Životopisy >> Eek-A-Mouse je prostě svůj

Eek-A-Mouse je prostě svůj

Vydáno dne 26. 12. 2011 (5029 přečtení)
Vlastním jménem Ripton Joseph Hylton (narozen 19.listopadu 1957). Jeho jméno nejspíš znáte, ale věděli jste, že si svůj "styl" vytvořil sám a díky tomu se stal jakýmsi světovým fenoménem zcela nezávislým na zbytku "reggae světa"? Taktéž jeho pseudonym je poněkud neobvyklý. Původně šlo prý totiž o jméno dostihového koně na kterého Ripton vždy sázel a který mu vždy prohrál peníze.


Eek-A-MouseEek s hubou začal v sedmdesátých letech a jeho debuty byly skladby "My Father's Land" a "Creation", které vydal ještě pod svým pravým jménem. V roce 1980, poté co chvilku pracoval s Black Ark, Gemini, Black Scorpio a Virgo Sound, začal nahrávat s Joe Gibbsem. A právě v roce 1980 vydal Eek svou dnes asi nejznámější skladbu "Wah Do Dem". Ta byla sice ve své době považována za příliš kontroverzní na to, aby se hrála v rádiích, ale i přesto se stala hitem, který Eekovi získal na Jamajce jméno. Ve stejném roce skladbu následovaly singly "Modelling Queen" a "Bubble Up Yu Hip" z produkce Thompson Soundu Linval Thompsona.

V roce následujícím, tedy 1981, spojil Eek síly s Volcanem a tedy i Henry "Junjo" Lawesem a společně vydali hity jako "Once A Virgin", "Virgin Girl" či "Noah's Ark" (na posledních dvou spolupracovali i Roots Radics). Na jmenovaných skladbách se kromě jmenovaných podílel i známý Scientist, o němž jsme již také psali. Poté přišel Eek se svým dnes již typickým zvukem a stylem.

Eek se v roce 1981 i přes zármutek návštěvníků nad skonem Boba Marleyho stal hvězdou festivalu Reggae Sunsplash.

Mnozí z těch, kdo se o jamajskou scénu zajímají či jí sledují označili rok 1982 za rok, který patřil Eek-A-Mousovi. Do světa tehdy vyrazil s hity jako "Wild Like a Tiger", "Do You Remember", či "Ganja Smuggling". A nakonec i s albem "Wa Do Dem", které obsahovalo většinu jeho hitů. I v dalším roce vznikly dnes již legendární sklady, Například "Mouse and the Man" produkovaný Linvalem Thompsonem s Roots Radics jakožto back-vokalisty. V produkci Junjo Lawese pak vyšlo album "Mouseketeer". O rok později začala Eekova spolupráce s producenty Anthonym a Ronaldem Welchovými a právě s nimi vydal album "Assassinator". Tohle album bylo v podstatě jeho debutem v USA. I přesto, že podle mnohých bylo album hodně depresivní záležitostí, získalo Eekovi fanoušky mimo Jamajku. Pravděpodobně i díky tomu pak Eek další album začal připravovat ještě týž rok a ještě v tom roce jej vydal. Bylo to album "The King and I" (RAS) a spolupracoval na něm s britem Cliffem Carnegiem.

O něco později Eek podepsal smlouvu s Island Records a zahrál si i ve filmu. Byl to film New Jack City, a zahrál si v něm postavu Fat Smittyho. Chtěl si zahrát i po boku Stevena Seagala ve filmu Marked for Death, ale po přečtení scénáře prý řekl "Byly to špatné vibrace šířící se o Jamajčanech. Tohle rastaman nedělá, voodoo a drogy..." Podivné, když postava Fat Smittyho byla v podstatě drogový dealer - rastafarián.

Mnozí z Vás možná znají album "U-Neek" obsahující skladby produkované Gussie Clarkem, Daddym-O a Matt Robinsonem. Tohle album mnozí označili za pomyslný vrchol spojení reggae a rocku. A to byl další úspěch Eeka a jeho stylu. Tohle album však bylo první a zároveň i poslední vlaštovkou, která vylétla ze spolupráce s Islandem.

Dalším co vyšlo z dílny Eek-A-Mouse bylo až v roce 1996 album "Black Cowboy" (Explicit). I přesto, že jeho hlas už nebyl na tomhle albu tak výrazný, stále bylo díky jeho osobitému stylu jasné, že je to stále on a že má stále co nabídnout. Nicméně od vydání tohoto alba až do roku 2001 kdy vydal album "Eeksperience" (Coach House) Eek pouze vystupoval a semtam se jeho hlas objevil na nějakém tom riddimu. Šlo však převážně o riddimy z Britské produkce.

V roce 2004 následovala další dvě alba jménem "Mouse Gone Wild" (Sanctuary) a "Eek-A-Speeka" (Greensleeves). O dva roky později pak spatřil světlo světa záznam "Live in San Francisco". Následovalo opět období riddimů a různých spoluprací. Zmínit bychom mohli například rok 2007 kdy Eek pracoval s hip-hoperem Ditchem a spolu nahráli skladbu "Smoke It Up". Tahle skladba však nakonec vyšla až v roce 2009 na Ditchově albu "Public Intoxication". Skladbu jste mohli zaslechnout například v dokumentu Jack Herer.

Prozatím podledním počinem je album "Eekziled" z února roku 2011, které již vyšlo pouze digitálně.



Věnováno Koudelce z RightNews.cz

  Související články:


[Aktuální známka: 1,00 / Hodnoceno: 4x ]



Autor: mr3ska | Vytisknout článek



Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera