Životopisy >> Don Letts je srdcem rebel

Don Letts je srdcem rebel

Vydáno dne 02. 08. 2012 (7861 přečtení)
Don Letts, to je jméno, které si mnozí vybaví když se začnete bavit o spojení punku a reggae. Potomek jamajských rodičů, emigrantů, který se však narodil v Londýně a Jamajce byl v mládí nejblíž v kině, při sledování filmu s Jimmy Cliffem, The Harder They Come. Reggae mu však učarovalo.


Don LettsNarodil se 10.ledna 1956 jak bylo již výše zmíněno, v Londýně, kde také vystudoval Tenison's school v Kenningtonu. V roce 1975 si otevřel obchod s oblečením Acme Attraction z jehož dveří celé dny do ulice znělo reggae spolu s dubem. Letts byl reggae hudbou natolik unešen, že se po Marleyho koncertu v Hammersmith Odeon (původně Gaumont Palace) v červnu 1976 rozhodl proplížit do hotelu kde Bob Marley bydlel. To se mu i přes všemožná bezpečnostní opatření povedlo a celou noc strávil s Bobem diskusí v jeho apartmá.

Bob se hodně zajímal o punkové hnutí, měl o něm však jen kusé informace z denního tisku. Zjistil, že Letts ví mnohem víc. Punk se tak stal jedním z témat k hovoru. Výsledkem jejich debat tak nebylo jen to, že se Bob dozvěděl více o tomto hnutí, také velice záhy napsal a vydal skladbu "Punky Reggae party".

"Im sayin, The Wailers will be there, The Damned, the Jam, the Clash will be
there, Dr. Feelgood too" (část textu "Punky Reggae Party")

Jednoho dne se do Acme zašel podívat budoucí promotér Andy Czezowski. Byl překvapen davy mladých lidí, na které v obchodě narazil. Mnohé z těchto lidí spojoval jeden jediný zájem, vznikající punkové hnutí. Mnozí z nich viděli jisté paralely mezi postoji zpěváků/rastamanů jamajského reggae s punkovým hnutím. Když si Czezowski vše srovnal v hlavě, rozhodl se založit klub, kde by se tito lidé mohli scházet. Vznikl tak dnes již legendární noční klub Roxy a tím i prostor, kde mohly vystupovat v té době v podstatě zavrhované punkové kapely. A spolu s nimi i první vznikající reggae kapely. Působil zde i Don Letts. Právě zde jako DJ odstartoval svou hudební dráhu, byť zpočátku rozhodně nebyla spojena ani tak s reggae jako spíše s punkrockem. 

I přes své zaměření na punkovou scénu Letts pouštěl ve svých setech poměrně velké množství reggae a dubu. Stal se tak tím, kdo Londýn blíže seznámil s Jamajskou hudbou. Svou hudební selekcí ovlivnil mnohé kapely a muzikanty té doby, včetně The Clash. Ti mu vyjádřili svůj dík tím, že na obal svého alba "Super Black Market Clash" dali Lettsovu fotografii. A protože měl Letts peníze a i jeho jméno už nebylo neznámé, rozhodl se natočit film, který by mimojiné obsahoval příběh jeho obchodu Acme.  Film vyšel v roce 1978 a dostal jméno Punk Rock Movie

Když se rozešli Sex Pistols, Johnny Rotten chtěl nějak uniknout mediálnímu šílenství, které se strhlo a tak se se svým přítelem Richardem Bransonem rozhodli odcestovat na Jamajku. Při té příležitosti se rozhodli založit label Virgin's Frontline. A protože oba znali Dona Lettse, chtěli aby letěl s nimi. Ani jeden z nich však nevěděl, tak jak jsem zmínil v úvodu, že Letts je rodilý Londýňan. V dokumentu Dub Echoes řekl Letts na toto téma přesně tohle, cituji:
 
"Mysleli si, že když jsem černej a navíc jamajčan, že budou v dobrejch rukou.
Asi tak nějak. Jenže v podstatě nikdo nevěděl, že nejblíž Jamajce jsem byl
v Brixtonským kině, když jsem se byl podívat na film The Harder They Come."

Když přijeli na Jamajku, zpráva o tom, že dorazili tři britové co hledají reggae talenty a mají dost peněz obletěla ostrov. Jak Letts později zmínil, do hotelu kde bydleli se začali sjíždět reggae muzikanti a zpěváci z celého ostrova. Přišli i Burning Spear, U-Roy, Big Youth, I-Roy, Congos, Ethiopians, Abyssinians, Gladiators a ještě mnoho dalších. Zastavil se za nimi i Bob Marley společně s Peterem a Bunnym. Letts prý na tuhle zkušenost velice rád vzpomíná.
 
Branson prý dokonce přemluvil Lee Perryho, aby najal pár hudebníků a zkusili nahrát reggae verze skladeb "Anarchy in the UK" a "Holidays In the Sun" od Sex Pistols.
 
