Rastafari >> Ostatní >> Z Babylonu do Afriky - díl první

Z Babylonu do Afriky - díl první

Vydáno dne 24. 05. 2005 (3939 přečtení)
Historie rastafariánského hnutí na Jamajce od roku 1930.

RastaPrvní Rastafariáni (30-tá léta)
Podnět k vzniku Rastafariánského hnutí na Jamajce byla korunovace Ras Tafari Makonnena za Etiopského císaře 2.11.1930. Nový panovník si dal jméno Haile Selassie („Síla Svaté trojice“) a skrze tento a další tituly (mezi jinými „Král Králů“, „Pán Pánů“, „Vítězící Lev z kmene Judejského“) postavil spojení s biblí, především s knihou „Zjevení". Různí Jamajští pouliční kazatelé začali poté začátkem 30-tých let rozhlašovat božskost Haile Selassieho. Nejznámější z těchto pouličních kazatelů platí dnes za zakladatele Rastafariánského hnutí : Leonard P. Howell, Joseph N. Hibbert a Archibald Dunkley. Toto nové poselství oznámili nezávisle na sobě, takže Rastafariánské hnutí bylo již ze začátku rozděleno na několik skupin. Pro další vývoj hnutí bylo také důležité, že nebylo založeno oficiálně, ale bylo vytvořeno v interakci pouličních kazatelů a jejich přívrženců, z kterých většina byla pracující, zemědělci bez vlastních pozemků a nezaměstnaní. Takže již z zpočátku charakterizovala toto hnutí heterogenita a dynamika.

Rodilý jamajčan Leonard P. Howell (1898 - 1981) platí jako nejvlivnější postava ranných rastafariánů. Od roku 1918 do roku 1931 žil v USA, nejdelší čas z této doby v New Yorku ve čtvrti Harlem. Tam se přidal k United Negro Improvement Association (UNIA). V lednu 1931 byl Howell zatčen a odsouzen na 4 roky za krádež. V listopadu 1932 byl deportován na Jamajku. Tam Howell nejprve kontaktoval Marcuse Garveye, předsedu UNIA, který byl pět let předtím také deportován z USA na Jamajku. Poté co mu Garvey zamítl povolení na prodej fotografií Haile Selassieho před sídlem UNIA v Kingstonu, vystoupil Howell z UNIA. V roce 1933 zakládá King of Kings Mission a sám sebe označuje za vyslance Selassieho. Zatímco jiní ranní Rastafariánští kazatelé agitovaly hlavně v Kingstonu, bylo Howellovo hlavní sídlo nedaleko od Port Morant v okrese St. Thomas. Při otevřených setkáních prodával Howell podobizny etiopského císaře a prohlašoval Haile Selassieho za "černého mesiáše" popř. Boha. Přitom se odvolával na bibli a ztotožňoval černou rasu s Židy. Ve svých projevech popíral autoritu Anglického krále a anglické stejně jako jamajské vlády. Howell rozhlašoval, že anglická vláda na Jamajce bude ukončena a Selassie Afro-jamajčany/ky přiveze zpět do Afriky (Dijk 1993: 84 ff.; Hill 1983: 28ff.).

Zástupci koloniální moci byli brzy na jeho antikoloniální agitaci upozorněni a již 16.3.1934 byl Howell odsouzen na dva roky za podvratnou činnost. Také Hibbert a Dunkley byli vícekrát policií zatčeni. Avšak rozšíření Rastafariánského hnutí nemohla policie zabránit. Válka mezi Itálií a Etiopií zesílila etiopské směřování na Jamajce a s ním i Rastafariánské hnutí (Post 1978: 166 ff.).

Rastafariánské hnutí, jehož ranní stoupenci patřily skoro výlučně k spodině, vzniklo v čase, kdy dosáhlo sociální napětí na Jamajce následkem světové hospodářské krize nejvyššího bodu. Nezaměstnanost, chybějící právo spolurozhodovat a pokračující chudnutí většinového černého obyvatelstva bylo hlavní příčinou rostoucí nespokojenosti, která vedla od roku 1938 ke stávkám a násilným protestům (Campbell 1985: 119 ff.). Vyšší a střední vrstvou bylo Rastafariánské hnutí bylo kvůli svému antikoloniálnímu charakteru považováno za vážné nebezpečí stávajícího Statu Quo. Ale nepřátelská k Rastafariánům byla i část spodiny: v lednu 1937 byli Howell a jeho příznivci od rozzuřeného davu přepadeni a z Port Morant vyhnáni. Howell otevřel nové hlavní sídlo v Kingstonu, ale hned tři měsíce nato šel kvůli spoluúčasti na rvačce znovu do vězení. Nakonec byl přemístěn do Bellevue Mental Hospital, kde zůstal až do konce roku 1938 (Dijk 1993: 97).

Rastafariánské hnutí v té době sestávalo z mnoha malých skupin. Stále a stále byli rastafariáni obětí násilných útoků jejich nepřátel. V tom samém čase se zvýšil i počet brutálních policejních útoků proti rastafariánům a stále více z nich bylo, stejně jako Howell, prohlášeno za blázny a zavřeno na Psychiatrii Bellevue (Simpson 1957: 508; Post 1978: 192 f.; Chevannes 1994c: 81).

  Související články:


[Aktuální známka: 2,00 / Hodnoceno: 5x ]



Autor: R.Gengi | Vytisknout článek



Vyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme




Náhodný odkaz
na partnera