Muzikant, skladatel a učitel Joe Higgs

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 03. 12. 2012

Svůj debutový singl "Oh Manny Oh" nahrál s Royem Wilsonem a jen na Jamajce se ho prodalo přes padesát tisíc kopií. A to nebylo v roce 1960 zrovna málo. A jak vlastně vzniklo ono duo "Higgs and Wilson"? Joe se kdysi nechal slyšet, že prostě jen bydleli ve stejné ulici a potkali se na jedné soutěži, kde se oba umístili v první desítce mladých talentovaných sólo zpěváků. Vše bylo nakonec v podstatě dílem náhody. Projít prý tehdy mohlo jen osm zpěváků a tak se jich promotér zeptal zdali by to nechtěli zkusit jako duo. Slovo dalo slovo, zkusili to a umístili se na druhém místě.


Joe Higgs a Bob MarleyJoe Higgs, celým jménem Joseph Benjamin Higgs se narodil 3.června 1940 a sehrál obrovskou roli v průběhu formování jamajské hudební scény. Své první skladby nahrál už v roce 1958 pro producenta a pozdějšího jamajského ministerského předsedu Edwarda Seagu. Mnozí jej označují za kmotra či přímo otce reggae hudby. Měl skutečně velký podíl na zrodu ska music a stejně tak na rocksteady, ale i reggae. Díky své všestrannosti je stále respektovanou osobou; byl skladatelem, muzikantem, ale i učitelem. Mezi ty, jimž věnoval svůj čas patřili nejen Derrick Harriot, Bob Andy či Wailing Souls, ale například i the Wailers.

Bylo to v roce 1959, kdy začal Higgs učit Boba, Bunnyho i Petera. Byl to však Bob, kdo veřejně přiznal, že na ně měl Higgs obrovský vliv a mnohému je naučil. Jimmy Cliff si svou práci s Joem taktéž chválil a byl to právě on, kdo jej označil za duchovního otce reggae hudby. Joe jezdil s Cliffem na turné a psal pro něho i nějaké skladby (například skladbu "Dear Mother"). Joe dokonce mnohé z Cliffových vystoupení uváděl a semtam si zazpíval i pár skladeb. A to na místech jako Madison Square Garden nebo v New Yorském Central Parku. Během jejich spolupráce vzniklo i pár povedených duetů jako "Sound of the City" nebo "Sons of Garvey".

Prvním sólovým albem, které Higgs vydal bylo v sedmdesátých letech "Life of Contradiction" na kterém spolupracoval s jazzovým kytaristou Erikem Galem. Joe měl rád jazz a ještě raději jej propojoval s jamajskou hudbou. V roce 1977 se dokonce Higgs objevil v dokumentu Roots Rock Reggae, režiséra Jeremy Marreho.
 
Dva roky po vydání výše zmiňovaného dokumentu vydal Joe další album "Unity is Power". Následoval singl "So It Go", v němž Higgs poukazoval na nepříjemnou situaci a život chudých. Díky tomu se stal trnem v oku jamajské vládnoucí straně a tak se rozhodl odejít do Los Angeles, kde strávil v dobrovolném exilu zbytek svého života.
 
Další alba, již "exilová", vydal v průběhu osmdesátých let. Konkrétně v roce 1985 album "Triumph" a tři roky nato album "Family". Tahle dvě alba, spolu s třetím "Blackman Know Yourself" vydaným v roce 1990 byla zajímavá tím, že na nich jako backing band lze slyšet the Wailers. Poslední jmenované dokonce obsahuje několik coverů dnes až notoricky známých skladeb od Boba Marleyho ("Sun is Shining" a "Small Axe"). Posledním albem, které vydal bylo "Joe and Marcia Together" (Marcia je Joeova dcera).

Kromě práce na výše zmíněných albech pokračoval Joe posledních patnáct let svého života také ve své kariéře učitele a rádce začínajícím hudebníkům a navíc cestoval a hrál po celých Spojených státech a Evropě. Smrt jej zastihla, samozřejmě pouze obrazně, uprostřed práce na autobiografii a jednom multižánrovém projektu zvaném "Green or Black" (projekt spojující prvky irské hudby, jazzu a reggae). Zemřel dne 18.prosince 1999 na rakovinu. Jeho dědictvím není jen spousta skvělé hudby a muzikantů, jež učil, ale dá se říci, že i jeho vlastní rodina, neboť polovina z jeho potomků jsou taktéž zpěváci a muzikanti.

Joe Higgs s kytarou

A ještě jeden citát:
 
"...Reggae je hudební konfrontace. Je to základní pulzující zvuk, ten zvuk pocházející z ghetta. Je to jako hrát na bicí a basu opravdu hlasitě. To jsou ty základní zvuky. Klasické reggae je uznávané po celém světě. Svoboda je to co lidé žádají; uznání je tím, co je potřeba; a pochopení to je to, o čem mluví reggae. Vždyť i z tvrdého boje a dlouhého utrpení nakonec vzejde láska..."


Zajímavost: Věděli jste, že právě Higgs je autorem skladby "Steppin' Razor", kterou nahrál Peter Tosh? A to prý dokonce bez Higgsova svolení. Higgs později vyhrál soudní spor, ve kterém byla stanovena jeho práva coby autora skladby. Bohužel, ačkoliv spor vyhrál a domohl se svých práv, nikdy neviděl ani korunu ze zisků této úspěšné skladby.