Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 31 nalezených)
Vydáno dne 02. 11. 2014 (5212 přečtení)
Vzhledem k důležitosti dnešního data jsem se rozhodl přeložit úryvek císařova proslovu k Etiopskému parlamentu v němž hovoří o odpovědnosti členů parlamentu a o tom, jak je důležité vzdělání lidu a také jeho zdraví. Úryvek proslovu zde:
Vydáno dne 23. 07. 2014 (2862 přečtení)
Pravděpodobně Vás zajímá, případně se sami sebe ptáte, z jakého důvodu před Vámi teď já, vůdce jedné malé a vzdálené země, stojím. Navíc uprostřed Vašich jednání. Není to snaha upozornit na sebe, je to snaha zdůvodnit Vám proč je Etiopie pro Spojené Státy důležitá.
Vydáno dne 29. 11. 2013 (2924 přečtení)
Haile Selassie navštívil Polsko ve dnech 17.-20. září 1964. Během své návštěvy se zastavil v Krakově, Osvětimi a na dostizích a ve Wilanowského paláci ve Varšavě. A právě v tomto paláci pronesl svou řeč:
Vydáno dne 02. 11. 2013 (5175 přečtení)
"Pohleďte ku Africe, zde bude korunován černý král, a právě on bude naším Spasitelem", přesně toto je ta slavná věta kterou pronesl Marcus Garvey v roce 1929 a jež ho neoddělitelně spojila s rastafariánskou vírou, ačkoliv on sám s rastafariány nechtěl být nijak spojován.
Vydáno dne 21. 10. 2013 (3850 přečtení)
Dne 13.února 1967 přiletěl císař Haile Selassie na návštěvu Spojených Států. Zde také následně pronesl svou řeč k prezidentu Johnsonovi. Níže Vám přináším jak překlad řeči, jíž prezident uvítal císaře, ale také zmíněný projev samotného Haile Selassieho.
Vydáno dne 18. 07. 2013 (3436 přečtení)
Afrika reaguje na výzvy moderního světa a spolu s tím přichází odpovědnost. Mnohé z nás odrazují hodiny plné nezdaru, ale výsledek a realizované cíle nás lákají.
Vydáno dne 17. 04. 2013 (3508 přečtení)
... v oblasti zahraničních vztahů jsme se vždy řídili třemi základními principy. Prvním z nich je naše přesvědčení, že tam kde není nedostatek dobré vůle ať jedné či druhé strany, lze všechny mezinárodní spory vyřešit jednáním, tedy mírovou cestou nikoliv za použití násilí. Tento princip se stal zásadním například v průběhu Suezské krize, kdy jsem své služby prostředníka nabídl ve sporu Súdánské Republiky se Spojenou Arabskou Republikou. Nakonec se povedlo zažehnat spor, jež mohl vyústit v něco většího a nebezpečnějšího, a to i díky přesvědčení, že všechny národy, bez ohledu na jejich politické přesvědčení či víru, mohou žít pospolu v míru.
Vydáno dne 10. 04. 2013 (3653 přečtení)
Je mi velkou ctí, že Vám mohu na tomto opravdu významném shromáždění předat pozdravy etiopského lidu. Lidé Etiopie spolu s lidmi Trinidadu a Tobaga spojili své síly v dlouhodobé snaze vytvořit pro sebe a své potomky lepší život. Mnohdy čelíme stejným problémům. Naděje i touhy, které naši lidé sdílejí vycházejí z povahy a víry člověka. A nejspíše i proto existují mezi našimi národy silné a dlouhodobé přátelské svazky.
Vydáno dne 05. 03. 2013 (3677 přečtení)
Dne 5.května 1941 se císař Haile Selassie navrátil do vlasti a v Addis Abebě se rozhodl promluvit k Etiopskému lidu. Předkládáme Vám zde část jeho tehdejšího projevu, v němž se snažil přimět lid, sužovaný po pět let válkou a okupací, aby před sebou viděl zářnou budoucnost. Dále jsou již slova samotného císaře...
Vydáno dne 09. 02. 2013 (4195 přečtení)
Jeho císařská výsost, Haile Selassie I., byl člověkem, který dobře věděl, že se musí nejen snažit o to, aby jeho lid byl vzdělaný. Věděl také velice dobře, že moderní technologie mohou jeho lidu značně zjednodušit práci. Sám se zajímal o mnoho nových technologií a vynálezů a v některých případech se velice intenzivně snažil dostat tyto technologie i do své země. Následující citát adresoval císař v roce 1970 italskému prezidentovi...
Vydáno dne 06. 01. 2013 (3977 přečtení)
Konečně jsem dohledal přesnější informace o Selassieho návštěvě Oklahomy (USA) a jeho setkání s indiány. K mému překvapení nešlo o oficiální a naplánovanou součást programu Jeho Císařské Výsosti, ale přímo o císařovo přání.
Vydáno dne 12. 12. 2012 (3697 přečtení)
Jsem poctěn, že jsem mohl navštívit Vaši mešitu v tento den a zde si vyslechnout slova útěchy, jež byla právě vyřčena. Vzhledem k tomu, že pohroma valící se na mou zem je již ve světě dobře známa, nebudu ji zmiňovat. Moji vojáci bojovali opravdu statečně za nezávislost své země; a to i proti obrovské přesile neštítíci se použít nejkrutějších metod válčení.
Vydáno dne 26. 10. 2012 (5070 přečtení)
Proč Selassie zvolil právě Jeruzalém coby první zastavku na své cestě do exilu? Šlo prý o čistě symbolickou volbu ve vztahu ke kořenům jeho rodu. Věřil, tak jako jeho otec, děd a další předci, že je přímým potomkem královny ze Sáby a krále Šalamouna. Ten byl prý potomkem Davida, jenž podle biblického vyprávění vytvořil organizovaný stát, jehož hlavním městem byl právě Jeruzalém.
Vydáno dne 20. 10. 2012 (4080 přečtení)
Co mají Nelson Mandela a Haile Selassie společného? Oba jsou v Africe považování za prominentní politiky, které lidé považovali za inspirativní a mnohdy kultovní postavy tohoto věku. Jeden byl symbolem královské a feudální moci, oproti tomu ten druhý revolucionářem s marxistickými sklony. Oba však během svého funkčního období prokázali velké politické schopnosti a vychytralost. Oba si prošli koloniálním útlakem a oba svůj národ z moci utlačovatelů vyvedli...
Vydáno dne 14. 10. 2012 (3645 přečtení)
Tentokrát jsem si vybral k přeložení jeden z nedatovaných projevů Haile Selassieho, v němž se zmiňuje o stanoveném plánu vzdělávání žen v Etiopii. Nejen, že není známo datum kdy tato slova vyslovil, ale ani kde a za jakých okolností.