Incident v Coral Garden

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Ostatní, Vydáno dne: 30. 03. 2014

Tak jako jsem již psal o nepokojích v Notting Hill, díky nimž se v podstatě semkli přistěhovalci v Anglii a následkem toho byl mimojiné vznik anglické rasta komunity, rozhodl jsem se sepsat něco více o události označované jako masakr v Coral Garden, či "Bad Friday" tedy špatný pátek. V jednom starším článku jsme se tohoto tématu již dotkli, ale myslím si, že stojí za to jej více rozvést.


Coral Garden v novinách12. dubna tohoto roku tomu bylo 51 let od onoho "špatného pátku". Celá událost však započala už den předtím, ve čtvrtek 11. dubna, ve St.James Town. Šlo o krvavou potyčku mezi rastafariány a policií jejímž výsledkem byli tři mrtví rastafariáni, tři civilisté a dva policisté. K celé situaci však dle výzkumů Helene Lee (zveřejněno v knize "The First Rasta") nemuselo dojít kdyby lidé nesoudili ostatní jen dle vzhledu. Jak příběh začal? 

Rudolph Franklyn, hlásící se k takzvaným "beardmans", pobývající v kopcích nad Coral Garden a zde se staral o své malé políčko se jednou na cestě domů zastavil u čerpací stanice a požádal o sklenku vody. Místo sklenice vody jej však obsluhující polil benzinem a vyhrožoval, že jestli neodejde, zapálí ho. Franklyn se naštval a čerpadlář zavolal policii. Policisté, kteří dorazili se pranic nezajímali o to jak situace vznikla a nakonec naštvaného Franklyna šestkrát střelili. Ten byl poté odvezen do nemocnice kde měl s největší pravděpodobností zemřít. Doktoři však dělali co mohli a Franklyna 
zachránili.

Po ošetření byl Franklyn obviněn z bránění se zatčení a odsouzen k šesti měsícům vězení. Jen za to, že požádal o sklenici vody. Místo sklenice vody byl několikrát postřelen a nakonec uvězněn. Situace rastafariánů tehdy nebyla vůbec růžová. Když opustil vězení měl v hlavě stále křivdy, k nimž došlo a také cítil, že už vlastně nemá příliš co ztratit. Promluvil o svých pocitech k dalším pěti přátelům, jež byli podobně jako on frustrováni situací a začali připravovat zbraně.

Ve čtvrtek 11. dubna se za svítání objevilo šest rastů na čerpací stanici, kde došlo k oné výše popisované situaci. Noční hlídač jim přísahal, že je také rastaman, prý jim dal i trochu ganji a oni jej nechali jít. Takově štěstí už však neměl ridič, běloch, který u čespací stanice zanedlouho zastavil. Skupinka jej zabila a poté stanici zapálila. Během své trestné výpravy pak u nedalekého hotelu zavraždili jednoho z jeho hostů a poté se vydali do úkrytu v horách. Jejich další obětí se stal cestou muž, jež vedl své kozy na pastvu. 

Výprava těchto šesti mužů nakonec skončila zastřelením všech jejích členů a následující den byli kvůli jejich činu perzekuováni všichni rastové, kteří přišli policistům takříkajíc "pod ruku". Po celé Jamajce byli rastové zatýkáni, biti a byly jim stříhány jejich vlasy. Mnoho z nich se však včas uchýlilo do bezpečí hor.

Jeden z rastafariánských starších, kteří bez úhony přežili "Bad Friday", jak sami říkají, uvedl po čtyřiceti letech pro novináře, že "si budou stále připomínat tento den kvůli ukrutnostem, kterým byli vystaveni jejich bratři v roce 1963. Někteří byli zabiti a ti kteří ne, utekli do hor a zde žili dlouho ve strachu, kdy je někdo objeví."

V podstatě šlo doslova o vyvolání války mezi rastafariány a policií.
 
O událostech v Coral Garden roku 1963 byl natočen také dokument "Bad Friday: Rastafari after Coral Garden". Tento dokument se zaměřuje právě na rastafariánskou komunitu po výše zmíněných událostech. Autoři zmiňují, že jde v podstatě o jakýsi pohled do historie násilí na Jamajce skrze oči komunity a jejích členů.


Bad Friday: Rastafari after Coral Garden
Vydáno: 2011
Délka: 63 minut
Jazyk: Anglicky/Patwa
Web: www.badfridaythemovie.com
Video: www.youtube.com/watch?v=UfpXJsB3QIc


Zdroje dat: knihy, google, stránky dokumentu Bad Friday, rasta komunity