Capital Letters spoluutvářeli britskou scénu

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 15. 12. 2013

Kapela Capital Letters byla jednou z kapel, která pomáhala vybudovat britskou reggae scénu v sedmdesátých letech. Byli také první kapelou se smlouvou u labelu Greensleeves. Byli to oni spolu s dalšími kapelami (Matumbi, Aswad, Black Roots či Steel Pulse), kdo se pokoušel prolomit předsudky o tom, že ta pravá reggae hudba může vzniknout jen a jen na Jamajce. Díky Capital Letters a dalším zmíněným kapelám začalo vznikat "to pravé" roots reggae po celé Británii.


Capital LettersJejich singl "Smoking my Ganja" (1978) se stal pro místní soundsystémy doslova hitem a tak nejen, že se kapela dostala do povědomí širší veřejnosti, ale umožnilo jim to i nahrávat první desku. Výsledkem toho bylo album "Headline News" v následujícím roce, ovlivněné nejen jamajskou, ale i africkou a britskou hudbou; album, které svými skladbami obsáhlo nejen témata náboženská, ale i legalizaci marihuany či kritiku krvavé vlády Idi Amina. Album bylo hudebními kritiky přijato velice pozitivně a i to pomohlo britskému reggae k vzestupu.

Již výše zmíněné album "Headline News" obsahuje krom jiných také mixy skladeb "UK Skanking", "Smoking my Ganja" či "Natty Walk". Dalším počinem bylo EP pojmenované "Bread and Water" vydané rok po "Headline News", tedy v roce 1980. To obsahovalo čtyři skladby s lehkým nádechem ska a bylo tak trochu snahou získat na svou stranu také fanoušky 2-Tone, který již také měl své místo na britské hudební scéně. Některé skladby, které Capital Letters nahráli zabodovaly také mimo území Velké Británie. Například "Smoking my Ganja", "Run Run Run" či "President Amin" měly úspěch v hitparádách ve Francii, Holandsku a Španělsku.

Dle poměrně aktualizované facebookové fanpage se členové kapely rozhodli pro návrat na scénu a plánují turné na podporu alba "Reality", které by mělo na počátku příštího roku vyjít na CD. Spolu s ním by pak mělo vyjít také LP obsahující několik exkluzivních mixů.


Zajímavosti: V jednom z rozhovorů uvedl Jerry Dammers, člen kapely The Specials, že právě poslech singlu "Smoking my Ganja" a alba, které jej následovalo, ho utvrdilo v názoru, že spojení punku a reggae bude fungovat. Další zajímavostí by pro Vás mohlo být, že Sista Aisha, která s kapelou Capital Letters občas vystupovala je na britské scéně stále aktivní. Doporučuji k poslechu. (fotografie v článku pochází z fanpage kapely)