Rastafari >> Ostatní >> Ras Boanerges - zakladatel Youth Black Faith

Ras Boanerges - zakladatel Youth Black Faith

Vydáno dne 12. 12. 2010 (5805 přečtení)
   Ras Boanerges, známý také jako Bongo Watto, byl bezpochyby nejvýznamnějším a jedním ze nejkontroverznějších rastafariánských starších. Jeho jméno pochází z textu Bible, konkrétně Marka 3:17: "...Jakuba Zebedeova, jeho bratra Jana (ty dva pojmenoval Boanerges, "Synové hromu")..."


Bongo Watto   Jeho vlastní jméno však bylo George Watson a patřil k potomkům Maroonů. Jeho matka byla zapálenou stoupenkyní Marcuse Garveyho. To díky ní si začal uvědomovat své kořeny a čím dál více vnímal sám sebe jako Afričana. Byly to nejspíš jeho kořeny a jeho matka, co mu pomohlo setrvat na jeho cestě v boji proti Babylonu.

   Ačkoliv mnozí starší tvrdí, že mu bylo přes osmdesát, podle všech dostupných dokumentů se Watto narodil 1.července 1925. Již jako mladík se seznámil s rastafariánstvím a následně sám založil Youth Black Faith (o němž jsme psali v sérii Natty Dreads History). Od roku 1947 se tak "jeho" dvůr v Kingstonu stal jakýmsi centrem přívrženců rastafariánství. Toto centrum bylo na 9th Street, místo kde se on sám snažil šířit principy řádu Nyahbingi. Stal se jedním z prvních průkopníků a příslušníků tohoto řádu. Sám sebe bral jako pastýře stáda přívrženců Nyahbinghi řádu.

   Watto také odmítal jekékoliv kompromisy v boji proti zlu, násilí a bezpráví, které se stále více projevovalo ve společnosti. Snažil se o to, aby jeho lid měl povědomí o svém původu a svých kořenech. Mimojiné také viděl reggae a dancehall jako cesty k hříšnému životu.

   Od čtyřicátých let až do počátku nového tisícilietí jste mohli jeho hlas slyšet na všech Nyabinghi setkáních a slavnostech. Jeho poselství se po celá desetiletí neslo stále ve stejném duchu. Byla to v podstatě výzva lidem, aby se odvrátili od politiky a snažili se změnit svůj život skrze rastafariánskou víru. Watto také jednou řekl, že "se těší na den, kdy budou všichni lidé dýchat pro slávu Všemohoucího". Watto velice rád poslouchal chvalozpěvy Jeho Výsosti, Krále Králů. Viděl svou cestu v tom, že Afričanům a jejich potomkům ve světě připomene jejich duchovní hodnoty a také řekl, že "stříbro ani zlato Babylonu jej od tohoto ůkolu nemůže odradit".

   Nejednou musel v zájmu svých názorů obětovat svou svobodu. Ve vězení byl také kvůli držení marihuany, čtyřikrát. Dvakrát se ho pokusili otrávit. Jednou byl travičem dozorce ve vězení a tím druhým byl údajně jeden závistivý člen řádu Nyahbinghi. Tyto zkušenosti se pak projevily v jeho poněkud zvláštních stravovacích návycích.

   Watto se jednou nechal slyšet, že "vrcholem jeho života bylo pro něj setkání s císařem Haile Selassiem v King's house na Jamajce, kam byli vybraní rastafariáni pozváni". Císař prý dokonce někoho poslal, aby se jej zeptal proč má na své hlavě dready. Přestože věděl, že Jeho Veličenstvo odpověd na svou otázku již zná, citoval jeho zástupci úryvek z Bible. Když zástupce sdělil císaři, co mu Watto řekl, sdělil císař přítomným "Nechte je být sebou samými. oni vědí co dělají".

    Ras Boanerges byl vyzván, aby šířil poselství Nyahbinghi ve světě. Jeho mise byla podobná s misí Boba Marleyho, který však viděl svou hudbu jako dokonalý prostředek k šíření rastafariánství a jeho myšlenek do světa. Nikdo neměl takový vliv na rozšíření Nyahbinghi vizí do světa jako Watto. Svou misi započal na University Campus of the West Indies (UWI), kde měl možnost rozmlouvat se studenty z mnoha různých míst. Ikael Tafari se stal jedním z jeho následovníků a v roce 1975 jej pozval k sobě na Barbados. V roce 1983 pak Watto vyrazil na cestu po Karibských ostrovech a také na UWI svolal mezinárodní rastafariánskou konferenci. Na jeho cestě jej doprovázeli mnozí další starší, například Bongo Time nebo Pa Shanti. Rok nato dokonce prezentoval rastafariány, jejich společenství a víru na Caribbean Focus on Rastafari Culture v Londýně. Stal se vůdčí osobou na mnoha akcích během devadesátých let. V letech '96, '97 a '98 navštívil mnoho Afrických zemí, aby tak posílil rastafariánské hnutí. Nejvíc práce však udělal v Karibiku, Jižní Africe a Tanzánii, kde jej často doprovázel starší Bongo Spear.

   Jeho práce a ochota obětovat svobodu pro svou víru z něj učinila jednoho z nejznámnějších a nejváženějších rastafariánů. Sám prý dokonce několikrát navrhoval na shromážděních, aby rastafariáni nepoužívali slovo "Jah", ale raději přímo jméno Haile Selassieho. Mnozí rastafariáni, kteří se s ním setkali na něj stále vzpomínají. Vždyť své víře zasvětil téměř celý svůj život.

  Související články:


[Aktuální známka: 1,29 / Hodnoceno: 7x ]



Autor: mr3ska | Vytisknout článek



Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera