Rasta Nkhushu - zajímavý hlas z Afriky

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 10. 05. 2011

   Po několika letech zpívání a koncertování pro místní fanoušky se reggae umělec a rastaman Nkhushu pocházející z Lebowakgomo konečně dočkal většího zájmu a to díky MTN Sama Awards (Sama = South African Music Awards). Nkhushu vyhrál první část Sama Awards.


Rasta Nkhushu   Po návratu do Lebowakgomo řekl Nkhushu "Jsem nadšen. Je to poprvé od té nešťastné události, které stála život Lucky Dubeho, co se Rastamanovi dostalo v Sama Awards nějakého uznání. Snad i to rozptýlí onen mýtus, že Rastafariánství je jen o špinavých vlasech a kouření marihuany. My rastové jsme silně nábožensky a umělecky založení".

   Nkhushu se narodil 24. prosince 1970, vlastním jménem Mackson Hlagala Nkushu. Je prvním známým reggae umělcem, který nahrál skladby v jazyce Sepedi (jeho mateřštině). Studoval University of Venda in Limpopo, kde v roce 2000 objevil svou lásku k reggae hudbě. Není to zas tak překvapivé, že svou lásku k reggae objevil právě zde. Vždyť právě zde můžete najít největší množství muzikantů hrajících reggae.

   Jeho vzory jsou umělci jako Don Carlos, Burning Spear a místní legenda, světově známý Lucky Dube. "Mým největším vzorem je právě bratr Lucky Dube", říká Nkhushu. Neposlouchá samozřejmě jen reggae, ale má rád i gospel a tradiční africké rytmy. Navíc není jen zpěvákem, v kapele hraje na klávesy a perkuse.

   Jakožto rastafarián dodržuje jisté stravovací návyky. Jí kaši, rýži, zeleninu a saláty. Rastové jsou prostě lidé, kteří chtějí udržovat své tělo a mysl čisté. Rád čte noviny a sleduje televizi. "Rád se dívám na videoklipy", prozradil.

   V roce 2003 vydal své první album "Re sepela boshego le Ma-Rasta" (volně přeloženo "S Rasty chodíme nocí"), které obsahovalo například skladbu "Ke lomile ke mmutla" (volně přeloženo "Pokousal mne králík"). Album vyšlo u Ada Record Labelu a získalo si milovníky hudby ze všech koutů a společenských vrstev v Jižní Africe.

   O tři roky později vydal další album pojmenované "Ke le-Rasta 4live" (volně přeloženo "Jsem rastou pro život"). Na tomto albu spolupracoval s pozdější kapelou Lucky Dubeho Slaves. Sděluje tu světu, že je rastou na celý život bez ohledu na to, co ostatní říkají o jeho víře a osobě Haile Selassieho.

   Následuje prozatím poslední album s názvem Mphe Sebakanyana (volně přeloženo "Dej mi ještě chvilku") na kterém pracoval téměř celý rok a obsahuje čtrnáct skladeb především o lásce, štěstí, rastafariánské víře a mnoha věcech každodenního života.

   "Dlužím hodně Lucky Dubemu. Kromě toho, že jsem většinu skladeb nahrál s jeho kapelou, spolupracoval jsem i přímo s ním na skladbě "My Baby Don’t Cry", kterou najdete na mém prozatím posledním albu", říká a doplňuje "to bylo ještě před tou nešťastnou událostí".


   Tak co myslíte? Zazní brzy z Afriky do světa další zajímavý hlas? Níže si můžete poslechnout ukázku jedné z jeho skladeb.