Vydáno dne 30. 10. 2009 (9633 přečtení)
Leonard Percival Howell se narodil ve farnosti Clarendon na Jamajce 16.června 1898. Zemřel v Kingstonu v roce 1981 v požehnaném věku 83 let. Byl to hrdina, jež bezpochyby zemřel pro obranu svých bratří.
Jeho rodiče byli rolníci (živnostníci) a díky tomu měl Leonard možnost cestovat. Ve dvacátých letech odjel do Spojených států, kde si rozšířil své obzory a své vědomosti.
V té době žil "černý" lid v útlaku a diskriminaci. Stál stranou a jen sledoval dění kolem. Pro Howella však nebylo snadné stát stranou a sledovat útlak svých bratrů a sester. Byl přesvědčen o své povinnosti postavit se nenávisti, útlaku a nespravedlnosti. A tak začal cestovat a kázal ke všem bez rozdílu nejen proto, aby upozornil na nepravosti a nespravedlnost. Dokázal povzbudit černý lid. Snažil se, aby pochopili že každý z nich může změnit svět k lepšímu. Získal si podporu mnoha důležitých lidí a vůdců jako
Kwame Nkrumah, biskup
Johnson z Lagosu,
Benito Silvain z Etiopie,
Jomo Kenyatta, ale i
Marcuse Garveyho. Ti všichni se k němu přidali, aby změnili politický a duchovní vývoj jejich světa.
Howell se stal členem panafrického hnutí. Brzy nato však zemřel jeho otec a tak se roku 1932 navrátil domů. Prý to pro něj byl silný emocionální zážitek, ale jak říkal, hodně ho to povzbudilo v jeho boji a takový zážitek je
"důležitý pro každého, kdo věří v důstonost a hodnotu lidského života".
Začal cestovat po Kingstonu, jeho okolí, ale i po odlehlejších částech Jamajky a kázal mezi lidmi. Dobrovolně přijal roli kazatele a učitele a snažil sezvýšit povědomí o majestátnosti
Rase Tafariho. Kázal božství
Haile Selassieho jakožto vtělení boha (pojem Bůh, v lidské podobě jako takové převládal v antických dobách, zejména v Africe a východní duchovní praxi). V rastafariánské filozofii je reinkarnace Haile Selassieho, jakožto Boha, transformací božství do lidské podoby. A toto je pilířem systému víry a doktríny.
"My jakožto černoši jsme našli nový ideál, náš Bůh nemá barvu. Je to člověk, který vidí vše svým vlastním pohledem, svými vlastními brýlemi. A protože bílí lidé viděli svého Boha přes bílé brýle, musíme my svého Boha vidět svými brýlemi.... Pokloníme se mu a budeme na něj hledět skrze brýle Etiopie ( z knihy: The Philosophy and Opinions of Marcus Garvey)."
Howell se stal nejúspěšnějším učitelem rastafariánské nauky. Spojoval černý lid a snažil se, aby byli všichni hrdí na dědictví a kulturu svých otců s tím, že to je jejich "vlastnictví", které jim nikdo nemůže vzít. Kromě toho kázal, aby si navzájem prokazovali úctu, lásku a čest. Jednou řekl:
"Doktríny bílých nás donutily zříci se zlata a stříbra a přiměly nás čekat náš ráj po smrti. Přivedly nás k životu v bídě a hanbě a ke smrti v neúctě."
"Etiopský král Ras Tafari byl seslán jako Mesiáš, aby osvobodil mysl mentálně a psychicky zotročených Afričanů. Pomohl nám uvědomit si a uznat, že i černý lid má svého Boha, jež je obrazem černého lidu. Stejně tak jako je Bůh bílých podáván jako bílý muž a indický Bůh podáván jako Ind, aby měl všechny předpoklady kultury kam je řazen."
Howellova nejoblíbenější písnička:
“ We are not divided all one family
One in hope and justice
One in charity
We are going to a land where milk and honey flow
We are not divided - All one family.”
Howell se stal nejvíce pronásledovaným mužem v historii Jamajky. Dokázal však zakoupit 500 akrů půdy na Sligoville ve farnosti St.Catherine a toto území se stalo známým jako
Pinnacle. Bylo centrem rastafariánského hnutí, útočištěm prvních svobodných otroků a ve své podstatě první ekonomicky soběstačné území na Jamajce. Mnozí z potomků afrických otroků z různých koutů Jamajky se zde usadili, žili a pracovali, aby tak naplnili svou vizi spokojeného života. Žili přirozeným způsobem života v harmonii s okolím a ukázali, že je možné, aby pospolu žili lidé různých kultur a rozdílné barvy pleti bez jakýchkoliv problémů. Žili a pracovali společně, avšak svobodně. Žili zde jak zemědělci, řemeslníci tak i umělci a i proto Pinnacle vzkvétalo. Kromě výrobků a plodin denní potřeby se z Pinnacle do okolí dostávaly i různé bylinné masti, léky a přípravky na různé neduhy a nemoci.
Howell byl mužem s velkou vizí, spiritualitou a mystikou. Vytvořil kodexy a zásady rastafariánské nauky, určitý výukový systém věnovaný osobě Jeho císařského veličenstva Haile Selassieho a v podstatě byl také zakladatelem řádu Nyahbinghi. O několik let později založil také "
The Ethiopian Salvation Society".
Před svou smrtí řekl:
"Jsem přesvědčen, že jsme naše děti naučili dost k tomu, aby se staly jakýmsi pomyslným předvojem v budování svobody a zajištění lepších zítřků našeho lidu. Pomozte jim pochopit více z naší minulosti a to, že dějiny se nikdy neopakují. Tak můžeme zlepšit budoucnost všech lidí bez rozdílu".