Don Letts v Notting Hill
Po návratu z Jamajky se Lettsovi tak trochu zastesklo po kameře a filmařině. Kromě toho, že spolupracoval s řadou kapel, nahrál své vlastní EP a s Mickem Jonesem z The Clash založil Big Audio Dynamite, krom toho všeho se věnoval dokumentárnímu filmu a také s mnoha kapelami natáčel videoklipy. Jeho filmařká práce čítá mnoho zajímavých kousků věnovaných historii, punku, dancehallu i reggae. Věděli jste například, že režíroval filmy Dancehall Queen, One Love a nebo klip ke skladbě "Pass the Dutchie" od Musical Youth? Největšího úspěchu však dosáhl s dokumentem Westway to the World o kapele The Clash. Za tento dokument získal v roce 2003 Grammy. V roce 2009 spatřil světlo světa také jeho dokument Carnival!. Tenhle dokument má připomenout jaké události mohly za vznik známého festivalu Notting Hill Carnival
 
Don si také se svými přáteli nebo jejich dětmi v pár klipech zahrál. Jedním z videoklipů, kde můžete Lettse a jeho (nejen) punkové přátele vidět je například video ke skladbě "One Love" jež vzniklo po smrti Boba Marleyho a nenatočil ho nikdo jiný než sám Letts. V něm se kromě Lettse objeví i Paul McCartney a také členové kapel Musical Youth, Madness a Bananarama. Když byl tento videoklip zveřejněn, mnozí si mysleli, že chlapec s dredatou hlavou je jedno z dětí Boba Marleyho. Nebylo tomu tak, nebyl to dokonce ani Jamajčan. Byl to Jesse Lawrence, rodilý brit s jehož rodiči se Don Letts velice dobře znal jelikož byli v sedmdesátých letech poměrně aktivní právě na tehdejší punkové scéně. Jesseho matka se navíc proslavila díky své zálibě ve vaření, když vydala publikaci How to Feed Your Family for Five Pounds a Day (v překladu "Jak nakrmit rodinu za pět liber na den").
 
Letts však má ještě jednu tvář kromě DJ'e, muzikanta a režiséra. V roce 2006 vyšla jeho autobiografie, kterou sepsal spolu s Davidem Nobakhtem. Jmenuje se Culture Clash: Dread Meets Punk Rockers.
 
Pokud byste si chtěli poslechnout Lettse naživo alespoň skrze rádio, můžete. Letts vysílá pravidelný pořad na BBC Radiu 6 vždy od nedělní půlnoci do pondělní druhé hodiny ranní. Lze jej poslouchat i ze záznamu. Jmenuje se "Culture Clash Radio" a jde o hudební selekci napříč hudebními žánry a časem.  

A nakonec bych mohl citovat něco z Lettsových slov: "Reggae se stalo součástí samotné struktury populární hudby. I mladé 'bílé' děti by Vám spíše ocitovaly texty skladeb Bounty Killera než něco ze Shakespeara."
 
 
Zajímavosti: Proč se Rotten s Bransonem rozhodli právě pro jméno "Virgin"? Údajně proto, že to byl jejich vstup do hudebního byznysu a přišli si tak trochu právě jako "panny". A logo Virgin, tak jak jej známe, nakreslil kdysi na papírový ubrousek grafik Trevor Key. Ano přesně ten člověk, který měl co do činění s přebaly alb Mike Oldfielda, Sex Pistols, Phila Collinse, Jethro Tull, Petra Gabriela a mnoha dalších.

Možná víte, že The Clash pro své debutové album nahráli i cover jedné reggae skladby. Onou skladbou byla "Police and thieves" od Juniora Murvina. Junior z toho však příliš nadšen nebyl, řekl jen: "Zničili Jahovo dílo!"


Filmografie:

Rock 'N' Roll Exposed: The Photography of Bob Gruen (2011)
Strummerville (2010)
Carnival! (2009)
Going Home/Made In Sheffield Tony Christie (2008)
Soul Britannia* (2007)
Rock It To Rio: Franz Ferdinand (2006)
Tales of Dr. Funkenstein: George Clinton (2006)
The Making of All Mod Cons: The Jam (2006)
Brother From Another Planet: Sun Ra (2005)
The Revolution Will Not Be Televised: Gil Scott-Heron (2005)
The Right Spectacle: The Very Best of Elvis Costello - The Videos (2005) (V)
Punk: Attitude (2005) (TV)
Making of 'London Calling': The Last Testament (2004) (V)
One Love (2003)
The Essential Clash (2003) (V)
The Pretenders: Greatest Hits (2000) (V) (video "Back on the Chain Gang")
The Clash: Westway to the World (2000) (V)
Dancehall Queen (1997)
Dancing in the Streets:Planet Rock (1997) (TV)
The Pretenders: The Singles (1988) (V) (video "Back on the Chain Gang")
"Pass the Dutchie"* video for Musical Youth (1982)
The Punk Rock Movie (1978)
 
 

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 9x ]



Autor: mr3ska | Vytisknout článek



Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera