Indiáni jim přezdívali Buffalo Soldiers

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Rastafari, Vydáno dne: 07. 05. 2012

Určitě znáte píseň Buffalo Soldiers od krále reggae, Boba Marleyho. Nepátrali jste někdy po informacích, kdo že to ti "Buffalo soldiers" byli? Pokud je Vaše odpověď prosté "Ano", pak právě v tomto článku Vám přinášíme vysvětlení.

Buffalo SoldiersAfroameričané sloužili hrdinně v každém větším Americkém konfliktu. Více než 200.000 jich bojovalo během Občanské války. V roce 1866 vzniklo díky kongresem schválené legislativě šest čistě černošských jednotek. Dva pluky kavalérie a čtyři pluky pěchoty. Afroameričané, kteří se do jednotek přihlásili na pětiletou službu získali žold 13 dolarů měsíčně, což bylo mnohem více než mohli získat coby civilisté. Jejich hlavním posláním bylo zprvu chránit osadníky při "dobývání" západu.

Prvními dvěma jednotkami byly 9. a 10. kavalérie. 9. kavalérie měla svou základnu v Greenville v Louisianě a velel jí Edward Hatch. Vojáky rekrutoval převážně z jižních států. Základnou 10. kavalérie byl Fort Leavenworth v Kansasu, velel jí Benjamin Grierson a své vojáky rekrutoval ze severu. Mnoho důstojníků Americké armády odmítlo těmto nově vytvořeným černošským plukům velet i přesto, že to pro ně znamenalo přijít o svou hodnost.

Ačkoliv se ví, že jméno "Buffalo Soldiers" dostaly černošské jednotky od Indiánů, neví se přesně proč. Historikové uvádějí tři možné verze vzniku tohoto označení. První verzí je, že kudrnaté a často spletené vlasy vojáků indiánům připomínaly bizoní srst. Druhou, že jejich divokost a povaha v boji připomínaly právě bizony. A dle třetí verze toto jméno dostali díky svému tlustému zimnímu oblečení z bizoních kůží. Ať už byl však důvod jakýkoliv, označení "Buffalo Soldiers" si získalo respekt a čest a postupem času se stalo tradicí.

Od občanské až do španělsko-americké války byly jednotky Buffalo soldiers chovány ve stále větší úctě. Muži z těchto jednotek byli známí pro svou disciplínu a odvahu. Opilství, coby v armádě velice rozšířený problém, byl v jejich řadách téměř naprostým tabu. Stejně tak tomu bylo i s počtem dezertérů z jejich řad, jež byl výrazně nižší než u bělochů.

Za dobu svého fungování se tyto pluky zúčastnily kolem dvou set větších či menších střetnutí. Mezi lety 1870 a 1890 bylo dokonce 14 jejich členům uděleno nejvyšší vojenské ocenění za statečnost, Medaile Cti. Největších úspěchů však jednotky dosáhly v době Španělsko-Americké války a při misi v Mexiku. Nutno také poznamenat, že na Kubě byli i afroameričtí kavaleristé díky zmatkům při naloďování a vyloďování zpočátku nuceni bojovat jako pěchota na což nebyli zvyklí. Pro jejich koně zkrátka nebylo na palubách lodí místo.

Jak vlastně tenhle konflikt začal? Vše začalo výbuchem na palubě a následným potopením lodi USS Maine i s celou její posádkou čítající 250 mužů. Stalo se tak 15.února 1898 v Havaně. Američané byli díky všem zjištěným indiciím přesvědčeni, že jejich loď vyhodili do povětří španělští agenti. Válka byla vyhlášena v dubnu téhož roku.

Tou dobou už byly na cestě ke Kubánským břehům jednotky vedené generálmajorem Williamem Shafterem čítající sedmnáct tisíc mužů včetně tří tisíc mužů patřících k jednotkám Buffalo Soldiers. Afroamerické jednotky, coby malá část celého vojska, však i zde dostály své dobré pověsti. Příkladem mohou být boje o Kettle Hill a San Juan Hill. Jeden z účastníků těchto bojů později prohlásil: "Kdyby nebylo černošské kavalérie byli by Rought Riders vyhlazeni". A proč jsou zmiňovaní Rough Riders, taktéž jednotka kavalérie tak důležití? Velel jim totiž budoucí americký prezident Theodore Roosevelt (níže společné foto Rough Riders a Buffalo Soldiers u San Juan Hill).

Buffalo Soldiers společně s Rough Riders


Zajímavost: Jedním z důstojníků u jednotek Buffalo Soldiers byl i John J. Pershing, který se později stal generálem. Od mužů ze svých jednotek dostal přezdívku "Black Jack". Bylo to proto, že se mužů v afroamerických jednotkách vždy zastal, byť se tak často sám stával trnem v oku svým nadřízeným.


Historická data:

1892, prosinec - Zformována první černošská jednotka. (1st Regiment of South Carolina Volunteers)
1866, červenec - Kongres schválil legislativu nutnou k vytvoření šesti černošských pluků Americké armády
1869 - Čtyři pěší pluky (38., 39., 40. a 41.pluk) byly sloučeny do dvou (24. a 25.pluk)
1869 - 9. a 10. kavalérie a 24. pěší pluk byly poslány na hranice aby bojovali s indiány
1871 - Poprvé byl použit termín "Buffalo soldiers"
1885 - Část jednotek byla vyslána do Arizony, aby se zde pokusili zajmout Geronima, náčelníka Apačů
1898 - Španělsko-Americká válka - 9. a 10.kavalérie a oba pěší pluky byly vyslány do bojů na Kubě. Zúčastnily se bitvy u San Juan po boku budoucího prezidenta Theodora Roosevelta.
1899 - 1909 - část všech čtyř pluků a dva nové dobrovolnické regimenty se účastnily bojů na Filipínách
1903 - Část z černošských jednotek byla přiřazena k hlídkám strážícím národní parky v Kalifornii (do r.1916)
1915 - Buffalo Soldiers se zúčastnili trestné výpravy do Mexika, aby dopadli Pancho Villu
1950 - Americká armáda ukončuje službu a slavnou tradici všech jednotek Buffalo Soldiers