Ethno >> Dondo neboli "mluvící buben"

Dondo neboli "mluvící buben"

Vydáno dne 21. 11. 2005 (5446 přečtení)
   Nezdá se Vám název tohoto bubnu? Je to možné. Jeho jiné názvy, které spíše budete znát jsou: Tama, Tamani, Don-don, Dun-dun, Gan-gan a tak dále. Ale teď již k bubnu samotnému.

Talking drum  Buben pochází z Ghany z území Yoruba* a podle jeho velikosti se můžeme setkat s různým označením než nám známé výše uvedené názvy a sice s těmito:

Iya-Ilu (7" x 17") nebo (8" x 18")

   Tento buben pochází z jižní části Nigérie a je v podstatě prvním z mluvících bubnů jako takových. Je největší a produkuje nejhlubší, basově orientovaný zvuk ze všech těchto bubnů. Iya-Ilu jsou často používány Yorubským* lidem při svatebních obřadech. Muž vedoucí tuto slavnost zpívá během úvodních ceremonií obřadní písně za doprovodu bubeníků. Často se přidávají další hudební nástroje spolu s dalšími mluvícími bubny. Občas bývá tyto bubny slyšet brzy ráno z královského sídla, kde se jím oslavuje velikost a moudrost panovníka.
   Též bývají tyto bubny užívány při pohřbech a veřejných shromážděních. Občas i na oslavách, kde bubeník hraje na buben a hosté musí říci co slyší z hlasu bubnu.

*Yoruba - území na jihozápadě Nigerie zasahující i do sousedního Beninu (viz mapa pod článkem)

Adama (5,5" x 12")

   Toto je středně velký mluvící buben. Hraní na něj není tak náročné narozdíl od takzvaného "mistrovského Iya-Ilu" bubnu. Najdete je v kostelních sborech, ale často se na něj hraje jen tak ve chvílích odpočinku. Adama nebývá tak často užíván jako vedoucí buben narozdíl od Iya-Ilu avšak není to vyloučeno.

Omele (4" x 9")

   Omele je nejmenším ze rodiny mluvících bubnů. Povětšinou bývá používán jen jako jakási časomíra (nebo metronom). Hrát na něj je jednoduché a proto ho můžete spatřit v rukách dětí. Ovšem kde se s ním nejčastěji setkáte budou asi domácí dekorace.

Ukázka č.1 ( 557kB, mp3 )
Ukázka č.2 ( 356kB, aiff )


Talking drum - map

zdroje dat:
  • Chernoff, John. African Rhythm and African Sensibilitiy: Aesthetics and Social Action in African Musical Idioms. Chicago: University of Chicago Press, 1979.
  • Locke, David. Drum Damba: Talking Drum Lessons. Crown Point, Ind: White Cliffs Media, 1990.
  • Nketia, J.H. Kwabena. Drumming in Akan Communities of Ghana. Edinburgh: Thomas Nelson, 1963.
  • Waterman, Christopher A. Juju: A Social History and Ethnography of an African Music. Chicago: University of Chicago Press, 1990.
  • Internet

  •   Související články:


    [Aktuální známka: 3,00 / Hodnoceno: 2x ]



    Autor: mr3ska | Vytisknout článek



    Vyhledávání na webu

    rozšířené hledání
     

      Podporujeme




    Náhodný odkaz
    na partnera