Vydáno dne 08. 08. 2009 (8585 přečtení)
Téma o kterém budu tentokrát psát, Marleyho prsten, je okrajově zmiňováno i v knize
Oheň v dlaních (Catch a Fire). K samotnému prstenu se váže příběh doprovázený řadou faktů.
V roce 1966 přijel Bob za matkou do města
Delaware ve Wilmingtonu, kdežto jeho žena Rita zůstala na Jamajce, kde se starala o děti. Po čase stráveném v USA trpěl Bob depresemi, avšak ne kvůli každodennímu shonu velkoměsta na který nebyl z Kingstonu zvyklý. Deprese měl z noční můry která ho pronásledovala. Jednou přišla jeho matka Cedella dříve z noční směny domů a uviděla Boba sedět v obýváku na gauči, byl nervózní a hrozně zpocený. Řekl jí:
"Mami, mívám teď sny to tom, jak mě někdo stále pronásleduje. Je mi poslední dobou stejně jako tenkrát, když jsem měl noční můry a nedlouho na to zemřel děda Omeriah. Zdálo se mi o muži ve vojenské uniformě, pozdravil jsem ho, ale on neodpověděl a stále mě pozorně sledoval. Držel v rukou prsten, řekl mi – toto je jediné co ti mohu dát".
Matka ho uklidnila. Myslela si, že sen má jednoduché vysvětlení. Šla do svého pokoje a ukázala Bobovi prsten který jí daroval před jeho narozením Norval Marley.
"Věřím, že je to požehnání od tvého otce", řekla. Bob jí však odpověděl:
"Mami nemyslím si, že osobou v mých snech je Norval, protože na prstenu je vyobrazen Lev a na prstenu od Norvala není".
O měsíc později se Spojené státy dostaly do ozbrojeného konfliktu s Vietnamem, spoustě mladých američanů přišlo poštou předvolání do armády. Tohle předvolání přišlo i Bobovi, on ale naštěstí měl jak Americké tak Jamajské občanství. Matka mu radila:
"Bobe vrať se na Jamajku, přece mi nezemřeš v cizí zemi v uniformě další cizí země. Vrať se domů na Jamajku a staň se rastafariánem, ten muž v uniformě je Haile Selassie".
Proto by sedalo říci, že prvním impulzem k "vstupu" na cestu rastamana byla jeho matka, namísto manželky Rity, která tvrdí že k rastafaránství přivedla Boba po návštěve císaře na ostrově právě ona. Přesně je to řečeno na DVD dokumentu
"Caribbean Night". Nakonec se dozvídáme, že věci jsou úplně jinak.
Teď bych se měl vrátit více k tématu článku, a sice k Bobovu prstenu. Dalo by se říci, že ten příběh započal ve třicátých letech 20.století v Etiopské metropoli Addis Abebě, kdy byl Haile Selassie I. korunován na Etiopského císaře, stal se tím 225.potomkem z rodu krále Šalamouna z Izraele a královny Makedy ze Sáby.
Legenda praví, že Makeda při své návštěvě Izraele otěhotněla s králem Šalamounem. Když se rozhodla pro návrat do Sáby (území dnešní Etiopie), král Šalamoun jí na rozloučenou daroval prsten na němž bylo vyryto "
Lev z pokolení Judova". Prsten má být ochraňován a předáván z generace na generaci. Když byl syn Menelik dospělý, prsten dostal. Poslední kdo prsten měl, v tomto nepřerušeném "řetězu", byl syn posledního etiopského císaře Haile Selassieho,
Wossen Selassie. V roce 1974 provedli komunisté v čele s
Menghistu Haile Miriamem úspěšný vojenský převrat a zbavili se Šalamounovy dynastie vládnoucí zemi po 2000 let.
V roce 1977 trávil Bob spoustu času v Londýně, kde se scházel a debatoval i se zástupci etiopské Ortodoxní Církve. Během jednoho z těchto setkání byl přítomen i sám syn Haile Selassieho, Wossen Selassie, žijící tou dobou v Londýně v azylu, právě kvůli převratu v Etiopii. Wossen byl ohromně nadšený z Boba, který veřejně slavil příchod Haile Selassieho jako nového mesiáše. Wossen nevěřil v ideály rastafariánství, ale respektoval rastafariány protože se snažili žít podle pravd jeho otce. Jeho rozhovor s Bobem trval skoro dvě hodiny a když se zdálo, že je u konce tak Wossen k Bobovi rychle přistoupil a řekl:
"Tohle patřilo mému otci, vy jste jediný kdo jej může nosit" a dal Bobovi prsten.
Bob Byl ohromen. Nehybně stál a díval se na prsten, na němž byl černý kámen s postavou Lva Judejského. Stejný obrázek, jaký ho pronásledoval ve snech v Delaware o 11 let dříve. I scéna to byla obdobná. Dědictví Šalamounovy dynastie mu Wossen navlékl přímo na prst. Bob celý zbledl. Následně se ho Wossen zeptal jestli je v pořádku, protože vypadal hodně vyděšeně. Bob mu odpověděl:
"Tohle byla pro mě hádanka s kterou jsem žil mnoho let. A dnes jsem na ni dostal vytouženou odpověď".
Po Bobově smrti chtěl prsten za každou cenu získat
Prorok Gád, aby byl stejně po generace majetkem nejvyššího proroka rastafariánského hnutí 12.kmenů.
Bob sám o prstenu moc nemluvil. Jediné co řekl byl fakt, že byl dárkem od Wassena Selassieho, mesiášova nejstaršího syna. Dokonce ani nejbližším z rodiny nic neřekl. Zkrátka měl prsten stále při sobě. Avšak 9.května 1981, kdy se stěhoval z Bavorska do Miami, aby tu strávil poslední hodiny života, daroval tento symbol Šalamounovy dynastie své osobní důvěrnici
Diane Jobsonové. Chtěl totiž, aby se prsten vrátil tam, odkud pochází.
Všichni v okruhu Boba Marleyho na Jamajce předpokládali, že další kdo bude prsten vlastnit bude nejstarší Bobův syn Ziggy. Bylo tomu jinak. Lidé si mysleli, že byl součástí věcí které měl Bob v rakvi. Ve skutečnosti tomu tak nebylo.
Diane Jobsonová Proroku Gádovi osobně řekla:
"Prsten je zpátky tam, kam patří, v Etiopii! Vy na něj nárok nemáte" – toto byla výpověď ženy, která věděla spoustu věcí z Bobova života a její vztah s Bobem měl a stále má obrovskou hodnotu.
Osmadvacet let po Bobově smrti se dá se 100% pravděpodobností říci, že onen prsten je nyní majetkem Etiopského Národního muzea.
Na závěr Vám vkládám skladbu z archívu "
Home Tape 1980" jménem "
Can´t Bow Inna Babylon", která sice s článkem nemá nic společného , avšak atmosférou se sem hodí.
Váš Eboko