Vydáno dne 29. 05. 2010 (4000 přečtení)
Dr.Vernon Carrington, známější spíš jako Prorok Gad (nebo Gadman) založil Twelve Tribes zhruba tři roky po Selassieho návštěvě Jamajky. I přesto, že sídlili na Jamajce, můžete je dnes najít i v mnoha Afrických zemích, na mnoha místech Karibiku, ve Spojených státech, Kanadě ale i Austrálii.
Vydáno dne 23. 05. 2010 (5700 přečtení)
King Jammy je zřejmě jednou z nejznámnějších osobností reggae hudby osmdesátých let. Narodil se v Montego Bay na Jamajce roku 1947. Jeho rodina se však devět let po jeho narození přestěhovala do Kingstonu. Stejně jako King Tubby se začal zajímat o elektroniku a její využití v hudebním průmyslu (Tubby se později stal jeho učitelem, co se oprav a výroby různé elektroniky týká).
Vydáno dne 17. 05. 2010 (4964 přečtení)
Etiopské písemnictví má více než dvoutisíciletou historii a zaujímá v Africe jedinečné postavení. První písemné záznamy se na území Etiopie objevují přibližně v polovině 1. tisíciletí před našim letopočtem. Jedná se o texty tesané do kamene a psané písmem a jazykem, které si s sebou přinesli semitští osadníci z jižní části Arabského poloostrova. Z jihosemitských nářečí se na africké půdě pod vlivem místních jazyků během staletí vyvinul africký jazyk ge'ez.
Vydáno dne 12. 05. 2010 (4853 přečtení)
"Holding on to Jah" je unikátní film o historii a kultuře roots reggae hudby a Rastafariánského hnutí na Jamajce, jak říkají světově uznávaní hudebníci a historici.
Vydáno dne 10. 05. 2010 (4085 přečtení)
Selassie pokračoval v Menelikově snaze o modernizaci země. Bylo mu však souzeno stát se válečníkem spíše než modernizátorem. Stejně jako Menelikovi. Etiopie musela znovu bojovat o svou národní identitu a za svou hrdost během druhé světové války.
Vydáno dne 03. 05. 2010 (3722 přečtení)
Etiopská role v Evropské politice vyplynula z Francouzského a Britského vlivu v této oblasti. Etiopie byla jednou z mála oblastí, které se nestaly Evropskými koloniemi. Nicméně Italové, jakožto nováčci na poli kolonialismu to chtěli změnit. I přes jisté náznaky ústavní struktury byla Itálie v rukou krále, který jmenoval senátory stejně jako většinu ministrů a určoval směr, kterým se bude ubírat zahraniční politika.
Vydáno dne 30. 04. 2010 (5106 přečtení)
V tomto článku Vám přinášíme náhled na prvotní pokusy o kolonizování Etiopie až do její první okupace Itálií. Článek je výtažkem z knihy Lev ze Kmene Judova, jejímž autorem je Profesor ThDr. Alois Musil (mezi Araby používal také jméno Músa ar Rueili) (narodil se 30.června 1868, Rychtářov u Vyškova – zemřel 12. dubna 1944, Otryby u Českého Šternberka) byl český katolický kněz, orientalista, biblista, cestovatel, etnograf a spisovatel. Je považován za jednoho z největších orientalistů a arabistů přelomu 19. a 20. století. Jeho snaha o prohloubení teologických studí jej přivedla k zájmu o arabský svět. Proto v letech 1885–1898 studoval na Dominikánské biblické škole v Jeruzalémě a na Jezuitské univerzitě sv. Josefa v Bejrútu.
Vydáno dne 27. 04. 2010 (4123 přečtení)
Etiopská kultura tak jak ji známe dnes se datuje do období devátého až dvanáctého století. Do stejného období se datuje i pokles vlivu Axůmu. Jak se Judaismus a Islám stávaly velice mocnými silami, klesal i Axůmský vliv v mnoha oblastech. Definitivním koncem Axůmské prosperity byla však výprava královny Yodit proti Axůmu samotnému v roce 980.