di People
(1 CD - 13 skladeb)
 
O daddym U-Royovi alias the Originatorovi jsme již napsali celý poměrně obsáhlý článek. I ve svých jedenasedmdesáti letech nám tenhle DJ vloni ukázal, že má světu stále co dát a přišel s již sedmnáctým albem. U-Roy se věnuje stále onomu původnímu jamajskému toastingu a na tomhle albu ho kombinuje do zajímavých "duetů" například s Marciou Griffiths, Professorem, o němž budu psát později, Tarrusem Rileym, Horace Andym nebo Chezidekem. Pokud je toasting to, co máte rádi, tohle album by Vás nemělo minout. Osobně mi tohle album nejvíc připomíná U-Royovo "Dread Ina Babylon" vydané v roce 1975, které mám z jeho tvorby asi nejraději. Najít jste na něm mohli například skladby jako "Dread Locks Dread" (riddim skladby "Rude Boy" Boba Marleyho a Wailers k níž existuje ještě verze "Rude Boy Ska" od the Gladiators) a mnoho dalších...

Ze serveru Reggaeville se k albu vyjádřili jako o "...té nejlepší příležitosti ke znovuobjevení tvorby Daddyho U-Roye"... Takže .... Směle do toho.



Professor - Throw Down Your ArmsProfessor - Throw Down Your Arms
(1 CD - 13 skladeb)
 
Harisson "Professor" Stafford je znám především díky kapele Groundation. Věnuje se však i své sólové tvorbě a to nejen projektům hudebním, ale i natáčení filmů a dokumentů. Kromě zmíněného alba "Throw Down Your Arms" má na kontě ještě další dvě sólová alba a navíc se podílel na natáčení dokumentu Holding on to Jah, který by snad v letošním roce měl konečně vyjít na DVD a dostat se do prodeje.

Album "Throw Down Your Arms" bylo několika hudebními kritiky označeno za "skvělý příklad toho, jak silně působí tihle muzikanti na diváky". Jde prý o velice precizní muzikanty na jejichž hře se nedá najít ani ta sebemenší chybička. Navíc na jednom hudebním serveru, který se věnuje o dalším aspektům alb dostalo tohle album hodnocení 5/5 nejen za vokály a hudbu, ale i za produkci, přebal a nakonec i celkovou kvalitu zvuku.



Black Roots - On the GroundBlack Roots - On the Ground
(1 CD -  17 skladeb)
 
Pokud tuhle kapelu alespoň trochu znáte, určitě budete tak jako já cítit, že i po těch mnoha letech nečinnosti neztratili nic ze svého umu a jejich styl se v podstatě nezměnil. Jde stále o ono klasické roots reggae obsahující všechny prvky, které mít má, navíc fungujících v dokonalé souhře.
 
Black Roots se tak vrátili s albem, které krásně navazuje na jejich předchozí dílo a jak bylo jinde řečeno, tak trochu "popírá plynutí času". Pro milovníky původního syrového reggae bude tohle album tak trochu návratem do sedmdesátých let. Mimochodem určitě stojí zato zmínit, že na první čtvrtletí tohoto roku připravují Black Roots dubovou verzi celého tohoto alba, které se bude jmenovat jednoduše "On the Ground in Dub".
 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,56 / Hodnoceno: 9x ]



Autor: mr3ska | Vytisknout článek



Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera