Zajímavé akce >> Respect Plus 2005

Respect Plus 2005

Vydáno dne 08. 10. 2005 (3483 přečtení)
Cyklus koncertů etnické hudby a world music RESPECT PLUS 2005 pokračuje !

MAHALA RAI BANDA - 17.10.2005 19:00 Palác Akropolis
Poslední objev bruselských producentů, kteří před patnácti lety představili světu rumunské Taraf de Haidouks a po nich makedonskou dechovku Kočani Orkestar. Z venkovských romských osad i ghett Bukurešti pochází Mahala Rai Banda, cikánský "all stars band" kombinující virtuozní housle hráčů lautari, rychlou palbu cimbálu, údernost svatební dechovky a balkánský funk.

Sestava:
Aurel Ionita - housle, zpěv
Sorin Constantin - zpěv, klarinet
Bosnea Aurel - barytonsaxofon
Oprica Viorel - trubka
Viorel Gavrila - trubka
Marian Enache - akordion
Mihail Enache - taraban
Trofin Eugene - tuba
Dinu Marian - bubny

Internet:
www.crammed.be
www.divanoprod.com
BANTU & AFROBEAT ACADEMY - 1.11.2005 19:30 Palác Akropolis
Žhavá novinka letošního roku, originální kombinace nigerijského afrobeatu Fely Kutiho s moderním černošským hip-hopem afrického střihu. Adé Bantu se proslavil spoluprací s UB40, Schäl Sick Brass Band i vlastní kapelou Brothers Keepers. Své poslední album "Fuji Satisfaction" natočil s původním kytaristou Fely Kutiho i nigerijskou hvězdnou stylu fuji, Adewale Ayubou. Výsledkem je směs syrového afrického funku s reggae delikátně okořeněná pro evropský dancefloor. Nahrávka je hitem Evropského žebříčku world music (2 místo v srpnu 2005), součástí probíhajícího turné je i koncert na prestižním veletrhu PopKomm v Berlíně.

Internet:
www.bantucrew.com
www.piranha.de
FELA KUTI - 6.11.2005 20:00 Rybanaruby
Nigerijský rebel a saxofonista FELA ANIKULAPO KUTI patří legendám africké hudby. Byl zakladatelem stylu afrobeat, který čerpal Afriky právě tak jako z Jamese Browna. Jeho instrumentálními plochy, výrazný rytmus i opakované figury se dnes vracejí prostřednictvím taneční hudby. Film dokumentuje Kutiho ansámbl, v němž účinkovalo jeho 27 manželek, jeho permanentní boj proti nigerijské vojenské diktatuře i okouzlení americkou Black Power. V paralelní rovině můžete objevovat odvrácenou tvář Afriky: lesk i bídu nigerijského Lagosu, považovaného za nejvíce nebezpečné město na světě.
JEMAA EL FNA - 11.11.2005 20:00 Rybanaruby
Marrakešské náměstí Jemaa El Fna patří k nejčastěji fotografovaným a filmovaným místům na světě. Obrovské tržiště je domovem kejklířů, hudebníků, autentických umělců i podvodníků. Marrakeš je důležitou obchodní křižovatkou, v minulosti byl konečnou stanicí karavan cestujících přes Saharu, a film je fascinujícím svědectvím z tohoto bouřlivého uzlu a tavícího kotlíku kultur. Dokument byl filmován v noci, účinkující dovádějí své umění až k samé hranici lidských možností.

Internet:
www.sublimefrequencies.com
THE SKATALITES - 17.11.2005 19:30 Palác Akropolis
SKA, ROCK STEADY, REGGAE: TO VŠECHNO ZAČALO U SKATALITES, NEJVĚTŠÍ JAMAJSKÉ SKUPINY... Počátkem 60. let, kdy vznikaly první alba Beatles, docházelo k podobné revoluci na Jamajce. Sestavu Skatalites tvořili elitní hráči, kteří točili doprovod k většině jamajské produkce, hráli i s tehdy ještě neznámým Bobem Marleym. Sestava vydržela pouhý rok, ale v 80. letech Skatalites obnovili činnost. Dnes představují stejný unikát, jako Buena Vista Social Club. Roku 1995 byli nominováni na Grammy v oblasti reggae, jejich album "Hi-Bop Ska" získalo cenu americké Independent Record Distribution. Po smrti Boba Marleyho jsou to poslední pamětníci klasických stylů z Jamajky. Po 40 letech neztratili nic ze své mladické energie, neustále jsou na turné, na natáčení ve studiu nemají čas a tak vydávají hlavně live alba.

