Rocky Dawuni - africká reggae hvězda

Autor: mr3ska <info(at)onelove.cz>, Téma: Životopisy, Vydáno dne: 29. 01. 2011

   Rocky Dawuni, Ghanský zpěvák a muzikant, je již delší dobu hvězdou mezinárodního formátu. Poprvé jsme o něm například v Evropě mohli slyšet až ve spojení s organizací Playing for change do jejichž hudebního projektu se také zapojil (například zpěvem ve skladbě "War/No More Trouble" původně od Boba Marleyho). Organizace se snaží pomocí hudby sjednotit lidi na světě a navíc vyvíjí vlastní charitativní aktivity.


Rocky in Jerusalem   Rocky se stal hvězdou nejspíše pro svou "výmluvnost". Stal se v podstatě veřejným komentátorem světového dění. Během posledních let přílákala jeho hudba a texty na koncerty tisíce lidí. Na pódiu se k němu připojily například hvězdy jako Stevie Wonder či Peter Gabriel.

   Rockyho páté studiové album vyšlo celosvětově na iTunes. Tohle album obsahující 11 skladeb bylo inspirováno a v podstatě i vytvořeno během Rockyho cest po světě, zejména tedy Izraelem, Finskem, Jamajkou, USA a Ghanou. Ukazuje určitou snahu o zobrazení společných duchovních, politických a sociálních potřeb a tužeb lidí na celém světě. Když byly písně napsány, přesunul se Rocky do Los Angeles kde poté album nahrával. Nahrávání vlastně probíhalo během prezidentských voleb v roce 2008 a skočilo v den inaugurace nového amerického prezidenta. Rocky se na tohle album dívá jako na jakýsi globální hudební průzkum.

   Od vydání se album Hymns... těší velkému zájmu posluchačů a často je hrají různá rádia po celých Spojených státech, Karibiku, ale i jinde ve světě. Dokonce se vyšplhalo až na třetí příčku v CMJ World Charts, které monitorují vysílání přes 200 různých rádiových stanic. Z alba vznikly úžasné remixy od DJ's jako J-Boogie, DJ Obah, DJ Jeremy Sole & DJ Drez, kteří jsou známí v klubech a rádiích po celém světě. Rocky má prý v plánu dát dohromady EP s těmito remixy. Takže "Stay Tuned".

   Herní gigant EA (Electronic Arts) získala licenci na použití skladby "Download the Revolution" pro svou hru FIFA Soccer 2010, které se již prodalo několik milionů kopií. EA má ještě licenci na "African Reggae Fever" pro hru FIFA World Cup 2010. A dvě skladby z předchozího alba Book of Changes byla společností EA použita ve hách FIFA 2008 a Sims.

   V USA můžete Dawuniho směsici reggae, soulu a tradičních afrických nástrojů slyšet na mnoha místech. Svým posledním albem si vydobyl stabilní pozici v zábavním/hudebním "průmyslu". Můžete jej spatřit například po boku Bona z U2 ve videu k remaku songu Boba Marleyho "War/No More Trouble", které dalo dohromady sdružení Playing for Change:Songs Around the World. Tomuto sdružení již také vyšlo album plné remaků a původních písní u Concord Music v dubnu roku 2009 a již se ho prodalo přes 300 000 kopií.

   Hlas Rockyho můžete také zaslechnout v hlavní melodii pro The Goode Family na ABC Television. Dále je pak jeho verze skladby "Well Well Well" na Deluxe edici Instant Karma: Amnesty International Campaign to Save Darfur a navíc se podílel spolu s dalšími světovými hvězdami na albu "A Tribute to a Legend (Bob Marley)", které vydali Putumayo Records zhruba v červenci loňského roku (Rocky zde nahrál svou verzi známé skladby "Sun is Shining").

   Mimojiné je Rocky tvůrcem a headlinerem festivalu Rocky Dawuni Independence Splash který se koná každoročně 6.března v jeho rodné Ghaně. Tato akce se zakrátko stala velice populární a nyní ji každoročně navštěvuje průměrně kolem třiceti tisíc lidí. A v podstatě se stala i hlavním místem Rockyho humanitární činnosti a boje proti znečišťování vody, boje s HIV a otázek ohledně vzdělávání dětí. Mimo tyto aktivity také pomáhá UNICEFu a The Carter Center ve snaze poukázat na akutní problémy v oblasti Ghany jakými jsou znečišťování vodních zdrojů a z něj plynoucí nedostatek pitné vody a další hygienické problémy. Podle několika zdrojů by se Rocky měl také zapojit do kampaně Product (RED) vedené frontmanem kapely U2 Bonem a Bobby Shriverem za podpory iniciativ Světového Fondu.

   Během své koncertní šňůry v roce 2009 navštívil Rocky Bali v Indonésii, kde se stal hvězdou festivalu Balispirit. S jeho the Revelation project byli přizváni také k zahájení Grand Performances season na California Plaza v Los Angeles. Na toto vystoupení před zhruba čtyřmi tisíci diváky si přizval velice speciální hosty, jihoafrickou legendu Vusi Mahlaselu, dále bluesového muzikanta a výherce cen Grammy Keba Mo a jazzovou superstar Ronnie Lawse. Po této show se Rocky ihned přesunul na turné do Evropy (nutno poznamenat že pouze Rakousko a Německo) kde opravdu zabodoval.

   Rok 2010 započal Rocky vystoupením na Journey of the Spirit festivalu v Římě, sponzorovaném Vatikánem. Odtud se Rocky vydal přímo do rodné Ghany aby vydal své album "Hymns for the Rebel Soul". Poté se Rocky opět vydal na koncertní šňůru. Nejprve po západním pobřeží Spojených Států a několik dní nato znovu do Evropy. Tentokrát již kromě Německa a Rakouska zavítal i do Finska, Francie a Británie. A ve Vídni opět vystupoval s hostem, s Angelique Kidjo. A.... Nyní nám nezbývá než doufat, že jednoho dne navštíví i Čechy a i my budeme mít tu čest, seznámit se naživo s touto zářící Africkou hvězdou.