Sestava:
Lloyd Brevet - baskytara
Lloyd Knibb - bicí
Doreen Shaffer - zpěv
Lester Sterling - altsaxofon
Cedric Brooks - tenorsax
Will Clark - trombon
Devon James - kytara
Dizzy Moore - trubka
Ken Stewart - klávesy

Internet:
www.skatalites.com
LIDOVÁ HUDBA SAHARY - 24.11.2005 20:00 Rybanaruby
Mezi Lybijskými Tuaregy - Lidová hudba ze Sahary je opojná vizuální i zvuková zkušenost, film vznikl mezi Tuuaregy i Libyjci uprostřed oblasti severní Afriky. Záběry jsou filmovány z perspektivy účinkujících. Závratně působivý dokument zachycuje tajemnou hudbu pouště s hypnotickými rytmy a zpěvem připomínajícím černošské blues. V hudbě Sahary se prolínají styly z černošské Afriky s hudbou arabského světa, výsledek je neuvěřitelně silný, což potvrzuje i současný ohlas skupin ze Sahary, zvláště Tinariwen. Tuaregové mají pozoruhodnou fyziognomii a jejich ženy patří k nejkrásnějším na světě. Pokud vás zajímá, odkud přišly současné západní styly - hypnotické bubnování, zvolání a odpověď v jazzových stylech, bluesová melodika - tak tohle je nejlepší místo, kde začít v pátrání.

Internet:
www.sublimefrequencies.com
THE FESTIVAL IN THE DESERT - 2.12.2005 20:00 Rybanaruby
Oaza Essakane na jihu Sahary připomíná písečné pobřeží, až na to, že místo vodní hladiny vidíte jen další písek. Těžké náklaďáky přivážejí ze 70 km vzdáleného Timbuktu aparaturu, oprostřed pustiny se staví podium. Během lednového weekendu vystupují vedle skupin z Afriky i odvážlivci ze Západu, aby tak vyjádřili podporu hudbě ze Sahary, kterou našemu publiku nedávno představila skupina Tinariwen. Dochází k pozitivní konfrontaci: "Oni jsou Indiáni z Ameriky, my jsme Indiáni ze Sahary," říkají místní Tuaregové o skupině Blackfoot z Arizony. Závěr programu patří Robertu Plantovi, který muzikanty z této oblasti sleduje už od časů Led Zeppelin. Vnímat hudbu v jejím původním kontextu je zázrak, ale hostující Evropané mají pochybnosti: je správné implantovat civilizaci tam, kde byla pustina? Kytarista Ali Farka Touré odpovídá selským rozumem Afričana-farmáře: "Ten festival je organizovaný pro potěšení těch, kdo slovo festival nikdy neslyšeli." V očích Tuaregů festival navazuje na kmenová shromáždění, jejichž tradici přerušily války a hladomor.
Besh o droM - 17. 12. 19.30 - Palác Akropolis
Poslední dekáda přinesla desítky skvělých skupin z Balkánu, ale žádná z nich se divokostí a energií nevyrovná maďarským Besh o'droM. Kombinují cimbál s dechovou sekcí a orientálními bubny, na svědomí mají totálně rozdivočelé davy v Glastonbury i v Rudolstadtu, během turné v Kanadě hráli pro dvacetitisícové publikum, na jejich novém albu hostovaly ikony maďarské scény, zpěvačky Mitsui a Ági Szalóki. Nejlepší současná východoevropská skupina, která přesunula žhavé balkánské rytmy na taneční party 21. století.

Sestava:
Gergely Barcza - saxofon, ney, zurna, flétna
Ádám Pettik - zpěv, perkuse
Jozsef Csurkulya - cimbál
Peter Toth - trubka
Attila Sidoo - kytara, tambura
Tamas Zsoldos - baskytara
László Békési - saxofon, klarinet
Csaba Dr. Talabos - tapan
László Molnár - kontrabas

Internet:
www.beshodrom.hu
www.fonorecords.hu
www.hangveto.hu

  Související články:


[Aktuální známka: 0 / Hodnoceno: 0x ]Autor: [přejato] | Vytisknout článek | Zdroj: www.respectmusic.czVyhledávání na webu

rozšířené hledání
 

  Podporujeme
Náhodný odkaz
na partnera